Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

Basketbalisti Slovenska v predkvalifikácii s výhrou, uspeli v Nórsku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

K dôležitému triumfu z pohľadu zachovania postupových šancí najvýraznejšie prispel Vladimír Brodziansky s 20 bodmi.

Bergen 13. novembra (TASR) – Basketbalisti Slovenska získali v D-skupine predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2025 v krátkom čase ďalšie víťazstvo. Po domácom úspechu s Dánskom dokázali uspieť aj v Nórsku, kde zvíťazili 68:56.

K dôležitému triumfu z pohľadu zachovania postupových šancí najvýraznejšie prispel Vladimír Brodziansky s 20 bodmi. Slovákov čakajú ešte v D-skupine dva duely, 23. februára 2023 sa predstavia doma proti Severnému Macedónsku a 26. februára zakončia účinkovanie vonku proti Dánsku.

Predkvalifikácia ME 2025 – D-skupina:

Nórsko – Slovensko 56:68 (33:36)

Najviac bodov Nórska: Ndow 17, Frey 13, Mjoes 8 - zostava a body Slovenska: Brodziansky 20, Mokráň 18, Ihring 10, Malovec 3, Krajčovič 0 (Bachan 9, Doležaj 8, Fusek a Majerčák 0)

TH: 7/5 – 14/10, Fauly: 18 - 17, Trojky: 7 - 10, Štvrtiny: 20:16, 13:20, 13:14, 10:18, Rozhodovali: Vitkauskas (Lit.), Sanchez Sixto (Šp.), Župančič (Slov.).

Slováci nastúpili do súboja s Nórskom v totožnej základnej zostave, ako tomu bolo pri víťazstve nad Dánskom. Od úvodu sa hralo v rýchlom tempe, čo bolo však dôležité, tak zverenci trénera Aramisa Nagliča zvládli nástup a nenechali sa severským súperom zaskočiť. Zo svojej výškovej prevahy nedokázali úplne ideálne ťažiť, práve naopak, svojho súpera nechali rozstrieľať. Domácu 9-bodovú šnúru viedol Ndow, vedenie tak dostal so spoluhráčmi na nórsku stranu. Slovensko zakontrovalo dobrou koncovkou, ale prvú štvrtinu prehralo 16:20. Slovenskej reprezentácii patril záver prvej a začiatok druhej časti, 8 bodmi v rade sa rýchlo vrátila do zápasu a v 3. minúte sa za stavu 20:20 v podstate začínalo odznova. Od tohto momentu to bola vyrovnaná partia, trochu navrch malo v nej Nórsko vďaka Freyovi. Slovákom opäť raz patrila koncovka, Brodziansky tesne pred klaksónom upravil na polčasových 36:33 zo slovenského pohľadu.

Po prestávke pokračoval bojovný basketbal, v ktorom sa oba tímy museli nadrieť na body. Na slovenskej strane odvádzal príkladnú robotu Brodziansky, spolu so spoluhráčmi dokázali efektívne odrážať tlak Nórov. Od dobrej defenzívy to šlo v útoku ľahšie, necelé štyri minúty Bachan trojkou zvyšoval na najvyššie slovenské vedenie v zápase – 48:38. Domáci basketbalisti podľa očakávania tlačili, ale do poslednej 10-minútovky išli Slováci stále za priaznivého stavu – 50:46. Nóri chceli zvrátiť negatívny vývoj stretnutia, ale zo slovenskej strany prichádzala vždy bodová odpoveď. Lídrom v tejto kľúčovej fáze bol Ihring a keď sa k nemu pridali spoluhráči, tak opätovne dokázali domácim výraznejšie odskočiť. Nečakaným hrdinom v závere bol Doležaj, svojimi bodmi nasmeroval Slovensko k druhému triumfu v predkvalifikácii ME 2025.

Aramis Naglič, tréner Slovenska: "Super výhra, všetci sme šťastní. Výborná obrana, Nórom sme dovolili len 56 bodov. Ešte sme hre v postup. Gratulujem chlapcom, dali do toho všetko, čo mohli."

Mário Ihring, hráč Slovenska: "Pocity sú super. Dokázali sme si uchmatnúť víťazstvo proti ťažkému súperovi. Hrali sme kolektívne, bol to bojovný výkon. Nebol to nejaký útočný basketbal, ale myslím si, že dostať 56 bodov vonku je super a to nám vyhralo zápas."