Quantcast
< sekcia Šport

Bavorsko uvidí súboje o tituly v 9 športoch s početnou účasťou SR

Zlatá olympijská medaila. Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Slovensko bude mať v Mníchove výrazné zastúpenie. Najpočetnejšia bude výprava atlétov, ktorých odcestuje 19.

Mníchov 10. augusta (TASR) - V Mníchove vo štvrtok odštartuje druhá edícia multišportových majstrovstiev Európy. Od 11. do 21. augusta sa bude súťažiť v deviatich športoch. Bavorská metropola si podujatím pripomenie 50. výročie organizovania olympijských hier.

Európske šampionáty Mníchov 2022 nadviažu na myšlienku spájania kontinentálnych majstrovstiev, ktorá odštartovala pred štyrmi rokmi v Berlíne a Glasgowe. Mníchov privíta atlétov, cyklistov, plážových volejbalistov, rýchlostných kanoistov, stolných tenistov, športových gymnastov, športových lezcov, triatlonistov a veslárov. Chýbať budú plavecké športy, ktoré sa od hnutia oddelili a zorganizovali si vlastné ME v Ríme.

Nemci dúfajú, že si vylepšia imidž organizátorov vrcholných športových podujatí. Snahy usporiadať OH 2024 v Hamburgu a ZOH 2022 v Mníchove dopadli zle, obe kandidatúry museli pre finančné problémy a nevôľu verejnosti predčasne stiahnuť. "Veríme, že podujatie prispeje k akceptovaniu predstavy, že sa v našej krajine môžu konať olympijské hry," vyhlásil prezident Nemeckého olympijského výboru Thomas Weikert podľa DPA.

Slovensko bude mať v Mníchove výrazné zastúpenie. Najpočetnejšia bude výprava atlétov, ktorých odcestuje 19. Pre väčšinu bude šampionát vrcholom sezóny, hoci sa už v júli konali majstrovstvá sveta v Eugene. Opory tímu Emma Zapletalová a Ján Volko však v Amerike neštartovali. Atléti nastúpia na ovál prvýkrát v pondelok 15. augusta.

Peter Sagan sa tentokrát o zisk titulu majstra Európy v cestných pretekoch nepokúsi, v Bavorsku sa však predstaví 17 Slovákov v štyroch odvetviach cyklistiky. Na ceste šiesti, na dráhe štyria, trojica sa postaví na štart v horskej cyklistike a štyria budú už od štvrtka. štartovať v BMX.

Hneď v prvý deň ME sa v kvalifikácii predstavia aj slovenské športové gymnastky. V hlavnej kategórii bude súťažiť päť žien na čele s olympioničkou Barborou Mokošovou. Naopak, až budúci týždeň vo štvrtok 18. augusta odštartujú súboje rýchlostných kanoistov so 17 Slovákmi.

Významnú váhu bude mať kontinentálny šampionát pre triatlonistov, ktorí už bojujú o body do rebríčka dôležitého pre olympijskú kvalifikáciu. Štartovať budú Richard Varga a tri ženy, medzi ktorými žiaľ pre zranenie nie je aktuálna slovenská dvojka Romana Gajdošová. V stolnom tenise slovenská výprava očakáva veľa od mixu Barbora Balážová, Ľubomír Pištej, ktorý obhajuje striebro.