< sekcia Šport

Bežkyňa na lyžiach Johaugová mala pozitívny test na zakázanú látku

Nórka Therese Johaugová Foto: TASR/AP

Podľa národnej federácie sa látka vyskytuje v opaľovacom kréme, ktorý dal Johaugovej tímový lekár Fredrik Bendiksen.

Oslo 13. októbra (TASR) - Nórska lyžiarska federácia vo štvrtok oznámila, že Therese Johaugová mala pozitívny dopingový test na zakázaný steroid clostebol. Elitná bežkyňa so slzami v očiach odmietla, že by si ho zobrala vedome. Informovala agentúra AP.

Podľa národnej federácie sa látka vyskytuje v opaľovacom kréme, ktorý dal Johaugovej tímový lekár Fredrik Bendiksen. Pozitívny test mala z augustovej vzorky. Šéf nórskeho úseku pre bežecké lyžovanie Torbjorn Skogstad zvolal okamžité stretnutie všetkých členov pre "vážnu situáciu, z ktorej je potrebné vyvodiť opatrenia".

Trojnásobná olympijská medailistka vedomosť o bratí zakázanej látky poprela. "Nie som vinná. Pýtala som sa na to doktora a povedal mi, že to nebolo na zozname zakázaných látok," uviedla Johaugová. Bendiksen na tlačovej konferencii priznal pochybenie, údajne si zloženie krému prečítal len z tuby. "Je to moja osobná chyba. Som za to zodpovedný," sypal si popol na hlavu.

Johaugová si krémom natrela poškodené pery od slnka po augustovom tréningu s nórskym bežeckým tímom v Taliansku. Zakázanú látku jej našli v moči 16. septembra, Nórska antidopingová agentúra ju o pozitívnom náleze informovala 4. októbra. "Therese povedala celú pravdu. Ja som zodpovedný za to, že použila balzam, ktorý obsahoval clostebol. Je nevinná," dodal Bendiksen.

Sedemnásobná svetová šampiónka získala na ZOH 2010 vo Vancouveri zlato v štafete na 4x5 kilometrov. O štyri roky neskôr v Soči pridala do zbierky strieborný a bronzový kov.