Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Šport

Kanadský bežec na lyžiach McKeever zlatom vyrovnal rekord Schönfeldera

Brian Mckeever z Kanady a jeho sprievodca počas behu na lyžiach mužov na strednú vzdialenosť voľnou technikou s poruchami zraku v Národnom biatlonovom centre Zhangjiakou počas Zimných paralympijských hier v Pekingu 2022 v Zhangjiakou, Čína, v sobotu 12. marca 2022. Foto: TASR/AP

Najúspešnejšou športkovkyňou na ZPH všetkých čias je nórska bežkyňa na lyžiach Ragnhild Myklebustová.

Peking 12. marca (TASR) - Kanadský bežec na lyžiach Brian McKeever získal na zimných paralympijských hrách v Pekingu už svoju 16. zlatú medailu a vyrovnal tak rekord Nemca Gerda Schönfeldera. Ten bol doteraz sám na čele historickej tabuľky mužov s najvyšším počtom paralympijských titulov v ich zimnej edícii.

Štyridsaťdvaročný zrakovo znevýhodnený McKeever v sobotu triumfoval v pretekoch na strednej vzdialenosti (12,5 km), v tomto týždni už na pekinských hrách vyhral aj preteky v šprinte a na dlhej vzdialenosti (20 km). Debutoval na ZPH 2002 v Salt Lake City a hry v Pekingu sú jeho posledné v kariére. Spolu nazbieral 20 cenných kovov (16-2-2), ďalší môže ešte pridať v nedeľnej štafete. Schönfelder dosiahol celkovo 16-krát na zlato na hrách od Albertville 1992 po Vancouver 2010.

Najúspešnejšou športkovkyňou na ZPH všetkých čias je nórska bežkyňa na lyžiach Ragnhild Myklebustová. Na piatich zimných paralympiádach od roku 1988 do 2002 vybojovala spolu 27 medailí, z toho 22 zlatých, pripomenula agentúra AFP.