Biatlon-SP: P. Fialková v stíhačke na druhom mieste

Víťazná nórska biatlonistka Tiril Eckhoffová (uprostred), druhá Slovenka Paulína Fialková (vpravo) a tretia Švédka Hanna Öbergová (vľavo) oslavujú v cieli po ich víťazstve v stíhacích pretekoch žien na 10 km Svetového pohára v biatlone v nemeckom Ruhdoldingu 19. januára 2020. Foto: TASR/AP

Bolo to pre ňu prvé pódium v sezóne a celkovo ôsme pódiové umiestnenie v kariére.

Ruhpolding 19. januára (TASR) - Slovenská biatlonistka Paulína Fialková sa premiérovo v tejto sezóne postavila v pretekoch Svetového pohára na stupne víťazov. V stíhacích pretekoch na 10 km v Ruhpoldingu skončila na druhom mieste. S dvomi streleckými chybami stratila na víťaznú Nórku Tiril Eckhoffovú 46,3 sekundy, tretia skončila Švédka Hanna Öbergová (+55,1).

P. Fialková bola v tejto zime najlepšie zatiaľ štvrtá v šprinte v Hochfilzene, kde si pripísala aj piate miesto v stíhačke. Tentoraz sa v stíhacích pretekoch držala od začiatku v popredí a po streľbe 1+0+0+1 si pripísala do hodnotenia seriálu 54 bodov. Bolo to pre ňu celkovo ôsme pódiové umiestnenie v kariére a vyrovnanie jej najlepšieho výsledku. Na druhom mieste skončila predtým v SP trikrát, na víťazstvo stále čaká. V celkovom hodnotení SP sa posunula na aktuálne siedmu priečku s 325 bodmi.

"Som šťastná, konečne sa to pódium podarilo. Nie je to síce prvé miesto, ale aj to druhé je pre mňa akoby som vyhrala. S vystúpením tu v Ruhpoldingu nemôžem byť spokojnejšia," povedala P. Fialková v rozhovore pre RTVS. "Sneženie mi nevadilo, podmienky sme mali všetky rovnaké a ani na strelnici to môj výkon nijako neovplyvnilo. Boli to bežné chyby. Keď sme s Öbergovou vybiehali po poslednej streľbe vedľa seba, verila som, že tak ako vlani, ju v závere zdolám. Snažila som sa za ňou vyviezť a na poslednom stúpaní zaútočiť. Ona potom stuhla a podarilo sa mi ju zdolať. Druhé miesto je pre mňa veľké zadosťučinenie, pre toto som celú sezónu bojovala."

V hustom snežení vybehla P. Fialková na trať z piateho miesta po šprinte, o 51 sekúnd za líderkou seriálu Eckhoffovou. Na prvej streleckej položke v ľahu urobila jednu chybu, ale udržala sa na piatej priečke, na Eckhoffovú už strácala viac ako minútu a na pódium pol minúty. Po ďalšej bezchybnej ležke už Fialkovej patrila druhá priečka so stratou 55 sekúnd na Eckhoffovú a ďalší okruh bežala po boku Öbergovej a Talianky Dorothey Wiererovej.

Na prvej stojke Eckhoffová urobila svoju prvú chybu a "čisté" Fialková s Öbergovou sa k nej priblížili na rozdiel 34 sekúnd. Wiererová nechala stáť dva terče a vypadla z boja o pódium, na štvrté miesto sa posunula Nórka Marte Olsbuová Röiselandová. Eckhoffová potvrdila svoje prvenstvo čistou a rýchlou streľbou na poslednej položke. Fialková i Öbergová urobili po jednej chybe a v závere bojovali o druhú priečku. Slovenka súperku na poslednom okruhu bežecky zdolala a tešila sa z druhej priečky.

Druhá zo sestier Fialkových Ivona štartovala ako 44. v poradí, po nevydarenej streľbe so siedmimi chybami (2+2+2+1) skončila mimo bodov na 54. mieste so stratou 5:05,7 min.

Pre Eckhoffovú to bol už šiesty triumf v sezóne, dvanásty v kariére a upevnila si tak post líderky seriálu. "Na trati bol nový sneh a tak to bol od začiatku boj. Koncentrovala som sa len na seba a držala som si náskok. Som spokojná," vyhlásila Eckhoffová. Tá v sezóne vyhrala všetky tri stíhacie preteky. Na Wiererovú, ktorá napokon obsadila až 20. miesto, má aktuálne náskok 42 bodov. Fialková na siedmej pozícii stráca 176 bodov, v hodnotení stíhacích pretekov je priebežne tretia.

Na budúci týždeň pokračuje Svetový pohár 6. kolom v slovinskej Pokljuke, bude to generálka na februárový svetový šampionát v Anterselve.