Biatlon SP: Slovenky stiahli na druhom úseku, štafetu vyhrali Švédky

Na snímke vľavo slovenská biatlonistka Veronika Machyniaková, archívne foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Nedarilo sa víťazovi šprintu Tarjeiovi Bö, ktorý nesklopil tri terče už na úvodnej ležke, ďalšie dva pridal na poslednej položke a nakoniec obsadil 12. miesto.

Kontiolahti 5. decembra (TASR) - Úvodnú štafetu žien na 4x6 km novej sezóny Svetového pohára v biatlone vyhrali reprezentantky Švédska v zložení Johanna Skottheimová, Mona Brorssonová, Elvira a Hanna Öbergové. V sobotu triumfovali vo fínskom Kontiolahti časom 1:12:44,5 h pred kvartetami Francúzska (+9,6 s) a Nemecka (+43,9 s). Slovenské reprezentantky stiahli z trate už počas druhého úseku.

Všetky štyri švédske pretekárky podali vyrovnané výkony a od úvodu sa držali na čele. Skottheimová na svojom úseku dvakrát dobíjala, rovnako ako Bielorusko a Taliansko, a odovzdala štafetu na druhom mieste. Brorssonová túto pozíciu udržala s rovnakou bilanciou a po druhom úseku odovzdala so stratou 9,1 sekundy za Francúzkami. Elvira Öbergové síce až trikrát dobíjala, ale potvrdila výbornú bežeckú formu v úvode sezóny a po svojom úseku už viedla pred Francúzskom o jedenásť sekúnd. Na posledný úsek vyrazila líderka celkového poradia Svetového pohára Hanna Öbergová, ktorá bez problémov doviedla Švédsko k triumfu. Druhé skončili Francúzky v zložení Anais Bescondová, Anais Chevalierová-Bouchetová, Chloé Chevalierová a Justine Braisazová-Bouchetová a tretie boli Nemky Vanessa Hinzová, Franziska Preussová, Maren Hammerschmidtová a Denise Herrmannová.

Nedarilo sa nórskym reprezentantkám, ktoré vyhrali uplynulých sedem štafiet Svetového pohára. S bilanciou tri trestné kolá a osem dobíjaní obsadili 8. miesto so stratou 3:04,3 min.

Ako prvá zo Sloveniek vyštartovala na trať Henrieta Horvátová, ktorej sa nedarilo v streľbe. Už na úvodnej položke musela trikrát dobíjať a navyše išla aj na trestné kolo, na stojke taktiež použila všetky tri náhradné náboje a odovzdala na poslednom 21. mieste s priepastnou stratou 3:07,05 min. Ako druhá vyštartovala debutantka v SP Júlia Machyniaková, prvú položku zvládla bez chyby, no stojka sa jej nevydarila a pripísala si trestné kolo. Jej manko narástlo už nad päť minút, onedlho ju predbehli najlepšie a tak slovenskú štafetu stiahli z trate. Veronika Machyniaková a Aneta Smerčiaková sa tak ani nedostali na trať. Slovensko tak obsadilo posledné 21. miesto.

štafeta žien na 4x6 km:

1. Švédsko (Johanna Skottheimová, Mona Brorssonová, Elvira Öbergová, Hanna Öbergová) 1:12:44,5 h (0 tr. okruhov + 8 dobíjaní),
2. Francúzsko (Anais Bescondová, Anais Chevalierová-Bouchetová, Chloe Chevalierová, Justine Braisazová) +9,6 s (0+9),
3. Nemecko (Vanessa Hinzová, Franziska Preussová, Maren Hammerschmidtová, Denise Herrmannová) +43,9 (0+12),
4. Rusko +2:31,3 (2+11),
5. Ukrajina +2:39,9 (2+11),
6. Taliansko +2:46,4 (0+14),
7. Rakúsko +2:59,5 (2+14),
8. Nórsko +3:04,3 (3+10),
9. USA +3:05,6 (1+9),
10. Švajčiarsko +3:29,2 (3+10), ... 21. SLOVENSKO (Henrieta Horvátová, Júlia Machyniaková, Veronika Machyniaková, Aneta Smerčiaková) +kolo

Prvú stíhačku sezóny vyhral Švéd Samuelsson

Švéd Sebastian Samuelsson triumfoval v prvých stíhacích pretekoch na 12,5 km novej sezóny Svetového pohára biatlonistov. V sobotu vo fínskom Kontiolahti spravil len jednu chybu na strelnici a do cieľa dobehol v čase 32:26,7 minúty. Na druhom mieste skončil Francúz Fabien Claude s mankom 15,8 s a tretí finišoval líder celkového poradia seriálu Johannes Thingnes Bö z Nórska.

Pre dvadsaťtriročného Samuelssona to bolo vôbec prvé víťazstvo vo Svetovom pohári v kariére. Vo štvrtkovom šprinte obsadil 18. miesto so stratou 1:10,3 minúty, no v sobotňajších pretekoch predviedol výbornú streľbu, keď jedinú chybu urobil na poslednej položke a tešil sa z triumfu. Claude chyboval dvakrát na prvej ležke, raz na druhej, no i tak mu to stačilo na druhé miesto, obhajca celkového prvenstva v SP J. T. Bö spravil tri chyby v stojke.

Nedarilo sa víťazovi šprintu Tarjeiovi Bö, ktorý nesklopil tri terče už na úvodnej ležke, ďalšie dva pridal na poslednej položke a nakoniec obsadil 12. miesto. Päť chýb na strelnici urobil aj druhý zo šprintu Nemec Arnd Peiffer a skončil na 18. mieste.