V šprinte 7. kola Svetového pohára v Kontiolahti zvíťazil Rus Šipulin

Ruský biatlonista Anton Šipulin Foto: TASR/AP

Zo Slovákov skončil najlepšie Otčenáš na 39. mieste. Kazár bol 53., Šimon Bartko 63. a Tomáš Hasilla 83.

Kontiolahti 8. marca (TASR) - V šprinte 7. kola Svetového pohára biatlonistov bol vo fínskom Kontiolahti najlepší Rus Anton Šipulin. Na 10 km trati zdolal druhého Lotyša Andrejsa Rastorgujevsa o 5,8 sekundy a tretieho Francúza Quentina Fillona Mailleta o 17,3. Zo slovenských biatlonistov bodoval do SP na 39. mieste len Martin Otčenáš (+1:37,6). V priebežnom hodnotení SP vedie po 16 pretekoch z 22 naďalej Francúz Martin Fourcade, aj keď v šprinte neštartoval pre zdravotné problémy.

Po ZOH v Pjongčangu bola u mnohých otázna aktuálna forma. Kontiolahti sa ukázalo v počasí v priaznivom svetle, s mrazom mínus šesť stupňov Celzia a zvládnuteľným vetrom. V 100-člennom štartovom poli figurovali aj štyria Slováci s úlohou zabodovať a získať ďalšie cenné body do hodnotenia národov. O víťazstvo mali bojovať hlavne Francúz M. Fourcade, ktorý práve v šprinte na ZOH zlyhal, skončil ôsmy, a Nór J.T. Boe, v Pjongčangu až 31. Napokon z ich očakávaného dramatického súboja nič nebolo, keď Francúz napriek tomu, že sa rozcvičoval, pre žalúdočné problémy neodštartoval. Narušil si tak obdivuhodnú sériu 18 umiestnení v SP bez prerušenia na medailovom stupni.

Pod umelým osvetlením sa zdanlivo mierilo bezstarostne, no chýb sa mnohí nezbavili, napr. T. Boe s dvoma v 'ležke'. Matej Kazár (strelecká bilancia 2-0) netrafil štvrtý a piaty terč a na trestnom okruhu si pridal 300 m navyše. M. Fourcada zastúpil s bezchybnou strelou krajan Fillon Maillet, presne odstrieľal aj Lotyš Rastorgujevs, či Rus Šipulin, brat Anastasie Kuzminovej, ktorý v Pjongčangu nemohol štartovať. Tridsaťročný Šipulin v kariére 11-krát zvíťazil, prvý raz v sezóne. Jeden trestný okruh v 'stojke' zdržal olympijského víťaza Nemca Peiffera, strieborný Čech Krčmář dokonca netrafil až štyri terče. J.T. Boe dva.

Z ďalších slovenských biatlonistov sa Martin Otčenáš (0-1) rozbehol nádejne, streľbu ležmo zvládol dokonale, v stoji nevybielil štvrtý terč a prišiel tak o možnosť najlepšieho umiestnenia v sezóne, v ktorej štvrtýkrát bodoval do SP. Šimon Bartko (0-2) nesklopil tretí a piaty stojkový terč a Tomáš Hasilla (2-1) prvý, štvrtý ležkový a druhý stojkový.