Šprint v Ruhpoldingu vyhrala E. Öbergová pred Röiselandovou

Na snímke švédska biatlonistka Elvira Öbergová oslavuje víťazstvo v rýchlostných pretekoch na 7,5 km v 6. kole Svetového pohára žien v nemeckom Ruhpoldingu 12. januára 2022. Foto: TASR/AP

Pred líderkou celkového poradia Svetového pohára mala náskok 21,6 s.

Ruhpolding 12. januára (TASR) - Švédska biatlonistka Elvira Öbergová triumfovala v stredajších rýchlostných pretekoch 6. kola Svetového pohára. V nemeckom Ruhpoldingu predviedla čistú streľbu a najrýchlejší beh a do cieľa prišla v čase 19:45,2 minúty. Pred líderkou celkového poradia SP Nórkou Marte Olsbuovou Röiselandovou mala náskok 21,6 s. Tretia skončila Talianka Dorothea Wiererová s mankom 29,7 s. Z trojice Sloveniek skončila najvyššie na 48. mieste Ivona Fialková.

Dvadsaťdvaročná E. Öbergová dosiahla tretie individuálne víťazstvo v SP, tretie v prebiehajúcej sezóne a premiérové v šprinte. "Pre mňa to dnes boli perfektné preteky. Konečne dve nuly v šprinte, doteraz som sa so streľbou v tejto disciplíne trápila. Kľúčová bola ležka, pri stojke sa cítim veľmi sebavedomo. Keď sa mi na prvej položke podarilo trafiť všetkých päť terčov, vedela som, že to môže byť môj deň. V poslednom kole to bol ešte boj, ale som veľmi šťastná, že som vyhrala," povedala víťazka pre oficiálny kanál IBU.

Mladšia zo švédskej sesterskej dvojice predvádzala od úvodu veľmi rýchly beh. Na ležku prišla s tesným náskok pred svojou sestrou Hannou, ktorá však minula jeden terč, i Röiselandovou. Vybielila všetkých päť terčov a do druhého kola vyrazila s náskokom päť sekúnd pred rovnako čistou Nórkou. Bez problémov zvládla aj druhú položku a osemsekundový náskok po streľbe zvýšila do cieľa na 21,6 s. Bez chyby zvládli streľbu aj tretia Wiererová, ktorá zdolala o pol sekundy štvrtú Bielorusku Dzinaru Alimbekavovú. Piata skončila s jednou chybou Justine Braisazová-Bouchetová (+40,0 s) a za ňou ďalšie štyri pretekárky s nulou.

Prvú streľbu zvládli bez chyby aj obe sestry Fialkové, pokazili si to však na stojke. Paulína minula až štyri terče a obsadila 90. miesto so stratou 3:10,6 min, Ivona dva, s mankom 2:05,0 min skončila na 48. priečke a predstaví sa v nedeľňajšej stíhačke. Mária Remeňová finišovala s jednou chybou na stojke na 77. pozícii (+3:10,6 min).