< sekcia Šport

Bilbau hrozí, že príde o právo hostiť zápasy ME

Logo UEFA, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Baskovia chcú, aby do 14. júna bolo zaočkovaných 60 percent ľudí, čo podľa súčasného tempa nevyzerá reálne.

Madrid 8. apríla (TASR) - Španielskemu Bilbau reálne hrozí, že príde o právo hostiť zápasy futbalových majstrovstiev Európy. Snaha dostať na štadión divákov totiž narazila na podmienky miestnych úradov. Baskickí predstavitelia žiadajú aspoň šesťdesiatpercentnú zaočkovanosť obyvateľstva v regióne i na celoštátnej úrovni, kým povolia otvorenie tribún. V Bilbau sa má 23. júna predstaviť aj Slovensko v treťom zápase E-skupiny ME proti domácej reprezentácii.

Európska futbalová únia (UEFA) zvažuje revíziu dejísk podľa možnosti otvorenia štadiónov. Do úvahy prichádza aj to, že tie, ktoré nedokážu garantovať účasť divákov prídu o organizačné práva. Kráľovská španielska futbalová federácia (RFEF) síce avizovala, že štadión San Mames v Bilbau sa môže zaplniť do štvrtiny svojej 53-tisícovej kapacity, podmienky regionálnej samosprávy však zrejme nedokáže splniť.

Baskovia chcú, aby do 14. júna bolo zaočkovaných 60 percent ľudí, čo podľa súčasného tempa nevyzerá reálne. Okrem toho stanovili podmienku, že kapacity na jednotkách intenzívnej starostlivosti nesmú byť zaplnené na viac ako dve percentá. Podľa RFEF tieto podmienky prakticky vylučujú divácku účasť v Bilbau, informovala agentúra AP.