< sekcia Šport

Boľšunov sa ospravedlnil za nedeľný incident v Lahti

Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov (vzadu) a fínsky bežec na lyžiach Joni Mäki pred cieľom pretekov štafiet na 4 x 7,5 km Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom meste Lahti 24. januára 2021. Foto: TASR/AP

Domáci lyžiar pred nájazdom do cieľovej rovinky "zatvoril" Rusa pri mantineli a neumožnil mu šprintovať.

Moskva 26. januára (TASR) - Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov sa ospravedlnil za incident počas pretekov Svetového pohára v Lahti. Dvadsaťštyriročný líder celkovej klasifikácie SP v nedeľných pretekoch štafiet dvakrát za sebou fyzicky napadol fínskeho reprezentanta Joniho Mäkiho, ktorý na neho podal trestné oznámenie.

"V mene Ruskej lyžiarskej asociácie vyjadrujú Alexander Boľšunov aj prezidentka Jelena Vialbeová svoje ospravedlnenie. Nepriateľstvo nie je súčasťou ducha ruskej reprezentácie. Alexander Boľšunov sa ospravedlnil Jonimu Mäkimu a oficiálny list s ospravedlnením už ruská asociácia v pondelok zaslala aj fínskej strane," informovala agentúra DPA.

Domáci lyžiar pred nájazdom do cieľovej rovinky "zatvoril" Rusa pri mantineli a neumožnil mu šprintovať. Jury však usúdila, že si dráhu vybral včas a naopak diskvalifikovala štafetu Ruska I za nešportové správanie, keďže Boľšunov sa v hneve ohnal po Fínovi palicou. O chvíľu no neho už v cieli zozadu vo veľkej rýchlosti úmyselne vrazil a Mäki sa ocitol na zemi.

Boľšunova následne predviedli na výsluch na policajnú stanicu. "Vypočuli sme účastníkov incidentu a začali vyšetrovanie vo veci fyzického napadnutia," informoval vrchný inšpektor Tuomas Kuure z policajného okrsku v regióne Häme. Podľa fínskych zákonov hrozí Boľšunovovi v prípade preukázania viny vysoká finančná pokuta, respektíve trest odňatia slobody až na dva roky.