Boston zmazal proti Warriors manko 15 bodov, ujal sa vedenia vo finále

Hráč Bostonu Celtics Al Horford skóruje počas prvého zápasu finále zámorskej basketbalovej NBA Golden State Warriors - Boston Celtics v San Franciscu vo štvrtok 2. júna 2022. Foto: TASR/AP

Warriors nedokázali zužitkovať lepší vstup do duelu. Stephen Curry dal už v prvej dvanásťminútovke 21 bodov, keď premenil šesť trojok.

San Francisco 3. júna (TASR) - Basketbalisti Bostonu Celtics vstúpili úspešne do finále NBA 2021/2022, na palubovke Golden State Warriors zvíťazili 120:108. Duel rozhodla štvrtá štvrtina, ktorú hostia vyhrali 40:16 a postarali sa o obrat v stretnutí, v ktorom prehrávali aj o 15 bodov. Celtics potiahol s 26 bodmi veterán Al Horford, deň pred svojimi 36. narodeninami. Domácim nestačilo 34 bodov Stephena Curryho.

Boston potvrdil, že má vyrovnanejší káder a väčšie množstvo útočných možností. V zápase uspel, hoci sa veľmi nedarilo jeho tradičnému ťahúňovi Jaysonovi Tatumovi, ktorý trafil iba 3 zo 17 striel z poľa. Tatum však aspoň dokázal zásobovať spoluhráčov a k 12 bodom pridal 13 asistencií. Obe mužstvá výborne strieľali spoza trojkového oblúka, Celtics v tomto ukazovateli napokon zvíťazili 21:19. V záverečnej štvrtine Boston premenil 9 z 12 trojok, Horford trafil 6 z 8 pokusov. "Spoluhráči ma dokázali nájsť v dobrých pozíciách. Nebol som však jediný, kto dokázal dostať súpera na kolená, Derrick White trafil tiež niekoľko ťažkých striel," vyhlásil podľa agentúry AP Horford, ktorý mal doteraz na konte 141 zápasov v play off, no žiadnu účasť vo finále.

Warriors nedokázali zužitkovať lepší vstup do duelu. Stephen Curry dal už v prvej dvanásťminútovke 21 bodov, keď premenil šesť trojok. Predviedol najlepší výkon hráča vo štvrtine, odkedy strelil Michael Jordan 22 bodov v roku 1993. "Boston odohral brilantnú štvrtinu a zaslúžil si zvíťaziť. Do druhého zápasu musíme jednoznačne vstúpiť s väčšou intenzitou. V tejto situácii sme však už mnohokrát boli," pripomenul kouč Golden State Steve Kerr.

Druhý duel je na programe v noci na pondelok. Hrať sa bude od 2.00 SELČ.

NBA - finále, 1. zápas:

Golden State Warriors - Boston Celtics 108:120 (32:28, 22:28, 38:24, 16:40)

Zostavy a body: Curry 34 (7 trojok), Wiggins 20, Thompson 15, Green (11 doskokov) a Looney po 4 (Porter 12, Poole 9, Iguodala 7, Kuminga, Toscano-Anderson, Lee a Moody po 0 - Horford 26 (6 trojok), Brown 24, Smart 18, Tatum 12 (13 asistencií), R. Williams 8 (White 21, Pritchard 8, Theis 3, G. Williams, Kornet, Morgan, Fitts, Hauser a Stauskas po 0), TH: 15/11 - 16/13, trojky: 19:21, 18.064 divákov