Quantcast
< sekcia Šport

VIDEO: Vo veku 74 rokov zomrel legendárny Muhammad Ali

Na archívnej snímke z 30. októbra 1974 Muhammad Ali sleduje pád obhajcu svetového titulu Georgea Foremana v ôsmom kole zápasu v Kinshase v Zaire. Foto: TASR/AP
Na archívnej snímke z 25. mája 1965 Muhammad Ali, vlastným menom Cassius Marcellus Clay, šampiónom v ťažkej váhe, stojí nad ležiacim Sonnym Listonom v Lewistone. Foto: TASR/AP

Smrť boxerskej legendy rozosmutnila aj Tomiho´Kida´ Kovácsa. Najlepší slovenský pästiar bez okolkov priznal, že trojnásobný svetový šampión v ťažkej váhe bol jeho idolom.

Phoenix 4. júna (TASR) - Vo veku 74 rokov zomrel v noci na sobotu v americkom Phoenixe legendárny americký boxer Muhammad Ali. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na pozostalých.

Hospitalizácia

Aliho hospitalizovali začiatkom tohto týždňa v nemocnici vo Phoenixe pre problémy s dýchaním. Hovorca jeho rodiny v piatok ráno informoval, že sa o neho stará tím lekárov v najlepších možných podmienkach. Ali napokon zdravotným ťažkostiam podľahol. "Je to smutný deň... Miloval som Muhammada Aliho, bol to môj priateľ. Ali nikdy nezomrie... Tak ako Martin Luther King aj jeho duch bude žiť ďalej, symbolizoval svet," povedal Don King, ktorý promoval niektoré z najväčších Aliho zápasov. Ďalší z promotérov Bob Arum konštatoval: "Bol to najväčší bojovník všetkých čias, ale jeho boxerská kariéra je druhoradá v porovnaní s jeho prínosom svetu. Bol najväčšou transformačnou postavou svojho času. Pre zmenu rasových vzťahov a názorov ľudí urobil dokonca viac než Martin Luther King."

Boxerska špička

Na archívnej snímke z 25. mája 1965 Muhammad Ali, vlastným menom Cassius Marcellus Clay, šampiónom v ťažkej váhe, stojí nad ležiacim Sonnym Listonom v Lewistone.
Foto: TASR/AP
Muhammad Ali, vlastným menom Cassius Marcellus Clay, viacnásobným majstrom sveta v ťažkej váhe a v roku 1960 triumfoval aj na olympijských hrách. Vo svojich najlepších časoch bol absolútnou boxerskou špičkou, zúrivý pästiar, ktorého bolo cítiť v ringu aj mimo neho. Bojoval s vervou a absolvoval niekoľko pamätných zápasov. Vyhral nad dovtedy "nepremožiteľným" Sonnym Listonom či v roku 1974 nad Georgeom Foremanom. Aliho zápas s ním vošiel do dejín po názvom "Rachot v džungli". "Muhammad Ali bol jedným z najúžasnejších ľudských stvorení, aké som kedy stretol. Nie je pochýb o tom, že patril medzi najlepších ľudí, ktorí žili v tejto dobe," povedal Foreman.

Ali zaplatil obrovskú cenu za približne 29.000 úderov do oblasti hlavy, ktoré počas bohatej kariéry utŕžil, vďaka čomu sa stal jedným z najváženejších športovcov tej doby. S boxom napokon skončil v roku 1981 s bilanciou 56 víťazstiev, z toho 37 K.O. a len päť prehier. O rok neskôr sa uňho prejavili symptómy Parkinsonovej choroby, s ktorou bojoval až do konca života. Napriek výrazným zdravotným problémom neustále cestoval a pohyboval sa medzi ľuďmi.


Športovec storočia

Na archívnej snímke z 25. mája 1965 šampión v ťažkej váhe Muhammad Ali počas tréningu na zápas proti Sonnymu Listonovi v Lewistone.
Foto: TASR/AP
Americký obrázkový športový magazín Sports Illustrated ho vyhlásil za Športovca storočia, britská televízia BBC za Športovú osobnosť storočia. V osobnom živote vystupoval ako bojovník za ľudské práva a básnik. Keď v minulosti dostal otázku, ako by chcel, aby si ho ľudia pamätali, odpovedal: "Ako človeka, ktorý nikdy nezapredal svojich ľudí. Ak by to bolo moc odvážne, tak len ako dobrého boxera. Nebude mi vadiť, ak náhodou nespomeniete, aký som bol krásny."

Vo svojej dobe bol kráľom ringu a vyslúžil si prezývky "Najväčší" či "Ľudový šampión". Počas kariéry sa preslávil niekoľkými známymi výrokmi, medzi ktoré patrili: "Lietam ako motýľ, bodám ako včela" alebo "Nič nie je nemožné". Pred súpermi mal rešpekt, no v ringu mu nechýbalo odhodlanie a mimo neho predovšetkým sebavedomie. Do zbierky legendárnych výrokov patria: "Som kráľ sveta. Pokoril som svet. Som kráľ, som kráľ." alebo "Som ten najlepší, aký kedy žil. Zdolal som Sonnyho Listona a mám len 22 rokov, musím byť najlepší."

Aliho pohreb sa bude konať v stredu v jeho rodnom meste Louisville v štáte Kentucky. Mesto plánuje ešte v sobotu zorganizovať spomienkovú bohoslužbu.Muhammad Ali lietal ako motýľ a bodal ako včela

Na archívnej snímke z 1. októbra 1975 americký šampión v boxe ťažkej váhy Muhammad Ali (vpravo) udiera pravačkou svojho súpera Joa Fraziera v deviatom kole súboja o titul v Manile.
Foto: TASR/AP
"Ak ma Boh niekedy povolá do svätej vojny, chcem, aby po mojom boku stál Joe Frazier," povedal pred mnohými rokmi americký boxer Muhammad Ali, ktorý práve s Frazierom absolvoval tri zo svojich najpamätnejších súbojov. "Boh si prišiel pre svojho šampióna," využila jeho rétoriku britská BBC po tom, ako Cassius Marcellus Clay v noci z piatka na sobotu vo veku 74 rokov podľahol dýchaciemu ochoreniu.

Cesta "šampióna ľudu" z Louisville na výslnie sa začala na olympijských hrách 1960 v Ríme, kde získal zlatú medailu v poloťažkej hmotnostnej kategórii. O štyri roky neskôr prvýkrát ovládol superťažkú váhu medzi profesionálmi vďaka knokautovaniu Sonnyho Listona, ktorého pokoril pred časovým limitom aj v odvete v roku 1965. Záber skláňajúceho sa Aliho nad Listonom je dodnes ikonická fotografia dejín športu.

Do kariéry najväčšej športovej osobnosti 20. storočia podľa BBC či Sports Illustrated zasiahli osobné postoje. Prijal islam a odmietol narukovať do vojny vo Vietname, čo malo za následok dištanc od marca 1967 do októbra 1970.

Za jeho návrat do ringu vytrvalo a napokon úspešne bojoval Frazier, ale to Alimu nebránilo v slovných útokoch na súpera, ktoré mu "Smokin' Joe" nikdy nedokázal odpustiť. Dvojica sa v "Zápase storočia" stretla 8. marca 1971 v newyorskej Madison Square Garden. Súboj sa naživo vysielal do 35 krajín, promotéri udelili 760 novinárskych akreditácií. Triumfoval Frazier, skončil však v nemocnici a Ali hovoril o konci aktívnej činnosti, pokiaľ to neprežije.

Muhammad Ali

narodený: 17. januára 1942 v Louisville, Kentucky (USA) ako Cassius Marcellus Clay

výška: 191 cm

rozpätie rúk: 198 cm

boxerská hmotnostná kategória: superťažká (nad 90 kg)

prezývky: The Greatest, šampión ľudu, Louisville lip

profesionálna bilancia: 56 víťazstiev (37 KO), 5 prehier (1 KO)

najväčšie úspechy: zlatý medailista z OH 1960 v Ríme, jediný trojnásobný lineárny šampión superťažkej váhy, športovec 20. storočia podľa BBC či Sports Illustrated
Odveta prišla na rad 28. januára 1974 opäť v New Yorku, tentoraz sa radoval Ali. Nasledovala konfrontácia s obávaným Georgeom Foremanom v Kinshase vo vtedajšom Zaire. Za dejisko agitoval Ali, chcel tým pomôcť Afrike. Tridsiateho októbra 1974 uplatnil svoju značkovú taktiku, keď sa nechal "otĺkať", no pritom si chránil hlavu. "Niekoľkokrát som ho zasiahol najmocnejšie, ako sa dalo. A on na mňa zakričal, či to je všetko, čo viem. Vtedy som pochopil, že mám problém," spomínal Foreman. Knokaut utrpel v ôsmom kole. "Plachtiť ako motýľ, bodať ako včela. Ruky nemôžu zachytiť to, čo oči nevidia," vravel o vlastnej taktike Ali.

Tretí a najbrutálnejší duel Ali - Frazier sa konal 1. októbra 1975 vo filipínskom Quezon City. Obhajca opaskov ho propagoval básničkou na úkor svojho oponenta: "It will be a killa and a thrilla and a chilla when I get the Gorilla in Manila". V tom čase sa boxovalo až na pätnásť kôl, po štrnástom napriek protestom Fraziera jeho tréner hodil uterák do ringu. "Nikto nezabudne, čo si dnes dokázal," povedal mu kouč Eddie Futch. Ali neskôr priznal, že nikdy nebol bližšie ku smrti, a tiež po štrnástom kole kázal svojmu tímu rozviazať rukavice, v rohu však zostal nevypočutý.

Tituly stratil v roku 1978 prehrou s Leonom Spinksom, no už o pár mesiacov sa mu revanšoval a tretíkrát sa stal tzv. lineárnym šampiónom superaťažkej divízie, teda pästiarom všeobecne považovaným za najlepšieho v danej váhe. Dosiaľ sa to nepodarilo nikomu ďalšiemu v najťažšej kategórii. Aliho kariéru vo veku 39 rokov uzavrel nezdar s Trevorom Berbickom, na konte mal 56 víťazstiev (z toho 37 pred časovým limitom) a päť prehier (1 KO). Nastúpil však ďalší protivník - Parkinsonova choroba. Napriek nej cestoval po svete a zúčastňoval sa na rôznych charitatívnych akciách. V roku 2015 vydal autobiografickú knihu.

Smutný Tomi Kid Kovács

Tomi Kid Kovács
Foto: TASR/Henrich Mišovič
Smrť boxerskej legendy Muhammada Aliho rozosmutnila aj Tomiho "Kida" Kovácsa. Najlepší slovenský pästiar bez okolkov priznal, že trojnásobný svetový šampión v ťažkej váhe bol jeho idolom.

"Veľký smútok zasiahol boxerský svet. Ali bol pre mňa najväčší boxer na svete, ktorý dokázal všetkým, že nielen sila rozhoduje v ringu, ale najmä hlava. Bol to môj idol," povedal pre TASR 38-ročný borec, ktorý má spomedzi slovenských pästiarov najviac skúseností z profesionálneho ringu. Na Cassiusovi Clayovi, ako znelo Aliho vlastné meno, najviac obdivoval unikátny pohyb. "Ali bol veľmi inteligentný, mal dobrú taktiku. Mal dar od Boha - jedinečný pohyb, ktorý nemal nikto. Takticky veľmi dobre zvládal všetky zápasy. Čo povedal, že spraví medzi povrazmi alebo čo chcel urobiť, to sa udialo. Bol to obrovský velikán v ringu."

"Ali bol jedinečný a nikto sa mu v tomto nevie vyrovnať. Či to je v ringu alebo mimo neho. Ako človek mal veľkú charizmu a bol mužom, ktorý vedel, do čo ho ide a čo ho čaká. Veľa vecí si plánoval dopredu sám. Aj čo sa týkalo zápasov, medializácie či marketingu. Nemal okolo seba veľký tím ľudí. Veľa vecí si robil sám, mal dobré nápady, ktoré veľmi dobre vedel podať. Navždy zostane legendou," dodal Tomi Kid, ktorý sa o týždeň opäť predstaví slovenských fanúšikom. Na galavečere v Trenčíne nastúpi na titulový súboj organizácie IBF. V poloťažkej váhe do 79,4 kg bude jeho súperom Gruzínec George Berošvili. "Už sa na ten súboj teším. Tréningy mi chutia, zdravotné problémy pominuli. Ešte musíme zvládnuť niektoré veci, ale s prípravou finišujeme. Budem pripravený," sľúbil Kovács.

Prezident USA Barack Obama vzdal hold legendárnemu boxerovi

"Bol to muž, ktorý vyburcoval svet. A svet je preto lepším. Bol to tiež muž, ktorý bojoval za správnu vec. Bojoval za nás," citovala agentúra dpa z vyhlásenia Obamu.

Muhammada Aliho pochovajú v rodnom meste Louisville

Zosnulú boxerskú legendu pochovajú v jeho rodnom meste Louisville v americkom štáte Kentucky.

"Rodina ďakuje za všetky modlitby a podporu. Prosí tiež o rešpektovanie súkromia,"
cituje agentúra dpa slová hovorcu Boba Gunnella. Ďalšie detaily pohrebu zverejnia ešte v sobotu.

Reakcie osobností


Vladimir Kličko, šampión v superťažkej váhe a olympijský víťaz: "Odišiel muž s charakterom, cťou a vernosťou, dôstojnosťou a vznešenosťou, profesionalizmom. Budeš inšpiráciou pre tento svet, aby sa stal lepším. Odpočívaj v pokoji."

Tyson Fury, šampión v ťažkej váhe: "Odpočívaj v pokoji, 'najväčší' všetkých čias z rôznych uhlov pohľadu."

Floyd Mayweather, bývalý profesionálny boxer, najúspešnejší vo svojej ére: "Už nebude ďalší Muhammad Ali. Černošská komunita po celom svete ho potrebovala. Bol mojím hlasom. Vďaka nemu som dnes tam, kde som."

Gennadij Golovkin, kazašský boxer, majster sveta v strednej váhe: "'Najväčší'. V boxe aj v živote. Postava, ktorá bola veľkou inšpiráciou pre ľudstvo."

Manny Pacquiao, bývalý profesionálny boxer a majster sveta: "Stratili sme giganta. Box sa od Muhammada Aliho veľa naučil, veľa získal z jeho talentu. Zďaleka však nemal z neho taký profit, ako svet z jeho ľudskosti."

Oscar de la Hoya, bývalý profesionálny boxer, olympijský víťaz 1992 v ľahkej váhe: "Odpočívaj v pokoji, legenda, ktorá prekročila hranice športu. Skutočný šampión pre všetkých."

Mike Tyson, bývalý šampión v ťažkej váhe: "Boh si vzal k sebe svojho šampióna, dlhodobo najlepšieho."

Gary Lineker, bývalý anglický futbalista: "'Najväčší' dobojoval posledný zápas. Muhammad Ali bol veľkolepý človek, ktorý prekročil hranice svojho športu."

Cathy Freemanová, bývalá austrálska bežkyňa a olympijská víťazka na 400 m: "Muhammad Ali reprezentoval a symbolizoval veľkoleposť pre celý svet. Jeho meno a jeho príbeh zostanú navždy večné."

Hana Ali, dcéra Muhammada Aliho: "Náš otec bol skromný obor! A teraz si ho povolal Boh. Boh ti žehnaj otecko! Si láskou môjho života!"

Bill Clinton, bývalý prezident USA:
"Odo dňa, keď v roku 1960 získal olympijské zlato vedeli fanúšikovia boxu na celom svete, že vidia kombináciu krásy a elegancie, rýchlosti a sily, ktorú už možno nikdy nikto nedosiahne."

David Cameron, premiér Veľkej Británie: "Muhammad Ali nebol iba šampiónom v ringu, bol aj šampiónom v boji za ľudské práva."

Thomas Bach, prezident Medzinárodného olympijského výboru: "Bol to športovec, ktorý sa zasadzoval za mier a toleranciu – pravý olympionik."

Madonna, americká popová ikona: "Muž. Kráľ. Hrdina. Človek. Slová to nedokážu vyjadriť."

Pelé, brazílska futbalová legenda: "Muhammad Ali bol mojim priateľom, idolom, hrdinom. Môj smútok je neopísateľný.“

zdroj: Twitter
Reakcie svetových médií


AP (USA): "Vo veku 74 rokov zomrel jeden z najlepších pästiarov všetkých čias Muhammad Ali. Priazeň fanúšikov a rešpekt súperov si získal svojou bojovnosťou, tvrdohlavosťou a veľkým srdcom."

DPA (Nem.): "Boxerský svet smúti za Muhammadom Alim. Vo štvrtok ho hospitalizovali s dýchacími problémami a hoci lekári predpokladali krátky pobyt, z nemocnice už nevyšiel. Česť jeho pamiatke."

ABC (USA): "Trojnásobný majster sveta v ťažkej váhe, ktorý si podmanil priaznivcov boxu svojím odhodlaním a sebavedomím v ringu a inšpiroval množstvo ľudí svojimi postojmi, opustil svet vo veku 74 rokov."

CNN (USA): "Muhammad Ali, legendárny boxer, ktorý sa sám seba označil za 'najväčšieho bojovníka všetkých čias' a bol jedným z najobdivovanejších športovcov na svete, zomrel v piatok vo Phoenixe. Skonal po 32-ročnom boji s Parkinsonovou chorobou."

BBC (V.Brit.): "Bývalý majster sveta v ťažkej váhe a jeden z najznámejších športovcov na svete zomrel v nemocnici vo Phoenixe. Skonal na problémy s dýchaním, ktoré skomplikovali Parkinsonovu chorobu. Pochovajú ho v Louisville, v meste, kde strávil väčšinu života."

USA Today (USA): "V roku 2010, keď sa oslavovalo 50 rokov od začiatku Aliho kariéry, prezident USA Barack Obama povedal: 'Obdivoval som ho. Mal unikátnu schopnosť použiť svoju silu a kuráž na prekonanie nepriazne osudu. Jeho fotku zo súboja so Sonnym Listonom som mal ako dieťa nad posteľou'."

ESPN (USA): "Po dlhom boji s Parkinsonovou chorobou zomrel v piatok Muhammad Ali. Bol rýchly svojimi nohami v ringu a razantný svojimi názormi pred verejnosťou. Sľúbil, že šokuje svet a tak sa aj stalo. Bol ten najlepší."

Sport.de (Nem.): "Jeden z najdominantnejších boxerov všetkých čias Muhammad Ali zomrel v piatok v nemocnici vo Phoenixe. Na jeho twitterovom konte svieti jeho fotka s popiskom 1942-2016. Zanechal za sebou deväť detí, ženatý bol deväťkrát."

Marca (Šp.): "Muhammad Ali definitívne prehral svoj posledný súboj. S Parkinsonovou chorobou bojoval viac ako 30 rokov. V poslednom čase sa na verejnosti neukazoval, fanúšikovia ho naposledy mohli vidieť na boxerskom galavečeri 9. apríla."

L'Equipe (Fr.): "Veľký Muhammad Ali zomrel v piatok vo Phoenixe. Olympijskému víťazovi z roku 1960 a trojnásobnému svetovému šampiónovi sa stali osudnými dýchacie problémy, ktoré skomplikovali jeho Parkinsonovu chorobu. S tou bojoval viac ako tri dekády."

iDnes.cz (ČR): "Lietam ako motýľ a bodám ako včela. Tak sa opísal Muhammad Ali, ktorý zomrel v noci na sobotu. Sedemdesiatštyriročný olympijský víťaz bol hospitalizovaný tento týždeň kvôli dýchacím problémom."


Spomienky na Muhammada Aliho

Na archívnej snímke zo 17. septembra 1974 Muhammad Ali zdraví fanúšikov v centre mesta Kinshasa v Zaire. Ali pricestoval do Zaire na zápas proti Georgeovi Foremanovi. Vo veku 74 rokov zomrel v noci na sobotu 4. júna 2016 v nemocnici v americkom Phoenixe legendárny americký boxer Muhammad Ali.
Foto: TASR/AP


Na archívnej snímke zo 17. júla 1975 promotér Don King stojí medzi šampiónom v ťažkej váhe Muhammadom Alim (vľavo) a Joeom Frazierom v New Yorku.
Foto: TASR/AP


Na archívnej snímke z 19. júla 1996 Muhammad Ali drží olympijskú pochodeň počas otváracej ceremónie letných olympijských hier v Atlante.
Foto: TASR/AP


Na archívnej snímke z 13. apríla 1981 športový komentátor Howard Cosell (vpravo) a bývalý svetový šampión v ťažkej váhe Muhammad Ali počas večere v New Yorku.
Foto: TASR/AP