< sekcia Šport

Jacquelin získal zlato v stíhačke, Otčenáš na 26. mieste

Na snímke Emilien Jacquelin počas stíhacích pretekov Majstrovstiev sveta, 16. februára 2020 v talianskej Anterselve. Foto: TASR/AP

Dvadsaťštyriročný Jacquellin získal prvú zlatú medailu na MS a premiérovu v individuálnej súťaži v seniorskej kariére.

Anterselva 16. februára (TASR) – Francúzsky biatlonista Emilien Jacquelin sa stal majstrom sveta v stíhacích pretekoch. V nedeľných pretekoch v Anterselve zdolal Nóra Johannesa Thingnesa Böa o 0,4 sekundy, tretí bol Rus Alexander Loginov (+23,9). Slovenský reprezentant Martin Otčenáš finišoval na 26. mieste s mankom 3:05,7 minút.

Dvadsaťštyriročný Jacquellin získal prvú zlatú medailu na MS a premiérovu v individuálnej súťaži v seniorskej kariére. Pred dvoma rokmi bol na ME členom striebornej štafety. K triumfu mu pomohla najmä skvelá streľbe, keď ako jediný v prvej desiatke zložil terče. Okrem neho sa to poradilo už iba Rakúšanovi Simonovi Ederovi, ten však skončil až na 12. mieste.

Otčenáš prišiel o lepšie umiestnenie v prvej polovici, keď pokazil najmä druhú položku, po ktorej musel na dva trestné okruhy, Napriek tomu, že sa mu nepodarilo nadviazať na sobotné 13. miesto, hlavu nevešal. "Celkovo sklamaný nie som, ale som sklamaný z tej druhej ležky, pretože som ju nezvládol. Spravil som tam hlúpe chyby, síce aj na tej prvej, ale s jedným minutým terčom by to ešte išlo. Za stojky som rád, to ma udržalo na obstojnom mieste. V závere som to chcel ešte zachrániť a skončiť čo najlepšie," povedal Otčenáš po pretekoch.

Ako prvý vyštartoval Loginov so sedemsekundovým náskokom pred Quentinom Fillonom Mailletom. Otčenáš vyrazil z trinásteho miesta, no pred úvodnou položkou klesol na 22. miesto. Na úvodnej ležke raz netrafil. Na tej vybuchol Fillonom Maillet, ktorý trafil iba jeden terč a zaradil sa až do druhej desiatky, Loginov bol bezchybný a držal si pohodlný náskok na čele.

Otčenáš sa pred druhou návštevou strelnice pohyboval okolo 25. miesta, no nádej na dobré umiestenie pochovala druhá ležka, na ktorej dvakrát minul a klesol na 34. pozíciu. V druhej polovici pretekov na čele bojovali Loginov s Fourcadeom, na prvej stojke však Francúz raz zaváhal, postupne nabral 24-sekundové manko a klesol na 4. miesto. Loginova stíhali J. T. Bö a Jacquelin, no s výraznou stratou cez desať sekúnd. Otčenášovi síce vyšla stojka bez chyby, no stále sa pohyboval v tretej desiatke.

Kľúčovým momentom sa stala štvrtá streľba. Dovtedajší suverén Loginov raz minul, to využili J.T. Bö a Jacquelin a odsunuli Rusa na tretie miesto. Posledný kilometer strávili Bö a Jacquelin bok po boku, Nór tesne viedol, no nemal dostatok síl na únik, taktický záver napokon lepšie zvládol Jacquelin, ktorý predbehol Böa a získal prvé zlato v kariére. Otčenáš na druhej stojke nespravil chybu a do cieľa dobehol na 26. priečke.

Otčenáš zachránil stíhačku v stojke: Som rád, že som to udržal


Martin Otčenáš vystríhal pred nedeľňajším stíhacími pretekmi na MS v biatlone, že na dobrý výsledok treba zvládnuť úvodné ležky, no nakoniec to boli práve tie, ktoré nezvládol. Spravil na nich tri chyby a nenapodobnil tak svoj úspech zo šprintu. Po 26. mieste však hlavu nevešal.

Hlavný dôvod bol, že po nevydarenom úvode ešte dokázal preteky zachrániť a nakoniec sa dostal na body. Vďačil za to streľbe v stoji, keď sklopil všetkých desať terčov. "Celkovo sklamaný nie som, ale sklamala ma tá druhá ležka, pretože som ju nezvládol. Spravil som tam hlúpe chyby, síce aj na tej prvej, ale s jedným minutým terčom by to ešte išlo," priznal po pretekoch.

Do druhej časti išiel s tým, aby úplne nepremárnil dobrú východiskovú pozíciu zo šprintu a nakoniec sa mu to podarilo. "Včera som dosiahol dobrý výsledok, bola to dobrá východisková pozícia a mrzelo ma len tak to zahodiť. Pred stojkami som si preto veril, že to ešte môžem zachrániť. Som rád, že som to udržal na obstojnom mieste."

Teraz ho čakajú dva voľné dni a po nich štart vytrvalostných pretekov. "Dúfam, že strelecky sa tá forma udrží, hlavne by už nemala prísť žiadna 'dvojchyba'. Pred vytrvalostnými pretekmi si musím oddýchnuť, pretože sa to už začína kopiť. Musím sa na to dobre naladiť," dodal.MS - stíhacie preteky 12,5 km1. Emilien Jacquelin (Fr.) 31:15,2 (0),
2. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +0,4 s (2),
3. Alexander Loginov (Rus.) +23,9 (1),
4. Martin Fourcade (Fr.) +46,3 (2),
5. Arnd Peiffer (Nem.) +53,9 (1),
6. Tarjei Bö (Nór) +1:12,5 min (2),
7. Quentin Fillon Maillet +1:25,9 (6),
8. Simon Desthieux (obaja Fr.) +1:26,9 (1),
9. Felix Leitner (Rak.) +1:33,0 (2),
10. Vetle Sjaastad Christiansen (Nór.) +1:58,4 (1),
...
26. Martin OTČENÁŠ +3:05,7 (3),
57. Šimon BARTKO (obaja SR) +5:48,4 (8)

poradie SP (15 z 24 súťaží): 1. Fourcade 692 b,
2. Fillon Maillet 622,
3. J.T. Bö 576,
4. Loginov 544,
5. T. Bö 542,
6. Desthieux 536,
...
56. OTČENÁŠ 45

poradie v stíhacích pretekoch (4 z 6): 1. Jacquelin 184 b,
2. Fillon Maillet 176,
3. J.T. Bö 174,
4. Fourcade 170,
5. Loginov 161,
6. T. Bö 155,
...
49. OTČENÁŠ 15