< sekcia Šport

FL: Pozitívne testy hlási Trenčín aj Sereď, kluby prerušia tréning

Najvyššia slovenská futbalová súťaž sa po ústupe pandémie koronavírusu opäť rozbehne 13. júna v skrátenom formáte. Rozhodlo o tom Prezídium Únie ligových klubov (ÚLK) po piatkovom stretnutí so zástupcami klubov Fortuna ligy. Na snímke sprava prezident ÚLK Ivan Kozák, výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák, právny zástupca ÚLK Peter Handiak počas tlačovej konferencie 22. mája 2020 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Pozitívne testovaní hráči budú izolovaní v karanténe, zvyšok kádra preruší spoločný tréningový proces.

Bratislava 19. augusta (TASR) - Koronavírusové testy vo futbalových kluboch slovenskej Fortuna ligy odhalili ďalšie dva pozitívne prípady hráčov. Jeden prípad je v AS Trenčín a jeden v ŠKF Sereď. Pozitívne testovaní hráči budú izolovaní v karanténe, zvyšok kádra preruší spoločný tréningový proces.

Ako uviedol riadiaci orgán Únia ligových klubov, situácia ovplyvní aj program najbližšieho 4. kola. "Vzhľadom na aktuálnu situáciu a posun zápasu 1. predkola Ligy majstrov KÍ Klaksvík – ŠK Slovan Bratislava zo stredy na piatok, sa mení i program na nasledujúce 4. kolo Fortuna ligy. Zápas ŠK Slovan – FK Senica, ktorý mal byť na programe túto sobotu, sa odkladá na neurčito. Vzájomný zápas 4. kola Fortuna ligy ŠKF Sereď – AS Trenčín sa takisto odkladá, náhradný termín zatiaľ známy nie je. V prípade negatívnych testov v mužstvách ViOn Zlaté Moravce a MFK Zemplín Michalovce sa ich vzájomný zápas odloží zo soboty 22. augusta na utorok 25. augusta. Obe mužstvá sa na tom už predbežne dohodli," uviedla ÚLK na oficiálnom webe.

Od utorka do štvrtka tento týždeň prebiehajú vo všetkých kluboch Fortuna ligy testy na prítomnosť koronavírusu. O plošnom testovaní hráčov ligy informovala ÚLK po tom, čo sa objavil jeden pozitívny prípad v kádri aktuálneho majstra ŠK Slovan Bratislava. Utorkové výsledky sú už známe. Testy odhalili dva pozitívne prípady. Jeden prípad je v AS Trenčín a jeden v ŠKF Sereď. Pozitívne testovaní hráči budú izolovaní v karanténe, zvyšok kádra preruší spoločný tréningový proces.

"V utorok bolo testovaných sedem tímov Fortuna ligy. V stredu nasledovali tri tímy a vo štvrtok sa podrobí testom jeden klub. S výnimkou Slovana, ktorý bol testovaný samostatne v rámci plánovaného pohárového zápasu predkola Ligy majstrov, sa testom na koronavírus podrobia všetky kluby. Prvý deň testovania nám ukázal dva pozitívne prípady. Jeden je z AS Trenčín a jeden z ŠKF Sereď. Tímy čaká špeciálny program v zmysle Manuálu organizácie zápasov. Pozitívne testovaný hráč ide okamžite do izolácie a mužstvo preruší tréningový proces. Hráči by sa najbližšie dni nemali spolu stretávať. Po piatich dňoch budeme organizovať opakované testovanie. V prípade negatívnych výsledkov môže mužstvo potom spoločne trénovať a následne nastúpiť aj do zápasového procesu. Pozitívne testovaný hráč musí ostať v domácej izolácii, po desiatich dňoch sa podrobí opakovanému testu, ďalší si zopakuje po 48 hodinách a ak budú oba negatívne, bude sa môcť zapojiť do tréningového procesu,“ priblížil výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

Všetky výsledky z testovania i aktuálne postupy sa budú komunikovať s Úradom verejného zdravotníctva a príslušnými regionálnymi úradmi: "Aktuálne čakáme na vyjadrenie ÚVZ k navrhovanej úprave Manuálu testovania a opätovného návratu do zápasového režimu. Model by mal kopírovať štandardy UEFA a v prípade prvého negatívneho testu po 24 hodinách by mužstvo mohlo hneď pokračovať v tréningovom procese. O ďalších aktuálnych informáciách budeme informovať na našom webe."