< sekcia Šport

EURO 2020: Slováci v prípadnom finále play off v Bosne alebo S.Írsku

Slovenská futbalová reprezentácia nastúpi v prípade postupu do finále play off o majstrovstvá Európy na pôde súpera. Semifinálový duel B-divízie proti Írsku odohrá 26. marca doma, o päť dní neskôr sa môže stretnúť s víťazom zápasu Bosna a Hercegovina - Severné Írsko. Na snímke vyžrebovanie divízii A a B semifinále play-off o postup na EURO 2020 v sídle UEFA vo švajčiarskom Nyone 22. novembra 2019. FOTO TASR/AP Foto: TASR

Rozhodol o tom piatkový žreb v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone.

Nyon 22. novembra (TASR) - Slovenská futbalová reprezentácia nastúpi v prípade postupu do finále play off o majstrovstvá Európy na pôde súpera. Semifinálový duel B-divízie proti Írsku odohrá 26. marca pravdepodobne v Bratislave, o päť dní neskôr sa môže stretnúť s víťazom zápasu Bosna a Hercegovina - Severné Írsko.

Rozhodol o tom piatkový žreb v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone. Ten predovšetkým určil konečné zloženie štyroch vetiev play off. "Slovenská" B-divízia bola jasná už po záverečnom kole kvalifikácie, rovnako ako najnižšia D-divízia. V "áčku" zostal iba Island, zatiaľ čo v "céčku" sa nazbieralo až sedem mužstiev. Škótsko, Nórsko ani Srbsko sa ako víťazi skupín Ligy národov nemohli hýbať, kvarteto doplnil Izrael. Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko sa dostali do A-divízie.

Postupujúci medzi Bulharskom a Maďarskom bude hostiť úspešného z dvojice Island - Rumunsko. V "céčku" bude mať výhodu domáceho prostredia víťaz zápasu Nórsko - Srbsko na úkor Škótska alebo Izraela. Pokiaľ si v semifinále "déčka" Gruzínsko so slovenským trénerom Vladimírom Weissom poradí s Bieloruskom, nastúpi doma aj proti postupujúcemu z dua Severné Macedónsko a Kosovo.

Hrá sa na jeden zápas, ak sa súboje skončia v riadnom hracom čase remízou, klasicky nasledujú predĺženie na 30 minút, prípadne jedenástkový rozstrel. Konečný zoznam účastníkov šampionátu bude známy až v marci, ale žreb záverečného turnaja sa koná už v sobotu 30. novembra. Zloženie dvadsiatich priamo postupujúcich ani šestnástich tímov v play off si nevyžaduje dodatočný žreb, ktorý bol naplánovaný na 1. apríla. Otváracie stretnutie ME je na programe 12. júna v Ríme, finále o mesiac neskôr v Londýne.

"Čaká nás Írsko, ťažký súper, ktorý hrá veľmi fyzický futbal. V posledných zápasoch, ktoré sme mohli sledovať, sme videli, akým futbalom sa prezentuje. Je to nekompromisný, tvrdý súper a musíme sa naňho dobre pripraviť a pokúsiť sa to zvládnuť. Domáce prostredie je vždy výhoda, verím, že nás prídu fanúšikovia povzbudiť, že vypredáme štadión a spoločne urobíme všetko pre to, aby sme postúpili ďalej. Želali sme si, aby sme hrali aj prípadné finále doma, ale to žiaľ nikto neovplyvní, je to žreb. No teraz máme v hlave prvý zápas a potom uvidíme, koho dostaneme do finále. Nechcem špekulovať o tom, kto to bude, ale ten kto postúpi, bude mať lepšiu momentálnu formu," povedal po žrebe pre futbalsfz.sk tréner Pavel Hapal.

"Už po testovacom zápase proti Paraguaju sme plánovali odohrať ďalšie súboje v Bratislave, takže sme pripravení na to, aby sme zápas s Írskom odohrali na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. Dôvod, prečo sme nehrali proti Azerbajdžanu v Bratislave, bol jedine nekvalitný trávnik. Samozrejme, sú ešte veci, ktoré treba dotiahnuť, ale veríme, že v spolupráci s NFŠ spravíme všetko preto, aby sa mohlo hrať v Bratislave," povedal o dejisku zápasu generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

semifinále play off:

A-divízia: Island - Rumunsko, Bulharsko - Maďarsko*

B-divízia: Bosna a Hercegovina - Severné Írsko*, SLOVENSKO - Írsko

C-divízia: Škótsko - Izrael, Nórsko - Srbsko*

D-divízia: Gruzínsko - Bielorusko*, Severné Macedónsko - Kosovo

*víťaz hrá finále doma

termíny ME:


30. novembra: žreb záverečného turnaja

26. marca: semifinále play off

31. marca: finále play off

1. apríla: dodatočný žreb v prípade potreby

12. júna: otváracie stretnutie šampionátu (Rím)

12. júla: finále ME (Londýn)