Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

Wales nezaváhal a po víťazstve nad Maďarskom postúpil na ME

Na snímke v strede hráč Walesu Aaron Ramsey oslavuje so spoluhráčmi Garethom Baleom (vľavo) a Joe Allenom (vpravo) svoj úvodný gól v zápase 10. kola E-skupiny kvalifikácie na EURO 2020 Wales - Maďarsko v Cardiffe 19. novembra 2019. FOTO TASR/AP Foto: TASR

Slováci obsadili v tabuľke 3. miesto a na kontinentálny šampionát môžu postúpiť cez marcovú baráž.

Cardiff 19. novembra (TASR) - Futbalisti Walesu zdolali v utorok v Cardiffe reprezentáciu Maďarska 2:0 a postúpili na EURO 2020. V súčte postupujúcich z E-skupiny tak doplnili Chorvátsko, ktoré si vybojovalo postup v sobotu po víťazstve 3:1 nad Slovenskom. Slováci obsadili v tabuľke 3. miesto a na kontinentálny šampionát môžu postúpiť cez marcovú baráž.

Kvalifikácia na EURO 2020 E-skupina:

Maďarsko - Wales 2:0 (1:0)

Góly: 15. a 47. Ramsey. Rozhodovali: Hategan – Sovre, Gheorghe (všetci Rum.), ŽK: Lockyer, James - Pátkai, Kovács.

Wales: Hennessey – Roberts, Lockyer, Mepham, Davies – Morrell (50. Ampadu), Allen – Ramsey, Bale (88. Wilson), James – Moore
Maďarsko: Gulácsi – Lovrencsics, Baráth, Nagy, Lang – Pátkai, Á. Nagy (60. Kovács) – Dzsudzsák (72. Varga), Szoboszlai, Sallai (83. Holender) – Szalai

Wales začal miernym náporom, no Maďari ho postupne utlmili. V 15. minúte však prišla gólová akcia domácich. Gareth Bale dostal na ľavej strane prihrávku, zasekol si obrancu Langa a vzápätí poslal loptu do šestnástky presne na hlavu Aarona Ramseya, ktorý otvoril skóre. Hostia sa potom snažili o vyrovnanie, no čistú šancu si nevypracovali. Naopak, na 2:0 mohol zvýšiť Moore, ale tesne minul pravú žrď. V 34. minúte mohli Maďari vyrovnať po dvoch skvelých šanciach po sebe. Najskôr Szoboszlai prinútil k zákroku brankára Hennesseyho, vzápätí sa lopta dostala na kopačku Sallaia, ale brankár Walesu bol opäť na mieste.

Po prestávke trvalo domácim iba niečo vyše minútu, aby išli do dvojgólového vedenia. Center do šestnástky poslal Davies, lopta sa vzápätí dostala na kopačku Ramseyho a ten zoči-voči Gulácsimu poslal loptu pod brvno. V 52. minúte mohol zvýšiť z priameho kopu Bale už na 3:0, ale loptu poslal len o milimetre vedľa bránky. Rovnako dopadol aj James o pár minút neskôr. Domáci si už zaslúžený triumf a postup nenechali vziať, Ramsey mohol dokonca zavŕšiť hetrik. Jeho strelu však obrana hostí 15 minút pred koncom duelu zblokovala.