Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

LYŽOVANIE-SP: Adam Žampa je 27., víťazom Kristoffersen

Slovenský lyžiar Adam Žampa v 2. kole nedeľného obrovského slalomu mužov Svetového pohára v alpskom lyžovaní v talianskom stredisku Alta Badia 22. decembra 2019. Foto: TASR/AP

Pre 25-ročného Kristoffersena to bolo štvrté víťazstvo v obrovskom slalome SP a celkovo 20. v kariére.

Alta Badia 22. decembra (TASR) - Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen sa stal víťazom nedeľného obrovského slalomu Svetového pohára v talianskej Alta Badii. Na druhé miesto odsunul Francúza Cypriena Sarrazina (+0,31 s), tretí finišoval Žan Kranjec zo Slovinska (+0,39). Prvé body v SP v sezóne získal slovenský reprezentant Adam Žampa, ktorý obsadil konečné 27. miesto (+2,36).

Pre 25-ročného Kristoffersena to bolo štvrté víťazstvo v obrovskom slalome SP a celkovo 20. v kariére. Po prvom kole bol pritom šiesty so stratou 0,26 sekundy na 32-ročného krajana Kristiana Leifa Nestvolda-Haugena. Ten mal v náročnom 1. kole náskok 7 stotín sekundy pred druhým Švajčiarom Marcom Odermattom. Z tretieho miesta išiel do 2. kola víťaz úvodného "obráku" sezóny v Söldene Alexis Pinturault z Francúzska (+0,20 s), ten však napokon skončil až ôsmy.

V nedeľu panovali v talianskom stredisku náročné podmienky, organizátori museli skrátiť trať pre sneženie a slabšiu viditeľnosť. V 2. kole sa viditeľnosť zlepšila, ale trať zostala mimoriadne náročná. Adam Žampa do neho išiel z 24. miesta a na prvých medzičasoch si držal náskok, v spodnej časti však už naberal čoraz väčšiu stratu. Získal ale prvé štyri body do poradia disciplíny i celkového poradia. Jeho brat Andreas sa nezmestil do tridsiatky postupujúcich a obsadil 35. priečku.

Na druhé miesto skvele vyskočil Sarrazin, ktorý bol po 1. kole až 22. Pre 25-ročného Francúza to je druhé pódium v kariére. "Bol to ťažký deň, som veľmi unavený. Mal som však dobre pripravené lyže a dobre nastavenú hlavu. Gratulujem aj Cyprienovi, ktorý išiel fantastické druhé kolo. Nevadilo mi, že trať bola skrátená," povedal v prvej televíznej reakcii víťaz, ktorý zaknihoval druhé víťazstvo v sezóne a dostal sa aj do čela priebežného poradia SP pred Rakúšana Vincenta Kriechmayra.

Výsledky obrovského slalomu SP mužov v Alta Badii:

1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 1:57,33 min. (58,95/58,38 s), 2. Cyprien Sarrazin (Fr.) +0,31 s (1:00,03/57,61), 3. Žan Kranjec (Slov.) +0,39 (59,00/58,72), 4. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,46, 5. Marco Odermatt (Švaj.) +0,83, 6. Marco Schwarz (Rak.) +0,88, 7. Rasmus Windingstad +0,91, 8. Lucas Braathen (obaja Nór.) a Alexis Pinturault (Fr.) obaja +0,92, 10. Filip Zubčič (Chor.) +1,00, ... 27. Adam ŽAMPA +2,36, v 1. kole: 35. Andreas ŽAMPA (obaja SR) +1,99

Celkové poradie SP (po 10 z 43 pretekov): 1. Kristoffersen 343 bodov, 2. Vincent Kriechmayr (Rak.) 312, 3. Pinturault 296, 4. Kilde 274, 5. Matthias Mayer (Rak.) 257, 6. Dominik Paris (Tal.) 249, ... 109. Adam ŽAMPA 4

obrovský slalom (po 3 z 11 pretekov): 1. Kristoffersen 193, 2. Kranjec 170, 3. Tommy Ford (USA) 161, 4. Pinturault 146, 5. Mathieu Faivre (Fr.) 129, 6. Leif Kristian Nestvold-Haugen (Nór.) 110, ... 38. Adam ŽAMPA 4