< sekcia Šport

Vlhová druhá v obrovskom slalome v Kranjskej

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová v 1.kole obrovského slalomu žien Svetového pohára alpských lyžiarok v slovinskom lyžiarskom stredisku Kranjska Gora 15. februára 2020. Foto: TASR - Martin Baumann

Dvadsaťštyriročná slovenská reprezentantka bojovala o štrnáste prvenstvo na podujatiach SP, ale napokon z toho bolo premiérové druhé miesto v tejto disciplíne.

Kranjska Gora 15. februára (TASR) – Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila druhé miesto v sobotňajšom obrovskom slalome Svetového pohára v Kranjskej Gore. V Slovinsku ju o 34 stotín sekundy predbehla víťazná Novozélanďanka Alice Robinsonová, tretie skončili s odstupom 1,59 sekundy spoločne domáca Meta Hrovatová a Švajčiarka Wendy Holdenerová.

Dvadsaťštyriročná slovenská reprezentantka bojovala o štrnáste prvenstvo na podujatiach SP, ale napokon z toho bolo premiérové druhé miesto v tejto disciplíne. Úradujúca majsterka sveta si pripísala 34. pódiové umiestnenie v kariére, v obrovskom slalome šieste. "Som šťastná, že som druhá, ale, samozrejme, že ma to aj trošku mrzí. Po provm kola som bola prvá a druhé som trošku pokazila, spravila som drobné chyby. Alice bola dnes veľmi silná, bolo veľmi ťažké zdolať ju. V priestoroch štartu sa tešili tréneri z jej tímu, takže som vedela, že išla super. Človek vie, čo sa deje, no už po prvom kole som vedela, že pôjde naplno a bude riskovať. Je to za nami, teším sa z ďalšieho pódia v 'obráku' a pokračujeme ďalej," povedala Vlhová.

Len 18-ročná víťazka dosiahla druhý triumf vo SP v kariére. Ten prvý získala v októbri v Söldene tiež v "obráku". "Mám obrovskú radosť, je to super. Podmienky boli fantastické a trať perfektná. V prvom kole som urobila obrovskú chybu a vedela som, čo musím urobiť v tom druhom," povedala víťazka.

Vlhová bola líderkou po prvom kole, po ktorom mala náskok 24 stotín sekundy pred Robinsonovou. Vlhová v ňom predviedla sebavedomý a takmer bezchybný výkon. V hornej časti trate stratila na Novozélanďanku tri desatiny sekundy. Nebola najrýchlejšia, lebo ešte pred ňou išla najpriamejšiu líniu Robinsonová, ktorá v hornej časti predviedla v oblúkoch bleskové prenášanie ťažísk. Dole ju však najťažšia bránka pod zlomom “zatvorila” a stratila v nej veľa času. Vlhová s jej jazdou držala krok, na prvých medzičasoch zaostala v norme 3-4 desatín a potom v širších bránkach strategicky ubrala z agresivity. Konsolidovaná jazda bez výraznejších zaváhaní ju vyniesla na čelo priebežného poradia. Vedúca žena disciplíny a druhá žena celkového poradia Talianka Federica Brignoneová obsadila v 1. kole 6. miesto s odstupom 0,94 s. Líderka celkového poradia SP Mikaela Shiffrinová z USA v Slovinsku neštartovala.

Druhé kolo mal na starosti švajčiarsky tréner Alois Prenn a postavil rytmickejšiu a otvorenejšiu trať. Tá bola pripravená výborne a jej kvalita vydržala až do konca. Brignoneová na nej urobila viacero chýb a stratila šancu zabojovať o pódium. Robinsonová išla výborne, a hoci sa opäť nevyhla jednej chybe, išla suverénne do vedenia o priepastných 1,59 sekundy. Vlhová išla síce bez chyby a presvedčivo, ale na hladký štýl Robinsonovej to v sobotu mohlo stačiť len v prípade výraznejšieho zaváhania jej súperky. Znížila však bodové manko na Brignoneovú, ktorá skončila ôsma, na druhom mieste hodnotenia disciplíny zaostáva za líderkou o 74 bodov.Výsledky obrovského slalomu SP v Kranjskej Gore:

1. Alice Robinsonová (N.Zél.) 1:54,32 min.
2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,34 s.
3. Meta Hrovatová (Slov.) a Wendy Holdenerová (Švaj.) obe +1,59
5. Marta Bassinová (Tal.) +1,60
6. Tina Robniková (Slov.) +1,65
7. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,78
8. Federica Brignoneová (Tal.) +2,04
9. Tessa Worleyová (Fr.) +2,18
10. Sara Hectorová (Švéd.) +2,19

Priebežné poradie v SP (po 25 pretekoch):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225 bodov
2. Brignoneová (Tal.) 1112
3. VLHOVÁ 971
4. Bassinová 711
5. Holdenerová 623
6. Corinne Suterová (Švaj.) 617
7. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 556
8. Michelle Gisinová (Švaj.) 489
9. Sofia Goggiaová (Tal.) 479
10. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 390

Poradie v obrovskom slalome (6):

1. Brignoneová 407
2. VLHOVÁ 333
3. Shiffrinová 314
4. Bassinová 309
5. Robinsonová 300
6. Holdenerová 234