Tatar si otvoril gólový účet v sezóne, stal sa druhou hviezdou zápasu

Na archívnej snímke hokejista Tomáš Tatar. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Vancouver utrpel na ľade Colorada debakel 1:7, Slovák Jaroslav Halák sa dostal do bránky Canucks až po druhej tretine, keď vystriedal Thatchera Demka.

New York 12. novembra (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar si otvoril gólový účet v prebiehajúcej sezóne NHL. V noci na piatok pomohol jedným presným zásahom k víťazstvu New Jersey 4:0 nad New Yorkom Islanders, za ktorý nastúpil jeho krajan Zdeno Chára. Tatara, ktorý sa v 12. zápase sezóny dočkal premiérového gólu v drese Devils, vyhlásili za druhú hviezdu stretnutia.

Tridsaťročný útočník, ktorý prišiel do New Jersey pred sezónou po trojročnom pôsobení v Montreale, zvýšil na konci druhej tretiny na 2:0 pre Devils, keď v presilovke nohou vo výskoku tečoval strelu Dougieho Hamiltona od modrej čiary. Dosiahol tak svoj piaty kanadský bod (1+4) v tomto ročníku. V zápase vyslal počas 13:47 minút až sedem striel, odsedel si aj dve trestné minúty.

"Nebol to najkrajší gól, ale konečne mi to tam padlo," tešil sa Tatar po svojom premiérovom zásahu v drese New Jersey. "Samozrejme, cítil som už určitý tlak, keďže som dlhšie neskóroval. Príliš som si ho však nepripúšťal, pretože šance som mal už aj predtým a bolo otázkou času, kedy to zlomím. Jednoducho som sa snažil zlepšovať každý zápas a 'makať' na sebe."

Za prvú hviezdu stretnutia vyhlásili domáceho brankára MacKenzieho Blackwooda, ktorý zneškodnil všetkých 42 striel súpera a vychytal svoje prvé čisté konto v sezóne a siedme v profiligovej kariére. "Bol jednoducho skvelý. Postaral sa o niekoľko extra zákrokov v rozhodujúcich momentoch, ktoré nás podržali v náskoku. Dodal nám veľa sebavedomia," pochválil Tatar brankára svojho tímu v rozhovore pre zámorské médiá. "Diabli" vyhrali tretíkrát za sebou, pre zranenie v zostave naďalej chýba slovenský obranca Christián Jaroš.

Prehru Islanders neodvrátilo ani 30 úspešných zákrokov Iľju Sorokina. "Dnes sme nenašli strelca. Ich brankár bol jednoznačne prvá hviezda zápasu, náš bol tou druhou, hoci inkasoval štyrikrát," pochválil Sorokina kouč Islanders Barry Trotz. Chára bol s minutážou 20:21 najvyťaženejší hráč hostí, pripísal si mínusový bod a tri "hity".

Washington s obrancom Martinom Fehérvárym zvíťazil v Detroite 2:0. Čisté konto pri svojom debute v NHL zaznamenal Zach Fucale vďaka 21 úspešným zákrokom. Stal sa prvým brankárom v histórii Capitals, ktorému sa to podarilo. Pred ním to v zámorskej profilige dokázal naposledy Garret Sparks v drese Toronta proti Edmontonu v novembri 2015. "Je to naozaj veľká vec. Nemyslím si, že by ste o niečom takom vôbec mohli snívať. Bola to pre mňa dlhá cesta do NHL, ale teraz sa už sústredím na ďalšie zápasy," povedal 26-ročný Fucale, ktorý hral za päť tímov v nižšej AHL a štyri v ECHL. V roku 2013 ho draftoval Montreal, tam však príležitosť nedostal. Dmitrij Orlov a Lars Eller dali za Washington dva góly v priebehu 10 sekúnd prvej tretiny a skóre sa už potom nezmenilo. Capitals bodovali proti Detroitu už v 14. zápase za sebou. Alexander Ovečkin prvýkrát v sezóne nemal ani jednu strelu na bránku, v predchádzajúcich siedmich dueloch vyslal vždy aspoň päť. Pripísal si však asistenciu pri góle Orlova. Fehérváry odohral 19:38 min, rozdal štyri bodyčeky a zblokoval jednu strelu súpera.

Vancouver utrpel na ľade Colorada debakel 1:7, Slovák Jaroslav Halák sa dostal do bránky Canucks až po druhej tretine, keď vystriedal Thatchera Demka. Ten inkasoval šesť gólov z 26 striel, slovenský brankár vykryl v tretej tretine osem z deviatich striel. Mikko Rantanen sa na triumfe domácich podieľal gólom a dvoma asistenciami, jeho tím žiaril aj bez elitného centra Nathana MacKinnona. Ten pre zranenie v dolnej časti tela bude absentovať približne tri týždne. "Boli sme všade o pol kroka neskôr, kým súper sa prezentoval ako tím, ktorý myslí na zisk Stanleyho pohára," povedal tréner Vancouveru Travis Green. Kriticky ho doplnil útočník Bo Horvat: "Mali by sme sa hanbiť. Úplne nás prevalcovali. Je to neakceptovateľné a už to nemôžeme druhýkrát pripustiť."

Leon Draisaitl dal dva góly a pridal asistenciu pri triumfe Edmontonu na ľade Bostonu 5:3. Na čele produktivity súťaže má tak už o dva body viac ako jeho spoluhráč Connor McDavid, ktorý raz asistoval a bodoval aj v dvanástom dueli od začiatku sezóny. Draisaitl má na konte spolu 26 bodov (12+14), McDavid 24 (9+15). "Bol dnes naozaj výborný. Miluje zápasy, keď sa hrá o veľa a vtedy dostane zo seba maximum," povedal kouč Edmontonu Dave Tippett na adresu nemeckého útočníka.

Hráči Los Angeles uspeli na ľade koronavírusom zmietanej Ottawy 2:0 a dosiahli siedmy triumf v sérii. Brankár Jonathan Quick si pripísal 55. "shutout" v zámorskej kariére za 34 zákrokov. Ottawa má na covid listine už deväť hráčov a asistenta trénera. Vo štvrtok na ňu pribudli brankár Matt Murray, obranca Nikita Zajcev a krídelník Alex Formenton. "Je nepríjemné byť takto oslabení," povzdychol si tréner kanadského tímu D.J. Smith. "Chlapcom nemám čo vyčítať, nadreli sa, ale Jonathan Quick dnes spravil ten hlavný rozdiel."

Troy Terry bodoval už v trinástom zápase za sebou, keď dvoma gólmi a asistenciou pomohol k víťazstvu Anaheimu na ľade Seattlu 7:4. Pre hostí to bol šiesty triumf v sérii. Terry ťahá najdlhšiu bodovú šnúru v sezóne, počas nej nazbieral 11 gólov a osem asistencií. "Hrá naozaj výborne. Verí si v zakončení a dokáže rozhodnúť zápasy," pochválil spoluhráča kapitán Anaheimu Ryan Getzlaf. Nováčik zo Seattlu prehral tretí duel za sebou, po návrate z covid listiny sa dvakrát do streleckej listiny zapísal Jared McCann.

Vegas zdolalo doma Minnesotu 3:2, keď svoje prvé góly v NHL dosiahli Paul Cotter a Jonas Röndbjerg vo svojom druhom, resp. siedmom stretnutí v profilige. "Hrať vo Vegas je lahôdka, táto aréna je bláznivá. Po góle som išiel na striedačku a stále som počul rev divákov. Bol to pocit, ktorý sa ani nedá opísať," uviedol Cotter, ktorý pomohol zastaviť štvorzápasovú víťaznú šnúru súpera.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - EDMONTON OILERS 3:5 (1:1, 2:1, 0:3)
Góly: 5. Pastrňák (Bergeron), 26. Marchand (Pastrňák, Grzelcyk), 38. Carlo (Grzelcyk, Bergeron) - 6. Bouchard (Draisaitl, Nugent-Hopkins), 26. Hyman (McDavid), 47. Draisaitl, 50. Draisaitl (Ceci, Keith), 58. Ceci (Sceviour, McLeod). Brankári: Ullmark - Koskinen, strely na bránku 29:28, 17.850 divákov.

MONTREAL CANADIENS - CALGARY FLAMES 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Góly: 10. Chiarot (Toffoli, Suzuki), 32. Gallagher (Wideman, Hoffman), 53. Suzuki (Hoffman), 60. Evans (Gallagher, Toffoli) - 3. Backlund (Lewis, Kylington) 17. Mangiapane (Monahan, Coleman). Brankári: Allen - Markström, strely na bránku: 28:26, 20.399 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - NEW YORK ISLANDERS 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Góly: 13. Kuokkanen (Hischier, Subban), 40. TATAR (Hamilton, Zacha), 46. Mercer (Johnsson, Bratt), 57. Hamilton (Graves, Vesey). Brankári: Blackwood - Sorokin, strely na bránku 34:42, 13.816 divákov.

OTTAWA SENATORS - LOS ANGELES KINGS 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 37. Kopitar (Clague, Kempe), 57. Athanasiou (Edler, Danaut). Brankári: Gustavsson - Quick, strely na bránku: 34:36, 8221 divákov

PITTSBURGH PENGUINS - FLORIDA PANTHERS 3:2 pp a sn (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 14. Blueger (Letang, Matheson), 38. Rodrigues (Zucker, Marino), rozh. nájazd Carter - 17. Vatrano (Lundell, Reinhart), 43. Barkov (Verhaeghe, Weegar). Brankári: Jarry - Bobrovskij, strely na bránku: 31:38, 17.194 divákov.

DETROIT RED WINGS - WASHINGTON CAPITALS 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
Góly: 13. Orlov (Kuznecov, Ovečkin), 13. Eller (Jensen). Brankári: Greiss - Fucale, strely na bránku 21:30, 16.812 divákov.

ST. LOUIS BLUES - NASHVILLE PREDATORS 3:4 pp (2:0, 0:2, 1:1 - 0:1)
Góly: 13. Kyrou (Bozak, Rosén), 17. Kyrou (Parayko, Thomas), 49. Tarasenko (Thomas, Faulk) - 21. Duchene (Kunin, Granlund), 28. Kunin (Duchene, Granlund), 45. Trenin (Olivier, Granlund), 63. Duchene (Granlund, Jeannot). Brankári: Binnington - Rittich, strely na bránku 36:27, 18.096 divákov.

WINNIPEG JETS - SAN JOSE SHARKS 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Góly: 12. Connor (Dubois, Svečnikov), 35. Schmidt (Morrisey, Wheeler), 40. Harkins (Lowry, Copp), 60. Dubois (Copp, Ehlers) - 7. Cogliano (Burns). Brankári: Hellebuyck - Reimer, strely na bránku 34:27, 14.229 divákov.

COLORADO AVALANCHE - VANCOUVER CANUCKS 7:1 (3:0, 3:0, 1:1)
Góly: 4. Ničuškin (Kadri, Newhook), 8. Landeskog (Makar, Rantanen), 12. Rantanen, 32. O'Connor (Girard, Toews), 37. Helm (O'Connor), 40. Toews (Girard), 52. Compher (Rantanen, Makar) - 42. Höglander (Miller). Brankári: Kuemper - Demko (41. HALÁK), strely na bránku 35:33, 17.226 divákov.

SEATTLE KRAKEN - ANAHEIM DUCKS 4:7 (0:1, 2:3, 2:3)
Góly: 24. Schwartz (Eberle, Dunn), 28. McCann (Donato, Sheahan), 44. Eberle (Wennberg, Schwartz), 51. McCann (Donato, Grubauer) - 5. McTavish, 24. Terry (Drysdale), 27. Mahura (Grant), 36. Shattenkirk (Terry, Getzlaf), 50. Lindholm (Henrique), 58. Carrick (Getzlaf, Manson), 60. Terry. Brankári: Grubauer - Gibson, strely na bránku 25:34, 17.151 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - MINNESOTA WILD 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)
Góly: 7. Cotter (Hague, Röndbjerg), 17. Röndbjerg (Howden, McNabb), 40. Marchessault (Smith) - 42. Spurgeon (Kaprizov, Gaudreau), 54. Hartman (Merrill, Kulikov). Brankári: Brossoit - Talbot, strely na bránku: 35:24, 18.267 divákov.

Tomáš Tatar (New Jersey) 13:47 1 0 1 0 7 2
Zdeno Chára (NY Islanders) 20:21 0 0 0 -1 0 0
Martin Fehérváry (Washington) 19:38 0 0 0 0 0 0
--------------------------------------------------
Jaroslav Halák (Vancouver) 20:00 8/9 88,9%

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, zákroky/strely, percentuálna úspešnosť zásahov/