Quantcast
< sekcia Šport

Vo finále sa s Bartyovou stretne Collinsová

Americká tenistka Danielle Collinsová zatína päsť počas semifinále ženskej dvojhry proti Poľke Ige Swiatekovej na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne vo štvrtok 27. januára 2022. Foto: TASR/AP

Dvadsaťosemročná Collinsová brejkla súperku hneď v úvodnom geme, zopakovala to aj v treťom a po svojom podaní viedla už 4:0.

Melbourne 27. januára (TASR) - Americká tenistka Danielle Rose Collinsová sa premiérovo v kariére prebojovala do finále grandslamového podujatia. Vo štvrtkovom štvrťfinále dvojhry na Australian Open si 27. nasadená hráčka poradila so sedmičkou pavúka Igou Swiatekovou z Poľska v dvoch setoch hladko 6:4 a 6:1. V boji o titul ju čaká svetová jednotka Ashleigh Bartyová, domáca hráčka vyradila nenasadenú Američanku Madison Keysovú jednoznačne 6:1, 6:3.

Dvadsaťosemročná Collinsová brejkla súperku hneď v úvodnom geme, zopakovala to aj v treťom a po svojom podaní viedla už 4:0. Swiateková sa chytila až pri svojom treťom servise a i keď ho vyhrala až cez výhodu, v ďalšom priebehu dokázala set zdramatizovať, keď odvrátila tri setbaly pri podaní Collinsová a následne znížila na 4:5. Američanka však dotiahla set do víťazného konca 6:4. Druhý set mal rovnaký priebeh, Collinsová sa po dvoch brejkoch ujala vedenia 4:0 a Swiateková opäť znížila na 1:4, no ďalej sa už nedostala. Američanka jej druhýkrát nedovolila zdramatizovať set a vyhrala ho 6:1. TASR pripomína, že postupom do finále prekonala svoje grandslamové maximum. Doteraz bola na turnajoch veľkej štvorky najvyššie v semifinále, podarilo sa jej to v roku 2019 práve v Melbourne a teraz sa posunula ešte o stupienok vyššie.


Poľská tenistka Iga Swiateková reaguje po strate fiftínu počas semifinále ženskej dvojhry proti Američanke Danielle Collinsovej na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne vo štvrtok 27. januára 2022.
Foto: TASR/AP


Teraz ju čaká domáca favoritka Bartyová. "Hrať proti svetovej jednotke a navyše v jej rodnej krajine bude veľkolepé. Nemôžem byť šťastnejšia. Bola to dlhá cesta, toľko rokov tvrdej práce," povedala po semifinále Collinsová.

Dvadsaťpäťročná Bartyová postúpila prvýkrát v kariére do finále dvojhry na Australian Open a zabojuje o svoj tretí grandslamový titul. Vlani vyhrala Wimbledon a v roku 2019 Roland Garros. Keysová jej nenarobila veľa problémov a podľahla za hodinu a dve minúty. Najvyššie nasadená hráčka brejkla americkú súperku hneď v prvom geme úvodného setu. Keysová dokázala znížiť na 1:2, no nasledujúce dva gemy stratila a za stavu 1:4 sa jej nepodarilo využiť svoj prvý brejkbal v zápase. Bartyová tak vyhrala úvodný set jednoznačne 6:1. Začiatok druhého bol o niečo vyrovnanejší a za stavu 2:2 mala Keysová ďalšiu šancu na brejk, ktorú však nevyužila a následne stratila podanie. Austrálčanka zápas už pohodlne dotiahla do víťazného konca.

"Podmienky boli dnes naozaj náročné, hralo sa trochu pomalšie, ale snažila som sa prispôsobiť," povedala priamo na kurte Bartyová. "Madison dokáže vziať človeku zápas, ktorý má pevne v rukách. Musela som sa snažiť zostať v hre." Dvadsaťpäťročná tenistka sa stala od roku 1980 prvou hráčkou z hostiteľskej krajiny, ktorá sa prebojovala do finále dvojhry v Melbourne. Naposledy sa to podarilo Wendy Turnbullovej, ktorá pred 42 rokmi podľahla v boji o titul Hane Mandlíkovej 0:6, 5:7. Predchádzajúce dva grandslamové tituly získala súčasná svetová jednotka v roku 2019 na Roland Garros a vlani vo Wimbledone.ženy - dvojhra - semifinále:Danielle Rose Collinsová (USA-27) - Iga Swiateková (Poľ.-7) 6:4, 6:2,
Ashleigh Bartyová (Aus.-1) - Madison Keysová (USA) 6:1, 6:3