Grigar získal zlato v K1 do 23 rokov

Na snímke slovenský vodný slalomár Jakub Grigar. Foto: TASR/Michal Svítok

Grigar získal svoje prvé zlato na európskom šampionáte v kategórii do 23 rokov.

Liptovský Mikuláš 7. júla (TASR) - Slovenský reprezentant do 23 rokov Jakub Grigar získal na ME juniorov vo vodnom slalome zlatú medailu. V nedeľnom finále K1 v Liptovskom Mikuláši predviedol čistú jazdu a triumfoval časom 87,80 sekundy. Druhého Tomáša Zimu z Česka zdolal o 1,35 sekundy, bronz vybojoval Rus Sergej Majmistov (+1,60). Druhý Slovák v kanáli Adam Gonsenica skončil desiaty s mankom 7,82 s.

Grigar získal svoje prvé zlato na európskom šampionáte v kategórii do 23 rokov. Dvadsaťdvaročný pretekár nedal vo finále súperom šancu a nadviazal na výkon zo semifinále, v medailovej jazde dokonca zlepšil svoj čas o viac ako sekundu. "Zatiaľ ma pália ruky a pľúca, takže si to neuvedomujem, ale je to skvelé, keď mi všetci gratulujú. Medzi treťou a štvrtou bránkou som bol trochu tuhý a musel som bojovať. Povedal som si však, že musím ísť čo najlepšie a vyšlo to. Splnil som si sen, keď si môžem odškrtnúť ďalšie víťazstvo, ktoré mi chýbalo, navyše sa mi to podarilo doma," povedal Grigar.

Najbližšie sa predstaví na MS v rovnakej vekovej kategórii v Krakove (16. až 21. júla). Tamojší kanál mu vyhovuje, pred troma rokmi tam získal zlato: "Mám veľkú motiváciu. Trať v Krakove je dobrá a už som tam raz vyhral. Dúfam, že to zopakujem."

Kanoistkám do 23 rokov finále nevyšlo podľa predstáv. Najlepšie sa umiestnila Simona Maceková, ktorá skončila na 5. mieste, za víťazkou Marjorie Delassusovou z Francúzska zaostala o 5,26 sekundy. "Myslím si, že to bola dobrá jazda. Spravila som jednu chybu, ktorá ma mrzí, vo vani som bola pomalšia ako som chcela. Na druhej strane mi vyšiel spodok. Som taká, že ma to bude mrzieť dlhšie, ale musím sa pozerať dopredu na MS v Krakove," uviedla Maceková.

Hneď za ňou skončila Monika Škáchová, ktorú pripravili o pódium dve penalizácie. "Nebolo to zlé, ale dostala som štyri trestné sekundy a to ma odsunulo. Vyšli mi pasáže v druhej vani a schodoch, myslela som si, že tam to dobehnem, ale nevyšlo to. Domáca voda je síce výhoda, ale keď sú kvalitné súperky, tak to až tak veľa neznamená," zhodnotila Škáchová.

Striebro a bronz v C1 putujú do Česka zásluhou Martiny Šatkovej, resp. Terezy Fišerovej.

Slovensko zostalo bez medaily aj v C1 junioriek. Finále nevyšlo podľa predstáv Emanuele Luknárovej, ktorá zvládla vrchnú časť trate, ale na šestnástej bránke sa dostala do problémov a nabrala výraznú stratu. Napokon jej čas 122,54 s stačil až na 7. priečku. Ivana Chlebová bola o 82 stotín pomalšia a bola ôsma. Zlato získala Češka Gabriela Šatková pred Talianskou Elenou Borghiovou a Behtan Forrowou z Veľkej Británie.

Smolné finále absolvovali mladí kajakári. Ilja Buran štartoval ako prvý, predviedol dobrý výkon, no rozhodcovia mu dodatočne pripísali 50 sekúnd za vynechanie predposlednej bránky. To ho v konečnom dôsledku pripravilo o bronz, napokon sa umiestnil na 13. mieste. Podobne pochodil aj Matúš Štaffen, ktorý mal problémy v 19. a 20. bránke a 52 trestných sekúnd mu vynieslo až 14. priečku. Juniorským majstrom Európy v K1 sa stal Francúz Anatole Delassus, striebro si vyjazdil Španiel Pau Echaniz a na stupňoch víťazov ich doplnil Brit Etienne Chappell.