Vlhová uzavrela zimu 3. miestom, malý glóbus získala Worleyová

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa rozlúčila so sezónou Svetového pohára tretím miestom vo finálovom obrovskom slalome vo francúzskom dejisku Courchevel/Meribel v nedeľu 20. marca 2022. Foto: TASR - Martin Baumann

Pre dvadsaťšesťročnú Vlhovú to bolo 57. pódiové umiestnenie v kariére.

Courchevel/Meribel 20. marca (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa rozlúčila so sezónou Svetového pohára tretím miestom vo finálovom obrovskom slalome. Vo francúzskom dejisku Courchevel/Meribel zaostala v nedeľu o 0,37 sekundy na víťaznou Federicou Brignoneovou, druhá bola ďalšia Talianka Marta Bassinová (+0,31 s). Malý glóbus za hodnotenie disciplíny získala domáca Tessa Worleyová.

Pre dvadsaťšesťročnú Vlhovú to bolo 57. pódiové umiestnenie v kariére. "Som spokojná, lepšie sa to ani nedalo ukončiť. Bolo to veľmi náročné, ale som veľmi rada, že som opäť skončila na pódiu," povedala Vlhová po pretekoch.

Slovenská pretekárka sa ako víťazka predchádzajúceho "obráku" vo švédskom Are vydala na trať 1. kola svojho trénera so štartovým číslom 4. Typickým silovým štýlom sa na úvodných medzičasoch držala v kontakte s najlepším časom Mikaely Shiffrinovej, v spodnej pasáži však akoby jej už trocha dochádzala energia, v cieli nabrala výraznejšie manko a obsadila štvrté miesto s mankom 1,08 sekundy. Američanka, ktorá otvorila sezónu víťazstvom v rakúskom Söldene, ju mohla aj uzavrieť triumfom v rovnakej disciplíne. Vďaka čistej prvej jazde s plynulými prechodmi medzi oblúkmi mala v 2. kole šancu pridať k veľkému glóbusu aj malý za hodnotenie obrovského slalomu. Dovtedajšia líderka poradia Sara Hectorová zo Švédska bola až trinásta (+2,10), druhá v poradí Worleyová figurovala na ôsmej pozícii (1,60).
Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová v 1. kole finále obrovského slalomu žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo francúzskom stredisku Courchevel/Meribel v nedeľu 20. marca 2022.

Šance Hectorovej, ktorá išla do záverečných pretekov s náskokom päť bodov pred Worleyovou a 51 pred Shiffrinovou, sa rýchlo rozplynuli. Už v úvode druhej jazdy spravila chybu, potom sa snažila agresívnou jazdou čo najviac stiahnuť manko, no v technických bránkach ešte viac stratila. Worleyová sa po svojej jazde, ktorá bola nakoniec najrýchlejšia v druhom kole, usadila na prvé miesto a čakala, ako pôjdu jej súperky. Vlhová na mäkšej podložke od úvodu strácala zo svojho náskoku, na poslednom medzičase mala k dobru desať stotín na dovtedy vedúcu Bassinovú, no do posledného úseku si nepreniesla dostatočnú rýchlosť a v cieli bola o 0,06 sekundy za Taliankou. Brignoneová obe súperky zdolala a tak sa čakalo na Shiffrinovú, ktorá si mohla zabezpečiť 75. víťazstvo v kariére i malý glóbus. Americká hviezda však nedokázala nájsť rytmus, s traťou bojovala a do cieľa nakoniec prišla až na 7. mieste s mankom 0,67 sekundy na víťazku.

Tridsaťdvaročná Worleyová vyhrala hodnotenie obrovského slalomu druhýkrát v kariére po roku 2017. V konečnom účtovaní mala o 27 bodov viac ako olympijská víťazka Hectorová, ktorá v nedeľu obsadila až 14. miesto. "Je prekrásne, že som to dosiahla pred francúzskymi divákmi. Sara bola túto zimu nesmierne dobrá. Je to neuveriteľné," povedala majsterka sveta v "obráku" z rokov 2013 a 2017. Shiffrinová stratila 60 bodov, Vlhová 76. Slovenská reprezentantka skončila v celkovom hodnotení SP s mankom na americkú súperku 184 bodov. Tridsaťjedenročná Brignoneová si pripísala na konto jubilejné 20. víťazstvo v pretekoch SP a deviate v "obráku". "Chcela som ukončiť sezónu víťazstvom a mala som len túto šancu, takže som do toho dala všetko," uviedla Brignoneová pre denník Gazzetta dello Sport.