Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. marec 2023Meniny má Blahoslav
< sekcia Šport

Brignoneová získala zlato v kombinácii, Shiffrinová vypadla

Talianska lyžiarka Federica Brignoneová počas pretekov super-G kombinácie žien na MS v alpskom lyžovaní vo francúzskom stredisku Meribel 6. februára 2023. Foto: TASR/AP

Brignonenová vybojovala pre Taliansko historicky prvé zlato na MS v kombinácii. Pred dvomi rokmi vypadla v slalomovej časti.

Courchevel/Meribel 6. februára (TASR) - Prvú zlatú medailu v dejisku zjazdárskych MS získalo Taliansko zásluhou Federicy Brignoneovej v kombinácii. V pondelkovej súťaži alpskej všestrannosti vo francúzskych strediskách Courchevel/Meribel vybojovala striebro Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá zaostala za víťazkou o 1,62 sekundy, bronz rakúska lyžiarka Ricarda Haaserová (+2,26). Obhajkyňa titulu z Cortiny Američanka Mikaela Shiffrinová útočila na triumf, no vypadla v slalomovej časti tesne pred cieľom. Slovenské lyžovanie zastúpenie nemalo.

Brignoneová vybojovala pre Taliansko historicky prvé zlato na MS v kombinácii. Pred dvomi rokmi vypadla v slalomovej časti. Tridsaťdvaročná pretekárka pridala do svojej zbierky druhú medailu z MS, pred 12 rokmi na šampionáte v nemeckom Garmisch-Partenkirchene vybojovala striebro v obrovskom slalome. Stala sa historicky najstaršou víťazkou kombinácie na MS. "Som šťastná a vďačná za dnešný deň. Podala som dve dobré jazdy, v super-G aj slalome. V kariére mi chýbala iba zlatá medaila na majstrovstvách sveta, som nadšená, že sa mi ju podarila získať. Som najstaršia v talianskom tíme, o to je väčšia moja radosť. Mám rad Meribel, vždy som tu rada jazdila, vďaka patrí aj organizátorom, ktorí veľmi dobre pripravili zjazdovku," uviedla Brignoneová v prvom televíznom rozhovore.

V dopoludňajšej prvej časti si najlepšiu východiskovú pozíciu vytvorili dve pretekárky. Brignoneová zašla super-G suverénne najlepšie, o 71 stotín pred Nórkou Ragnhild Mowinckelovou a Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou. Na štvrtej pozícii pristála ďalšia Talianka Elena Curtoniová (+0,78 s). Shiffrinová stratila na 6. priečke 96 stotín a vzhľadom na svoj slalomový kumšt si v druhej časti mohla tiež chystať útok na titul. Ani švajčiarske spolufavoritky neboli v nevyspytateľnosti súťaže bez šance a obe si vytvorili medailové vyhliadky. Michelle Gisinová, dvojnásobná olympijská víťazka v tejto disciplíne, zašla pätnásty čas (+1,58) a hneď za ňou dvojnásobná majsterka sveta Holdenerová stratila na Brignoneovú 1,66. Obe sú výrazne lepšie slalomárky, ale Gisinová momentálne mimo formy, čo sa ukázalo v druhej časti. Mowinckelová napokon na slalom nenastúpila a rovnako sa rozhodli aj Gutová-Behramiová, Slovinka Ilka Štuhecová (+1,28) či Talianka Sofia Goggiová (+1,92), ktoré preteky poňali ako vítaný tréning pred stredajším špeciálnym superobrovským slalomom.

V popoludňajšej slalomovej časti Brignoneová prekvapila svojím výkonom, predviedla rytmickú jazdu a nemuselo ju mrzieť ani zaváhanie pred druhým medzičasom. Špecialistky na rýchlostné disciplíny Curtoniová i Rakúšanka Ramona Siebenhoferová podľa očakávaní zaostali a tak o všetkom rozhodla jazda Shiffrinovej. Američanka od úvodu išla agresívne, postupne sťahovala z náskoku Brignoneovej, na treťom medzičase skresala manko na osem stotín. Riskantná jazda sa jej však nakoniec nevyplatila, líderka Svetového pohára tesne pred cieľom urobila chybu a vypadla. Brignoneovú už nemohol nikto iný ohroziť, najlepšou slalomovou jazdou sa na strieborný stupienok vyšvihla Holdenerová. Švajčiarka sa radovala zo svojej piatej medaily z MS, Haaserová z prvej.

MS v Courchevel-Méribel:

výsledky kombinácie žien: 1. Federica Brignoneová (Tal.) 1:57,47 min.,
2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,62 s,
3. Ricarda Haaserová +2,26,
4. Ramona Siebenhoferová +2,48,
5. Franziska Gritschová (všetky Rak.) +2,71,
6. Michelle Gisinová (Švaj.) +3,43,
7. Laura Gaucheová (Fr.) +3,71,
8. Emma Aicherová (Nem.) +3,78,
9. Elena Curtoniová (Tal.) +4,05,
10. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +4,91.