Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia

Cenu Stolný tenista roka 2019 si prevzala Barbora Balážová

Na snímke víťaz v kategórii Stolný tenista roka 2019 - stolná tenistka Barbora Balážová počas galavečera Slovenského Stolnotenisového zväzu (SSTZ) spojeného s vyhlásením výsledkov ankety SSTZ za rok 2019 v Bratislave 15. januára 2020. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Dvadsaťsedemročná slovenská jednotka aktuálne figuruje na 54. mieste svetového rebríčka ITTF.

Bratislava 15. januára (TASR) - Barbora Balážová sa stala víťazkou ankety Stolný tenista roka 2019. Cenu v hlavnej kategórii výročnej ankety Slovenského stolnotenisového zväzu (SSTZ) si prevzala na stredajšom ceremoniáli v Bratislave.

Balážová triumfovala v hlavnej kategórii v konkurencii ďalších úspešných slovenských reprezentantov Ľubomíra Pišteja a Janga Wanga. Dvadsaťsedemročná slovenská jednotka aktuálne figuruje na 54. mieste svetového rebríčka ITTF. V uplynulom roku dosiahla viacero úspechov najmä v mixe s Pištejom, s ktorým sa prebojovali do štvrťfinále na majstrovstvách sveta a obsadili 4. miesto na II. európskych hrách v Minsku. Spolu sa dostali aj na prestížny turnaj World Tour Grand Finals, na ktorom sa Balážová predstavila aj vo štvorhre s českou partnerkou Hanou Matelovou.

"Veľmi sa z toho teším. Myslím si, že či už ja, Ľubomír alebo Wang sme odohrali naozaj veľmi dobrý rok. Za určité výsledky vďačím samozrejme svojmu partnerovi, takže si myslím, že tú cenu by sme si zaslúžili všetci traja. Najviac ma zamrzelo a aj som si dosť poplakala na Európskych hrách, na ktorých sme skončili štvrtí a v našom športe tým pádom aj bez medaily. Myslím si, že sme tam odohrali veľmi dobrý turnaj a mali sme na to ho celý vyhrať. Čo sa týka vrcholov, bolo ich viac, či už tretie miesto v Paraguaji, čo nebol jednoduchý turnaj, či zakončenie roka na Canada Open, kde sme mix vyhrali. Bol to s Ľubomírom náš prvý spoločný medzinárodný titul a veľmi sme sa z toho tešili," povedala pre TASR tohtoročná víťazka ankety, ktorá na poste vystriedala práve svojho partnera z mixu. Ten sa tešil z výhry vlani po tom, čo anketu obnovili po vyše 20 rokoch.

V tejto sezóne majú stolní tenisti jasný cieľ - kvalifikovať sa na OH v Tokiu. "V mixe sa kvalifikuje 16 párov zo sveta, čiže pre európske páry sú tam vyššie šance ako v jednotlivcoch či družstvách. No myslím si, že ja, Wang, Ľubo či Tatiana Kukuľková máme dobré šance kvalifikovať sa aj v jednotlivcoch," uviedla víťazka ankety.

Cenu pre mládežníčku roka získala Ema Labošová, štvrťfinalistka dvojhry junioriek na ME mládeže, majsterka SR v dvojhre junioriek, strieborná na MSR do 21 rokov a bronzová na MSR žien. Objavom roka sa stal Damián Flóro, ktorý skončil na neoficiálnych majstrovstvách Európy svojej vekovej kategórie Eurominichamps na 25. mieste. Za trénera roka zvolili reprezentačného kouča mužov Jaromíra Truksu. Ten bol pri úspechoch mixu Pištej - Balážová a osemfinále Janga Wanga v dvojhre na MS, ako aj pri striebornej medaile páru Brat - Špánik na ME do 21 rokov. Rozhodcom roka sa stal opäť Matej Hamran.

Súčasne s vyhlasovaním zaradili do Siene slávy slovenského stolného tenisu bývalých úspešných reprezentantov Tomáša Jančího a Rolanda Vímiho, bronzových medailistov s družstvom mužov ČSFR z MS 1991.

Slávnostné podujatie zároveň otvorilo rok, v ktorom slovenský stolný tenis oslavuje 95. výročie od svojho založenia. Československá table tenisová asociácia bola založená 22. októbra 1925. Predseda SSTZ Zdeno Kríž pri otvorení slávnosti zhrnul úspešnú 95-ročnú históriu: "Stolný tenis je výnimočný šport z mnohých príčin, ale hlavne pre to, že ho môžu hrať všetci od útleho veku až do staroby a taktiež ľudia s telesným postihnutím. Je to univerzálny šport, ktorý sa hrá v 226 krajinách sveta a je to teda najrozšírenejší šport na svete. Našu históriu sme písali spolu s českými bratmi od založenia až do rozdelenia krajín, ale táto spolupráca pokračuje aj ďalej. Československo bolo zároveň jedna z len deviatich zakladajúcich krajín Medzinárodnej stolnotenisovej federácie (ITTF)."

Stolný tenista roka 2019: Barbora Balážová

nominovaní:

Barbora Balážová - štvrťfinále MS v zmiešanej štvorhre (s Ľubomírom Pištejom), 4. miesto na Európskych hrách v zmiešanej štvorhre (Pištej), účastníčka World Tour Grand Finals v mixe (Pištej) a štvorhre (Hana Matelová/ČR)

Ľubomír Pištej - štvrťfinále MS v zmiešanej štvorhre (Balážová), 4. miesto na Európskych hrách v zmiešanej štvorhre (Balážová), účastník World Tour Grand Finals v mixe (Balážová)

Jang Wang - osemfinalista MS v dvojhre mužov, štvrťfinalista Európskych hier v dvojhre mužov

Mládežnícky hráč(-ka) roka: Ema Labošová

nominovaní:

Ema Labošová - štvrťfinalistka dvojhry junioriek na ME mládeže, majsterka SR v dvojhre junioriek, strieborná na MSR do 21 rokov a bronzová na MSR žien

Tibor Špánik - strieborný medailista z ME do 21 rokov vo štvorhre, bronzový medailista z MSR do 21 rokov

Dominika Wiltschková - členka družstva kadetiek, ktoré skončilo na 8. mieste na ME mládeže, získala 3. miesto v dvojhre kadetiek na Slovak Junior & Cadet Open

Objav roka: Damián Flóro

nominovaní:

Damián Flóro – hráč SK Karpatia Prievidza, 3-násobný majster SR, na neoficiálnych majstrovstvách Európy svojej vekovej kategórie Eurominichamps skončil na 25. mieste ako najlepší zo slovenských hráčov

Kristián Uherík – hráč STO Spoje Bratislava, trénuje v Topoľčanoch, kadetský reprezentant Slovenska, majster Slovenska mladších aj starších žiakov

Pavol Kokavec – hráč ŠK ŠOG Nitra, momentálne slovenská jednotka najmladších žiakov

Tréner roka: Jaromír Truksa

nominovaní:

Jaromír Truksa – reprezentačný tréner mužov, bol pri úspechoch zmiešanej štvorhry Pištej-Balážová a osemfinále Jang Wang v dvojhre na Majstrovstvách sveta v roku 2019, ako aj pri striebornej medaile páru Brat- Špánik na ME do 21 rokov

Saša Dragaš – na ME ako tréner kadetov SR vybojoval 12. miesto, tréner stolnotenisového centra v Prievidzi

Andrej Dzelinský – úspešný tréner mládeže v Košiciach, má výrazný podiel na príprave juniorského reprezentanta Adama Klajbera

Anton Kutiš – úspešný tréner mládeže v Topoľčanoch, ktorého zverenci získali viacero titulov majstra Slovenska

Rozhodca roka: Matej Hamran

Matej Hamran – medzinárodný hlavný rozhodca ITTF, delegovaný komisiou rozhodcov ITTF na 5 medzinárodných turnajoch v roku 2019 do pozície hlavného rozhodcu alebo zástupcu hlavného rozhodcu

Marián Bystričan – medzinárodný rozhodca ITTF, držiteľ Blue badge, účastník viacerých medzinárodných turnajov v rámci ITTF

Boris Račko – medzinárodný rozhodca ITTF, držiteľ Blue badge, rozhodoval na mnohých významných podujatiach ITTF v r. 2019

Stolnotenisové srdce za významný počin:

Cena udelili Martinovi Šeďovi, redaktorovi RTVS, za nevšedný vzťah k stolnému tenisu a dlhoročné informovanie o stolnom tenise v médiách.

Do Siene slávy slovenského stolného tenisu zaradili bývalých úspešných reprezentantov Tomáša Jančího a Rolanda Vímiho, bronzových medailistov s družstvom mužov ČSFR z MS 1991.

Najkrajšia výmena v hre - V internetovom hlasovaní zvíťazil Alexander Valuch za výmenu v zápase proti Šetfanovi Pekovi.