Černák sa vrátil do zostavy Tampy, Colorado rozdrvilo San Jose

James van Riemsdyk (25) z Philadelphie Flyers naráža na Erika Černáka z Tampy Bay Lightning počas tretej tretiny hokejového zápasu NHL v utorok 7. marca 2023 v Tampe. Foto: TASR/AP

New Jersey prehralo doma s Torontom, Maple Leafs rozhodli o svojom víťazstve v závere tretej tretiny gólmi Austona Matthewsa a Michaela Buntinga, ktoré delili iba 1:57 minúty.

New York 8. marca (TASR) - Slovenský hokejista Erik Černák sa po dvojzápasovej absencii zapríčinenej zranením nohy vrátil v noci na stredu do zostavy Tampy Bay. Jeho tím ukončil sériu piatich prehier v NHL, keď zdolal doma Philadelphiu 5:2. V akcii bol aj Tomáš Tatar, ktorého New Jersey podľahlo Torontu 3:4. Cale Makar a Valerij Ničuškin pomohli zhodne gólom a tromi asistenciami k triumfu Colorada nad San Jose 6:0.

Černák vynechal uplynulé dva duely pre zranenie nohy, ktoré utrpel pri blokovaní strely v noci na sobotu v zápase s Pittsburghom. Proti Flyers bol späť v zostave Lightning, v druhej obrannej dvojici odohral 20:55 min., prezentoval sa jednou strelou na bránku, tromi hitmi, zblokoval päť striel súpera a pripísal si plusový bod. Alex Killorn a Nikita Kučerov sa na triumfe "bleskov" podieľali zhodne dvomi gólmi a asistenciou, Michail Sergačov mal dve asistencie a brankár Andrej Vasilevskij prispel 33 úspešnými zákrokmi. "V tomto stretnutí nám vyšli presilové hry. Bolo však dôležité ako sme zareagovali za stavu 0:1 a to má potešilo najviac. Chlapci to už potom zvládli a išli si za víťazstvom," povedal domáci tréner Jon Cooper podľa nhl.com.

New Jersey prehralo doma s Torontom, Maple Leafs rozhodli o svojom víťazstve v závere tretej tretiny gólmi Austona Matthewsa a Michaela Buntinga, ktoré delili iba 1:57 minúty. "Bolo to hlavne o trpezlivosti. Síce sme sa v tretej tretine dostali do vedenia, no museli sme bojovať o body. Podržal nás aj brankár Samsonov, ktorý predviedol niekoľko cenných zákrokov, najmä na konci pri hre 5 na 6," uviedol Matthews. Devils nestačili ani tri body Erika Haulu (2+1) a Ondřeja Paláta (1+2) a prvýkrát po piatich zápasoch nebodovali. Tatar odohral v prvom útoku "diablov" 14:50 min., vyslal jednu strelu na bránku, zaznamenal jeden hit a duel dokončil s dvomi mínuskami. Domáci útočník Dawson Mercer dosiahol asistenciu a bodoval v desiatom stretnutí za sebou. Stal sa len tretím hráčom, ktorý zaznamenal dvojcifernú bodovú sériu v klube pred dosiahnutím veku 22 rokov. Napodobnil Brendana Shanahana (11, 1989/90) a Barryho Becka (dvakrát 10, 1977/78).

Calgary v zostave bez slovenského útočníka Adama Ružičku zvládlo dôležitý duel na ľade Minnesoty, kde zvíťazilo 1:0 po samostatných nájazdoch. Brankár hostí Jacob Markström predviedol 40 zákrokov, pripísal si prvé čisté konto v sezóne a osemnáste celkovo v profiligovej kariére. "Myslím si, že chlapci odviedli skvelú prácu. Väčšinu pukov som videl a veľa striel aj zblokovali. Vyhrali sme druhý zápas za sebou a potrebujeme v tom pokračovať ďalej," konštatoval Markström. Rozhodujúci nájazd premenil vo štvrtej sérii Tyler Toffoli.

Montreal, ktorému do konca sezóny chýba zranený slovenský útočník Juraj Slafkovský, prehral doma s Carolinou 3:4 po nájazdoch. Domáci viedli počas celého zápasu, no Jesper Fast vyrovnal 3:39 minúty pred koncom tretej tretiny na 3:3 a v šiestej sérii rozstrelu rozhodol Jesperi Kotkaniemi. "Neviem, čo sa s nami deje, ale proti tímom, ktorí sú v tabuľke nižšie, máme vždy zlé začiatky. Musíme to zmeniť, keď chceme byť najlepší v lige," povedal Kotkaniemi. Obranca hostí Jaccob Slavin v stretnutí skóroval a má na konte 228 bodov (41+187), čím prekonal zápis Glena Wesleyho. Dostal sa na tretie mesto v počte bodov medzi obrancami v histórii organizácie Hurricanes/Hartford Whalers. Viac ich má len Justin Faulk (258) a Dave Babych (240). Útočník Sebastian Aho, ktorý oblieka dres Caroliny, odohral jubilejný 500. zápas v profilige.

Makar a Ničuškin pomohli Coloradu štyrmi bodmi, hráči Avalanche triumfovali prvýkrát po troch dueloch. Nathan MacKinnon a Artturi Lehkonen zaznamenali zhodne gól a asistenciu. Brankár Alexandar Georgiev predviedol 13 úspešných zákrokov a dosiahol štvrté čisté konto v sezóne, dvanáste celkovo v NHL. Makar zaznamenal svoj 58. viacbodový zápas v kariére, keď prekonal Tysona Barrieho a dostal sa na druhé miesto medzi obrancami v histórii Avalanche/Nordiques. Na prvom mieste je Sandis Ozolinš z 63 stretnutiami. "Je to zábava, keď dokážeme zvládnuť takýto duel. Hrali sme dobre počas celého stretnutia, čo je ešte lepšie. Samozrejme, vždy chcem pomôcť tímu," uviedol Makar.

Jared McCann zaznamenal gól a asistenciu a Seattle zdolalo doma Anaheim 5:2. Kanadský útočník dosiahol v krátkej histórii Kraken ako prvý hráč 100 bodov. Domáci triumfovali v piatom zápase za sebou a v tabuľke Západnej konferencie im patrí 4. miesto. Na začiatku druhej tretiny sa blysol center hostí Trevor Zegras krásnym gólom, keď znížil na 1:2. Po prihrávke od Ryana Stromea si spracoval puk, dal si ho medzi nohy a prekonal brankára Philippa Grubauera.

Hráčom Pittsburghu sa v domácom zápase proti Columbusu podaril dokonalý obrat. Hostia ešte v polovici duelu viedli 4:0, ale nakoniec prehrali 4:5 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v druhej minúte nadstaveného času kapitán domácich Sidney Crosby. Ten zaznamenal 20 presný zásah v predĺžení a v tejto štatistike mu patrí v NHL druhé miesto medzi aktívnymi hráčmi za Alexandrom Ovečkinom (25). Penguins sa stali len tretím tímom v tejto sezóne, ktorý vyhral po predĺžení, aj keď prehrával o štyri góly. Napodobnili Detroit (5:4 práve proti Pittsburghu) a Vancouver (7:6 proti Montrealu). "Zostávalo nám do konca ešte veľa času a vieme, že máme v tíme silu. Diváci nás podporovali po celý čas a boli možno najlepší počas tejto sezóny," povedal brankár Casey DeSmith. Ten nahradil v 23. minúte Tristana Jarryho, ktorý inkasoval štyri góly. Crosby zaznamenal svoj 169. zápas s minimálne tromi bodmi v kariére. Vyrovnal zápis Paula Coffeyho na ôsmom mieste v histórii profiligy.

NHL - sumáre:

Florida Panthers - Vegas Golden Knights 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 5. Lomberg (Mahura), 26. Barkov (Duclair, Cousins) – 34. Theodore (Eichel, Smith). Brankári: Bobrovskij - Hill, strely na bránku: 42:32.

New Jersey Devils - Toronto Maple Leafs 3:4 (0:0, 1:1, 2:3)

Góly: 37. Haula (Palát), 46. Palát (Mercer, Haula), 50. Haula (Palát, Boqvist) – 28. Järnkrok (W. Nylander, Lafferty), 45. Marner, 56. Bunting (Kämpf, Holl), 58. Matthews (W. Nylander, Marner). Brankári: Vaněček - Samsonov, strely na bránku: 33:25.

Tampa Bay Lightning - Philadelphia Flyers 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)

Góly: 8. Killorn (Kučerov, Sergačov), 21. Kučerov (Sergačov, Killorn), 29. Colton (Jeannot, Paul), 31. Killorn (Cirelli, Hagel), 58. Kučerov (Point) – 6. Frost (Farabee, Tippett), 33. Lemieux (York, Ristolainen). Brankári: Vasilevskij - Hart, strely na bránku: 39:35.

Pittsburgh Penguins - Columbus Blue Jackets 5:4 pp (0:3, 1:1, 3:0 - 1:0)

Góly: 31. Zucker (Malkin, A. Nylander), 41. Guentzel (Crosby, Rakell), 44. Zucker (Malkin), 44. Heinen (Rakell, Crosby), 63. Crosby (Malkin) – 5. Bemström (Sillinger, Johnson), 8. Pederson (Foudy), 11. Laine (Roslovic, Johnson), 23. Foudy (Bemström). Brankári: Jarry (23. DeSmith) - Merzlikins (21. Hutchinson), strely na bránku: 47:27.

Montreal Canadiens - Carolina Hurricanes 3:4 pp a sn (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 11. Belzile (Pezzetta, Tierney), 17. Hoffman (Drouin), 23. Pezzetta (Tierney, Belzile) – 17. Slavin (Stepan, Šťastný), 21. Skjei (Pesce, Teräväinen), 57. Fast (Pesce), rozh. nájazd Kotkaniemi. Brankári: Allen - Raanta (20. Andersen), strely na bránku: 24:39.

New York Islanders - Buffalo Sabres 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Góly: 33. Cizikas (Fasching, Romanov), 42. Bailey (Cizikas, Romanov), 48. Fasching (Bailey, Koivula) – 25. Cozens, 45. Okposo (Power, Luukkonen). Brankári: Sorokin - Luukkonen, strely na bránku: 39:24.

Minnesota Wild - Calgary Flames 0:1 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)

Rozh. nájazd Toffoli. Brankári: Gustavsson - Markström, strely na bránku: 40:26.

Arizona Coyotes - St. Louis Blues 6:2 (1:1, 1:0, 4:1)

Góly: 13. Fischer (Mackey, Maccelli), 37. Schmaltz (Hayton, Keller), 43. Boyd (Keller, Moser), 51. Boyd (Fischer, Söderström), 53. Keller (Schmaltz, Hayton), 58. Crouse (Maccelli) – 3. Bučnevič (Faulk, Kyrou), 49. Bučnevič (Thomas, Tucker). Brankári: Vejmelka - Binnington, strely na bránku: 27:42.

Colorado Avalanche - San Jose Sharks 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)

Góly: 5. Makar (Toews, Ničuškin), 13. MacKinnon (Toews, Ničuškin), 18. Rantanen (Girard, Lehkonen), 22. Ničuškin (Makar, MacKinnon), 23. Malgin (Nieto, Makar), 39. Lehkonen (Makar, Ničuškin). Brankári: Georgiev - Kähkönen (23. Reimer), strely na bránku: 43:13.

Seattle Kraken - Anaheim Ducks 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)

Góly: 4. Oleksiak (Eberle, Beniers), 11. McCann (Larsson, Beniers), 38. Sprong (Tanev, Schultz), 49. Tolvanen (McCann, Dunn), 60. Schwartz – 21. Zegras (Strome, Harrington), 59. Comtois (Silfverberg, Fowler). Brankári: Grubauer - Gibson, strely na bránku: 31:22.

Tomáš Tatar (New Jersey) 14:50 0 0 0 -2 1 0

Erik Černák (Tampa Bay) 20:55 0 0 0 +1 1 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/