Boston získal Prezidentskú trofej, Černák s druhým gólom v sezóne

Na snímke slovenskí hokejisti Erik Černák (Tampa Bay Lightning) a Martin Fehérváry (Washington Capitals) v zápase NHL vo štvrtok 30. marca 2023. Foto: TASR - AP

Hráči Bostonu si zabezpečili Prezidentskú trofej pre víťaza základnej časti, keď na domácom ľade zdolali Columbus 2:1 po predĺžení.

New York 31. marca (TASR) - Hokejisti Vegas Golden Knights sa stali prvým tímom zo Západnej konferencie, ktorý získal istotu účasti v play off NHL. V nočnom zápase prehrali na ľade San Jose 3:4 po predĺžení, ale už prehra Nashvillu na ľade Pittsburghu 0:2 pre nich znamenala definitívu.

Golden Knights prehrali druhý zápas po sebe, no naďalej sú na čele Západnej konferencie. O víťazstve "žralokov" rozhodol Logan Couture. Pre Vegas je to v ich šiestej sezóne v NHL piata účasť vo vyraďovacích bojoch. "Chceli sme mať istotu čo najskôr. Teraz hráme výhodu domáceho prostredia na začiatku sérií. To však chce každý tím, takže my sa musíme sústrediť na zostávajúcich sedem zápasov," povedal útočník William Karlsson. Pittsburgh si víťazstvom zvýšil šance na účasť v play off. Na pozícii pre druhú voľnú kartu majú naďalej náskok jeden bod pred Floridou, ktorá odohrala o jeden zápas viac.

Slovenský obranca Erik Černák z Tampy Bay skóroval proti Washingtonu, keď gólom do prázdnej bránky spečatil triumf Tampy Bay 5:1. Okrem druhého gólu v sezóne si pripísal aj štyri plusové body. Hráči Bostonu si zabezpečili Prezidentskú trofej pre víťaza základnej časti, keď na domácom ľade zdolali Columbus 2:1 po predĺžení.

Černák odohral vyše 21 minút a skóroval po tom, čo v oslabení vystihol prihrávku Johna Carlsona na Alexandra Ovečkina a strelou od červenej čiary uzavrel skóre. Bol to pre neho druhý gól v sezóne a prvý od 14. decembra, keď skóroval proti Seattlu. So štyrmi plusovými bodmi bol najlepší spomedzi všetkých hráčov v zápase. Černákov krajan Martin Fehérváry odohral v drese Washingtonu 16:26 min, počas ktorých zaznamenal jeden mínusový bod a prezentoval sa aj štyrmi bodyčekmi. Capitals prehrali šiesty zápas z uplynulých siedmich a na play off strácajú už sedem bodov. Černák má po 66 odohratých zápasoch na konte 16 kanadských bodov za 2 góly a 14 asistencií. Hráči Tampy Bay zatiaľ nemajú definitívnu istotu play off, no víťazstvami v uplynulých dvoch zápasoch sa k nej výrazne priblížili. "Musíme v tom pokračovať. Chceme byť tím, proti ktorému sa bude hrať ťažko. V nedávnych zápasoch sme hrali výborne a naďalej musíme pokračovať v eliminovaní šancí súperov," povedal útočník Anthony Cirelli.

K slovenskému súboju napokon nedošlo v zápase medzi New Jersey a New Yorkom Rangers, keďže pred brankárom "jazdcov" Jaroslavom Halákom dostal prednosť Igor Šesťorkin. Tomáš Tatar odohral za Devils takmer 16 minút, počas ktorých si pripísal jeden plusový bod a zaznamenal tri strely. Hráči New Jersey si už s predstihom zabezpečili účasť v play off, v zostávajúcich zápasoch si chcú pozíciu ešte vylepšiť. Z tímov Východnej konferencie majú práve Rangers najbližšie k tomu, aby získali definitívu play off. "Oba tímy poznajú situáciu v tabuľke a vedia aj o vzájomnej rivalite. Aj preto to bol zápas v štýle play off. Mal tempo a všetci hráči museli ukázať fyzickú kondíciu. Takéto víťazstvá vždy potešia, no zároveň vieme, že je pred nami ešte náročnejšia úloha," povedal útočník New Jersey Timo Meier.

Hráči Bostonu dosiahli proti Columbusu už 58. víťazstvo v sezóne, o ktoré sa víťazným gólom v predĺžení (2:1 pp) postaral český útočník David Pastrňák. Doteraz nazbierali 121 bodov a pred druhým tímom priebežného poradia Carolinou majú sedem zápasov pred koncom základnej časti nedostihnuteľný 18-bodový náskok. Prezidentskú trofej, ktorá sa udeľuje od roku 1986, získali štvrtýkrát v histórii. Predtým triumfovali aj v rokoch 1990 a 2014.

Na druhom mieste v tabuľke Východnej konferencie sú naďalej hráči Caroliny, ktorý však majú po tretej prehre po sebe už iba tesný náskok na New Jersey. Hurricanes prehrali na ľade Detroitu po tom, čo obranca domácich Jake Walman strelil víťazný gól štyri sekundy pred koncom riadneho hracieho času.

"Panteri" zvíťazili na ľade Montrealu 5:2 najmä zásluhou útočníka Matthewa Tkachuka. K druhému hetriku v sezóne a štvrtému v kariére pridal aj asistenciu a druhýkrát v kariére dosiahol hranicu 100 bodov v sezóne. Stal sa iba štvrtým americkým rodákom, ktorý dosiahol dve stobodové sezóny po sebe a zároveň iba štvrtým hráčom v histórii NHL, ktorý získal 100 alebo viac bodov v po sebe idúcich sezónach po tom, čo medzitým zmenil pôsobisko. Okrem neho to dokázali aj Wayne Gretzky, Jimmy Carson a Mike Rogers. Tkachuk k tomu vtipne poznamenal: "Je to príjemné, ale je to asi naposledy, čo budem v rovnakej vete ako Gretzky. Ale veľmi si to vážim, je to pocta."

Hráči Ottawy majú na druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii päťbodové manko. V domácom zápase proti Philadelphii síce v tretej tretine prišli o náskok 4:1, ale napokon sa radovali z víťazstva 5:4 po predĺžení. V 62. minúte o ňom rozhodol Alex DeBrincat.

Hráči Edmontonu zvíťazili v treťom zápase po sebe, keď na domácom ľade zdolali Los Angeles 2:0. Kapitán "olejárov" Connor McDavid gólom v oslabení uzavrel skóre zápasu a dostal sa na métu 300 gólov. V prebiehajúcej sezóne je so 61 gólmi najlepší strelec súťaže. Brankár Stuart Skinner vychytal prvé čisté konto v sezóne, keď zmaril 43 striel hostí. "Často hovoríme o našej obrane a tvrdej defenzíve. Jedna vec je hovoriť o tom, ale druhá je ísť na ľad a robiť všetko správne. Mám však pocit, že dnes sme v defenzíve hrali tak, ako by sme mali aj v ďalších zápasoch," povedal McDavid.

Hráči Chicaga prehrali siedmy zápas po sebe, keď doma podľahli St. Louis 3:5 a naďalej sú na poslednom 16. mieste Západnej konferencie. V neúspešnej sérii pokračujú aj hokejisti Anaheimu, pre ktorých bola prehra na ľade Seattlu 1:4 šiesta po sebe.

NHL - sumáre:

Boston Bruins - Columbus Blue Jackets 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

31. Bertuzzi (Zacha, McAvoy), 61. Pastrňák (Lindholm, Nosek) - 9. Roslovic (Foudy). Brankári: Ullmark - Hutchinson, strely na bránku: 31:26

Montreal Canadiens - Florida Panthers 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)

2. Farrell (Evans), 59. Harvey-Pinard (Hoffman, Matheson) - 5. Lundell (Luostarinen, Tkachuk), 24. Tkachuk (Reinhart, Montour), 26. Tkachuk (Lundell, Ekblad), 51. Lundell, 60. Tkachuk (Barkov, Reinhart). Brankári: Montembeault - Lyon, strely na bránku: 20:30

New Jersey Devils - New York Rangers 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Góly
: 6. Haula (Hamilton, Siegenthaler), 18. Meier (Hughes, Hischier) - 34. Kreider (Zibanejad). Brankári: Vaněček - Šesťorkin, strely na bránku: 31:26

Ottawa Senators - Philadelphia Flyers 5:4 pp (1:0, 2:1, 1:3 - 1:0)

11. Watson, 28. Stützle (Tkachuk, Holden), 37. Pinton (Joseph), 43. Giroux (Stützle, Kleven), 62. DeBrincat - 23. DeAngelo (York, Hayes), 46. York (Frost, Provorov), 50. Cates (Ristolainen, DeAngelo), 58. Tippett (Sanheim, Bellows). Brankári: Talbot - Sandström, strely na bránku: 46:11

Pittsburgh Penguins - Nashville Predators 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

35. Zucker (Dumoulin, Malkin), 54. Guentzel (Rakell, Letang). Brankári: Jarry - Saros, strely na bránku: 45:28

Tampa Bay Lightning - Washington Capitals 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)

10. Killorn (Sergačov, Stamkos), 20. Stamkos (Bellemare), 45. Maroon (Cirelli), 57. Maroon (Cirelli, Killorn), 59. ČERNÁK - 37. Smith (Kuznecov, Sandin). Brankári: Vasilevskij - Kuemper, strely na bránku: 34:31

Detroit Red Wings - Carolina Hurricanes 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

1. Kubalík (Perron, Seider), 28. Larkin (Chiasson, Perron), 60. Walman (Copp, Erne) - 21. Burns (Slavin, Fast), 25. Slavin (Aho, Staal). Brankári: Nedeljkovic - Andersen, strely na bránku: 22:33

Chicago Blackhawks - St. Louis Blues 3:5 (0:0, 1:3, 2:2)

31. Athanasiou (Johnson, Raddysh), 41. Johnson (Raddysh, Reichel), 51. Katchouk (S. Jones, C. Jones) - 25. Vrána (Saad, Schenn), 33. Brown (Faulk, Leivo), 34. Toropčenko (Pitlick, Faulk), 50. Kyrou (Blais, Kapanen), 59. Saad. Brankári: Mrázek - Binnington, strely na bránku: 33:29

Edmonton Oilers - Los Angeles Kings 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

20. Kane (Draisaitl, Yamamoto), 44. McDavid. Brankári: Skinner - Korpisalo, strely na bránku: 37:42

Seattle Kraken - Anaheim Ducks 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Góly
: 8. Schwartz (Borgen, Oleksiak), 11. Beniers (McCann), 56. Sprong (Schwartz, Beniers), 58. Wennberg - 39. McGinn (Grant, Silfverberg). Brankári: Jones - Dostál, strely na bránku: 39:19

San Jose Sharks - Vegas Golden Knights 4:3 pp (2:1, 1:1, 0:1 - 1:0)

5. Ferraro (Thrun, Bordeleau), 15. Lindblom (Ferraro, Thrun), 32. Hertl (Kaut, Peterson), 61. Couture - 17. Hague (Hutton), 22. Barbašev (Roy, Eichel), 51. Amadio (Stephenson, Hutton). Brankári: Reimer - Brossoit, strely na bránku: 25:26

Erik Černák (Tampa Bay) 21:03 1 0 1 +4 4 0

Martin Fehérváry (Washington) 16:26 0 0 0 -1 0 0

Tomáš Tatar (New Jersey) 15:52 0 0 0 +1 3 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/