< sekcia Šport

Chaves vyhral 4. etapu Okolo Katalánska, vedenie udržal A. Yates

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Cyklistov následne čakal dlhý zostup do Seu d'Urgell, známeho strediska vodného slalomu. Druhý kopec Port del Canto mal už najťažší status HC.

Port Ainé 25. marca (TASR) - Kolumbijský cyklista Esteban Chaves triumfoval vo štvrtkovej 4. etape pretekov Okolo Katalánska. V cieli náročnej etapy z Ripoll na Port Aine v dĺžke 166,5 km mal jazdec tímu BikeExchange náskok siedmich sekúnd pred druhým Kanaďanom Michaelom Woodsom z tímu Izrael Start-Up Nation i tretím Geraintom Thomasom z Ineosu Grenadiers. Slovenský jazdec Peter Sagan z tímu Bora-hansgrohe sa do boja o prvenstvo nezapojil, do cieľa prišiel na 147. mieste s mankom 34:49 min.

Priebežné vedenie v pretekoch si udržal Brit Adam Yates z Ineosu, ktorý prišiel do cieľa štvrtý ihneď za tímovým kolegom Thomasom. Druhý celkovo je aj naďalej ďalší jazdec Ineosu Richie Porte s odstupom 45 sekúnd.

Pretekárov čakala vysokohorská etapa s troma náročnými výstupmi. Už prakticky od štartu začali stúpať na najvyšší bod etapy, ktorým bol vrch Port de Toses vo výške 1775 metrov nad morom. Stúpanie malo 6,2 km a priemerný sklon sedem percent. Ako prvý prešiel prémiou Holanďan Koen Bouwman z Jumbo-Visma, no kandidáti na celkové prvenstvo sa v tomto mieste ešte strážili.

Cyklistov následne čakal dlhý zostup do Seu d'Urgell, známeho strediska vodného slalomu. Druhý kopec Port del Canto mal už najťažší status HC. Výstup k nemu mal 24,7 km s priemerným sklonom 4,4 percenta. Ako prvý na neho prišiel osamotene Nemec Lennard Kämma z Bory-hansgrohe.

Podľa očakávania sa však rozhodovalo až v cieľovom kopci, taktiež najťažšej kategórie. Port Aine mal dĺžku 18,4 km a priemerný sklon 6,7 percenta. Kämnu favoriti dostihli 13 km pred cieľom. Potom skúsil zaútočiť Steven Kruijswijk z Jumbo-Visma, no uspel až Kolumbijčan, ktorý je v celkovom poradí s vyše minútovým mankom na 6. mieste.

"Poznám tieto hory, bývam v Andorre. Vedel som, že to bude náročná etapa, chcel som niečo skúsiť. Nemal som čo stratiť, naopak mal som veľa čo dať. Protivietor bol rizikom, no nakoniec sa veci vyvinuli správne. Mal som skvelé nohy a ukázal som, čo je vo mne," povedal v cieli spokojný Chaves podľa portálu Cycling News.

Okolo Katalánska - 4. etapa (Ripoll - Port Aine, 166,5 km):1. Esteban Chaves (Kol./BikeExchange) 4:29:47 h, 2. Michael Woods (Kan./Izrael Start-up Nation), 3. Geraint Thomas (V.Brit./Ineos Grenadiers), 4. Adam Yates (V.Brit./Ineos Grenadiers), 5. Sepp Kuss (USA/Jumbo-Visma), 6. Alejandro Valverde (Šp./Movistar),..., 147. Peter SAGAN (SR/Bora-hansgrohe) +34:49 min

celkové poradie: 1. A. Yates 14:15:15 hod, 2. Richie Porte (Austr./Ineos Grenadiers) +45 s, 3. Thomas +49, 4. Valverde, 5. Wilco Kelderman (Hol./Bora-hansgrohe) obaja +1:03 min, 6. Chaves +1:04,..., 139. P. SAGAN +1:00:43 h