< sekcia Šport

VIDEO: Chodci SR zamierili smer Dauha: Bude to peklo

Na snímke sprava slovenský reprezentant v chôdzi Matej Tóth a slovenská reprezentantka v chôdzi Mária Katerinka Czaková pred odchodom na majstrovstvá sveta v katarskej Dauhe 16. septembra 2019 v Bratislave. Foto: TASR/Pavol Zachar

Mateja Tótha i Máriu Katerinku Czakovú čaká ich disciplína na MS v sobotu 28. septembra, keď obaja vyrazia na trať zhodne polhodinu pred polnocou.

Bratislava 16. septembra (TASR) - Slovensko bude na 17. majstrovstvách sveta v atletike v katarskej Dauhe (27. septembra – 6. októbra) reprezentovať päť pretekárov – osemstovkárka Gabriela Gajanová, kladivári Martina Hrašnová a Marcel Lomnický, chodci na 50 km Mária Katerinka Czaková a Matej Tóth.

Všetci splnili mimoriadne prísne nominačné kritériá. Šiesty limitár, maratónec Tibor Sahajda, uprednostnil pred štartom v náročných klimatických podmienkach v Dauhe účasť na MMM v Košiciach, čo je zároveň slovenský šampionát v maratóne. Na MMM sa pokúsi zabojovať o účasť na budúcoročných olympijských hrách v Tokiu.Do poslednej chvíle boli v hre i ďalší dvaja slovenskí atléti, "nelimitári". Kvalifikačný systém totiž fungoval tak, že ak sa predpokladaný počet štartujúcich na MS nenaplní limitármi, do stanoveného počtu sa ďalší pretekári doberajú podľa dosiahnutých výkonov v kvalifikačnom období od 7. septembra 2018 do 6. septembra 2019. Prekážkarke Stanislave Lajčákovej napokon ušla miestenka do Dauhy o 0,01 sekundy. Poslednou kvalifikovanou s časom 13,07 je víťazka prekážkarskej stovky na tohtoročnom šamorínskom mítingu P-T-S Ukrajinka Hanna Ploticynová."Máme 32 atlétok, ktoré splnili kvalifikačný limit 12,98 alebo získali voľnú kartu vďaka Diamantovej lige, dve kontinentálne šampiónky, ktoré majú podľa pravidiel tiež nárok na účasť, a dve atlétky, ktoré nesplnili kritériá, ale budú jediné z danej krajiny na MS. Preto sme bez limitu podľa poradia v tabuľkách pozývali už len štyri prekážkarky, posledná má na konte výkon 13,07," objasnil pre SAZ situáciu ohľadne slovenskej prekážkarky šéf súťažného oddelenia IAAF Luis Saladie.

Tesne – iba o štyri centimetre – ušiel štart na MS aj trojskokanovi Tomášovi Veszelkovi. Takmer až do uzávierky plnenia limitov (6. septembra) figuroval na postupovej pozícii (na MS bude súťažiť 32 trojskokanov) vďaka osobnému rekordu 16,91 m z MSR v Dubnici, no v posledných dňoch pred uzávierkou sa do rebríčka dostali štyria atléti s lepšími výkonmi a vytlačili Veszelku z tridsaťdvojky. V Dauhe tak budú skákať iba samí limitári, 32. v rebríčku Talian Dallavalle má na konte 16,95 m, čo bol limit na MS 2019.

V slovenskej výprave do Dauhy je taký istý počet pretekárov ako pred dvoma rokmi na MS v Londýne, kde zo súčasnej pätice štartovali Katerinka Czaková a Lomnický, okrem nich ešte kladivárka Nikola Lomnická, šprintér Ján Volko a chodec Dušan Majdán. "Okrem Sahajdovej absencie a smoly Lajčákovej s Veszelkom je príčina menej početnej nominácie reálny fakt, že IAAF limity v porovnaní s Londýnom 2017 znova sprísnila. Ak by zostali rovnaké ako pred dvoma rokmi, mali by ich aj chodci Černý, Morvay, Majdán, Úradník, Veszelka a asi by sa inak k boju o limit postavili maratónci, sedembojárka Lucia Vadlejch či chodkyňa Monika Hornáková," objasnil šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. "Do Dauhy by sme mohli poslať minimálne 10-člennú výpravu. Ak by som aplikoval na našich najlepších limity pre MS 2013 v Moskve, kde boli posledný raz A- aj B-limity, počet pretekárov by bol ešte vyšší. Kritériá by splnilo až 17 pretekárov vrátane štafety žien na 4x400 m, čo by bola naša najpočetnejšia výprava v histórii MS," uviedol pre web SAZ.

Nominácia SR na MS 2019 v Dauhe:


MUŽI (2)

Marcel Lomnický
(rok narodenia 1987, kladivo, klub: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, výkon v roku 2019: 77,15, piaty štart na MS)

Matej Tóth (rok narodenia 1983, 50 km chôdza, klub: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, bez výkonu, siedmy štart na MS)

ŽENY (3)

Gabriela Gajanová
(rok narodenia 1999, 800 m, klub: AK ZŤS Martin, výkon v roku 2019: 2:00,58, premiéra na MS)

Martina Hrašnová (rok narodenia 1983, kladivo, klub: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, výkon v roku 2019: 72,04, šiesty štart na MS)

Mária Katerinka Czaková (rok narodenia 1988, 50 km chôdza, klub: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, výkon v roku 2019: 4:16:33, piaty štart na MS)

REALIZAČNÝ TÍM – vedúci výpravy: Martin Pupiš (šéftréner), lekár: MUDr. Pavol Hajmássy, fyzioterapeut: Denis Freudenfeld, tréneri: Pavel Slouka, Matej Spišiak