Quantcast
< sekcia Šport

Zatkli člena organizačného výboru OH 2020, čelí obvineniu z korupcie

Na archívnej snímke z 30. marca 2020 Harujukihi Takahaši, člen predstavenstva organizačného výboru OH 2020 v Tokiu. Foto: TASR/AP

Úplatky mal prijať od bývalého šéfa Aoki a ďalších dvoch zamestnancov. OH v Tokiu sa pre pandémiu koronavírusu uskutočnili s ročným oneskorením.

Tokio 17. augusta (TASR) - Japonská polícia zatkla v stredu Harujukihi Takahašiho, jedného z členov predstavenstva organizačného výboru OH 2020 v Tokiu. Sedemdesiatosemročný funkcionár je podozrivý z prijímania úplatku. Zadržané boli aj ďalšie tri osoby z odevnej spoločnosti, ktorá bola prekvapujúcim sponzorom hier v Tokiu, informovala agentúra AP.

Polícia už na konci júla vykonala v tejto súvislosti domovú prehliadku u Takahašiho. Ten mal za nejasných okolností zinkasovať 45 miliónov jenov (približne 324.000 eur) od odevnej spoločnosti Aoki, ktorá sa neskôr stala oficiálnym partnerom vlaňajších hier. Úplatky mal prijať od bývalého šéfa Aoki a ďalších dvoch zamestnancov. OH v Tokiu sa pre pandémiu koronavírusu uskutočnili s ročným oneskorením.

Takahaši obvinenia odmieta s tým, že peniaze dostal v roku 2017 za poradenskú činnosť. Spoločnosť Aoki sa už o rok neskôr stala sponzorom hier s právom používať olympijské logo, predávať licencované produkty a organizátorom dodávala oblečenie. Tlačová agentúra Kjódó uviedla, že Takahaši nemal z titulu svojho postavenia v organizačnom výbore dovolené prijímať peniaze ani dary. V predstavenstve organizačného výboru pracoval od júna 2014. "Je pre mňa veľké sklamanie, že po skončení hier vyjdú na povrch takéto veci," uviedla pred mesiacom šéfka organizačného výboru OH 2020 Seiko Hašimotová s tým, že bude plne spolupracovať s vyšetrovateľmi. Spoločnosť Aoki sa k obvineniam zatiaľ nevyjadrila.

Už v minulosti sa v súvislosti s hrami v Tokiu spomínala korupcia. V roku 2019 odstúpil Cunekazu Takeda z čela Japonského olympijského výboru po tvrdeniach, že za úspechom kandidatúry na OH 2020 boli kúpené hlasy.