Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Šport

Coubertin splnil svoj sen - pred 130 rokmi vznikol MOV

Na archívnej snímke olympijské kruhy. Foto: TASR/AP

"Nič v starovekej histórii mi nedalo viac podnetov na premýšľanie ako Olympia," povedal francúzsky šľachtic a zakladateľ novodobých olympijských hier Pierre de Coubertin.

Paríž/Lausanne/Bratislava 23. júna (TASR) - K myšlienke obnovenia tradičných športových slávností viedli Coubertina archeologické nálezy v Olympii, za ktorými stál nemecký archeológ Ernst Curtius. "Nič v starovekej histórii mi nedalo viac podnetov na premýšľanie ako Olympia," povedal francúzsky šľachtic a zakladateľ novodobých olympijských hier Pierre de Coubertin. Svoj olympijský sen premenil na skutočnosť v júni 1894.

V nedeľu 23. júna uplynie 130 rokov od založenia Medzinárodného olympijského výboru (MOV), poslaním ktorého je podporovať olympizmus na celom svete a riadiť olympijské hnutie.

Prvý pokus presadiť novú športovú koncepciu olympijských hier sa uskutočnil 25. novembra 1892. Došlo k nemu na pôde starobylej parížskej Sorbonny počas zasadania Únie francúzskych spoločností atletických športov, ale úspešný nebol.

Len 1,62 metra vysoký Coubertin sa však svojho veľkého cieľa nevzdal a o dva roky neskôr v júni 1894 zvolal do Paríža medzinárodný kongres. Tentoraz úspešne.

Kongres sa začal 16. júna 1894 taktiež v aule Sorbonnskej univerzity. Delegáti z Francúzska, Grécka, Talianska, Spojeného kráľovstva, Belgicka, Ruska, Španielska, Švédska a USA jednohlasne schválili Coubertinov návrh na oživenie športových súťaží inšpirovaných duchom antických hier v pravidelných štvorročných intervaloch. Stalo sa tak v záverečný deň zasadania 23. júna 1894. Zároveň bol založený Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ktorého prvým prezidentom sa stal Demetrius Vikelas a generálnym tajomníkom Pierre de Coubertin.

Na čelo zvolili Gréka Vikelasa preto, lebo na kongrese sa súčasne rozhodlo o tom, že prvé novodobé olympijské hry sa uskutočnia v roku 1896 v Aténach, ako poďakovanie gréckemu národu za slávnosť, ktorú dal svetu. Po úspešnom ukončení olympijských hier odovzdal Vikelas v roku 1896 úrad Coubertinovi, prezidentom MOV bol až do roku 1925.

V roku 1913 navrhol Coubertin päť olympijských kruhov - "päť prsteňov predstavujúcich päť častí sveta" v piatich farbách na bielom pozadí. O rok neskôr, na VI. olympijskom kongrese v Paríži odobrili oficiálnu podobu olympijskej zástavy. Prvýkrát zaviala nad štadiónom v roku 1920 počas OH v Antverpách.

V poradí VII. olympijský kongres, ktorý sa konal v roku 1921 v Lausanne, ešte nezaviedol zimné olympijské hry ako samostatnú časť olympijských hier, ale rozhodol, že hostiteľská krajina môže zorganizovať aj súťaže v zimných športoch pod záštitou MOV.

Ako prvé dostalo takúto možnosť Francúzsko. V roku 1924 zorganizovalo v Chamonix "Medzinárodný týždeň zimných športov", ktorý nasledujúci VIII. kongres MOV v Prahe v roku 1925 oficiálne uznal za I. zimné olympijské hry.

Jeden z kľúčových momentov v histórii MOV, ktorý združuje 206 národných olympijských výborov, priniesol rok 1981, keď na svojom zasadaní v západonemeckom kúpeľnom meste Baden-Baden prvýkrát zvolil do svojich radov ženy.

Prvými členkami MOV sa stali fínska atlétka Pirjo Häggmanová a venezuelská parkúrová jazdkyňa a tenistka Flor Isava-Fonsecová. V súčasnosti má MOV 105 členov a jeho členkou je aj slovenská strelkyňa a viceprezidentka Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Danka Barteková.

MOV sídlil pôvodne v Paríži. V roku 1915 ho však Pierre de Coubertin presťahoval k brehom Ženevského jazera, do mesta Lausanne, ktoré bolo v roku 1994, pri príležitosti stého výročia založenia MOV, oficiálne označené za olympijské hlavné mesto.

Od 10. septembra 2013 stojí na čele MOV nemecký športový funkcionár Thomas Bach, ktorý je v poradí deviaty prezident tejto medzinárodnej organizácie.

Polícia: Uzavretých je 16 priechodov s Maďarskom a jeden s Rakúskom

Dočasné obnovenie kontroly hraníc na vnútorných hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom schválila v pondelok (7. 4.) vláda na návrh rezortu vnútra.

- Čínske ministerstvo obchodu v utorok sľúbilo bojovať proti americkým clám „až do konca“ po tom, čo prezident Donald Trump pohrozil uvalením 50-percentného cla na dovozy z Číny.

- Americký Najvyšší súd v pondelok zrušil nariadenie súdu nižšej inštancie, ktoré bránilo administratíve prezidenta Donalda Trumpa vyhosťovať z krajiny venezuelských utečencov podľa vojnového zákona z roku 1798.

- Približne 200 hasičov bolo vyslaných v pondelok bojovať s požiarom v 17. parížskom obvode, kde plamene zachvátili jeden z najväčších komplexov na recykláciu odpadu v meste.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky je dočasne uzavretých 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom. Na zvyšných hraničných priechodoch sú zavedené dočasné kontroly.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že predaj energie Európskej únii (EÚ) bude hlavným cieľom jeho administratívy, ktorá sa snaží odstrániť obchodný deficit Spojených štátov s krajinami EÚ.

- Futbalisti Neapola remizovali v pondelkovom zápase talianskej Serie A na ihrisku Bologne 1:1. Za hostí odohral celý zápas slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka.

- Tisíce Izraelčanov v pondelok demonštrovali v uliciach Tel Avivu a požadovali dohodu s palestínskym hnutím Hamas o prepustení zvyšných rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok po prvýkrát potvrdil, že ukrajinské jednotky vedú bojové operácie v ruskej Belgorodskej oblasti na hraniciach s Ukrajinou.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že USA vedú priame rokovania s Iránom o jeho nukleárnom programe.

- Jemenskí povstalci húsíovia tvrdia, že zaútočili na vojenský objekt v Izraeli a napadli dva americké torpédoborce v Červenom mori.

- Európska komisia (EK) navrhuje zaviesť odvetné clá na niektoré tovary z USA vo výške 25 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

- Grónsky parlament Inatsisartut sa zišiel na ustanovujúcej schôdzi v novom zložení po marcových voľbách a vyslovil dôveru novej vláde premiéra Jensa-Frederika Nielsena.

- Šéfovia šiestich agentúr Organizácie Spojených národov (OSN) vyzvali na urýchlené obnovenie prímeria v Pásme Gazy a varovali pred nedostatkom pomoci a hladom.

- Hraničným priechodom Bílá-Bumbálka – Makov nebude od utorka možné prevážať zvieratá, živočíšne produkty a krmivá, otvorený však zostane pre vozidlá, ktoré prepravujú akýkoľvek iný tovar.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Pápež František daruje Ukrajine štyri sanitky, ktoré budú nasadené na frontových líniách. Informoval o tom Vatikán.

- Nemecký cyklista Maximilian Schachmann sa stal víťazom prvej etapy pretekov Okolo Baskicka.

- Rusko oznámilo, že jeho jednotky postúpili na východe Ukrajiny v blízkosti Luhanskej oblasti, kde ohrozujú posledné územia pod kontrolou ukrajinských vojsk.

- Americký prezident Donald Trump pohrozil Číne zvýšením ciel o ďalších 50 %, ak Peking nezruší odvetné clá.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky (SLAK) sa dočasne uzatvára 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom.