Slovenský obranca Andrej Meszároš sa teší po svojom druhom góle v predĺžení s Dominikom Graňákom (vpravo) v zápase základnej B-skupiny Bielorusko - Slovensko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. Ostrava, 3. mája 2015 Foto: TASR/Michal Svítok
Slovenský obranca Andrej Meszároš oslavuje gól v zápase základnej B-skupiny Bielorusko - Slovenskona majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. Ostrava, 3. mája 2015 Foto: TASR/Michal Svítok

Slovenskí hokejisti zdolali v základnej B -skupine Bielorusov po veľkom boji 2:1 po predĺžení.

Ostrava 3. mája (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili aj vo svojom druhom vystúpení na MS v Ostrave a opäť za dva body, keď v nedeľu zdolali Bielorusko vďaka dvom gólom obrancu Andreja Meszároša 2:1 po predĺžení. Na konte tak majú štyri body, svoje účinkovanie v B-skupine otvorili sobotňajším triumfom 4:3 po nájazdoch nad Dánskom.

Slováci nastúpili už aj s posilami z Detroitu Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom, na ich výkone však ešte bola badať nezohratosť ako i únava z náročnej cesty. Po dvoch bezgólových tretinách otvoril vo vypredanej ČEZ Aréne skóre v 52. minúte po vyšachovaní slovenskej obrany Sergej Kosticyn. Slovenskí hokejisti však otočili skóre zásluhou Meszároša, ktorý v 53. minúte vyrovnal umiestnenou strelou k žrdi a v predĺžení trafil presne do protiľahlého horného rohu.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka majú teraz na šampionáte deň voľna, po ňom sa v utorok o 20.15 h stretnú so Slovinskom. V B-skupine ich ďalej čakajú Nórsko, Fínsko, Rusko a na záver USA.

B-skupina (Ostrava)

Bielorusko - Slovensko 1:2 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
52. S. Kosticyn (Kaľužnyj, A. Kosticyn) - 53. Meszároš (L. Hudáček, Dravecký), 62. Meszároš. Rozhodcovia: Mayer (USA), Šindler (ČR) - Dahmen (Švéd.), Carnathan (USA), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 8812 divákov (vypredané).

Bielorusko: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustinenko - A. Kosticyn, Kaľužnyj, S. Kosticyn - Gavrus, Stas, Drozd - Stepanov, Kovyršin, Kulakov - Demkov, Volkov, Kitarov - Demagin

SR: Laco – Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Ďaloga, Mikuš, Jánošík – Daňo, Kopecký, Gáborík – Pánik, Bližňák, Bartovič - Jurčo, Viedenský, Tatar - L. Hudáček, Lušňák, Dravecký

Gáborík neuspel v nájazde

Slováci začali trochu nervózne, už od 27. sekundy sa museli brániť pri vylúčení Meszároša, no oslabenie ustáli a postupne sa osmelili smerom dopredu. V 5. minúte bieloruský obranca zmaril hodením hokejky šancu Gáboríkovi a rozhodca nariadil trestné strieľanie. V ňom hľadal kanonier Los Angeles medzeru medzi betónmi Lalandea, no puk príliš zdvihol a trafil brankára do výstroja. Slováci potom v presilovke zovreli súpera, v končiacej sa početnej výhode 5 na 3 mohol otvoriť skóre Daňo, po ľade však mieril iba do betónu pozorného Lalandea. V strehu musel byť aj Laco, pretože zohratejší Bielorusi vedeli šikovne zakombinovať a dostať sa pred slovenskú bránku, ako ukázali v 11. minúte pri neúspešnej dorážke Kovyršina. V závere tretiny sa ocitli v sľubných pozíciách Dravecký a Bližňák, no neuspeli.

Slovenský útočník Marián Gáborík (vpravo) nepremieňa trestné strieľanie proti brankárovi Bieloruska Kevinovi Lalandovi počas zápasu základnej B-skupiny Bielorusko - Slovensko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. Ostrava, 3. mája 2015
.

Fotogaléria zo zápasu Bielorusko - Slovensko
.
Detroitská dvojica v zostave

Na začiatku druhej dvadsaťminútovky putoval na trestnú Gáborík, boli to však Slováci, ktorí si vytvorili tutovku - v oslabení sa dostali do rýchleho brejku a Bartovič po prihrávke Bližňáka trafil iba súperovho brankára. Otvorený zápas v elektrizujúcej atmosfére pokračoval. V 28. minúte "premáchol" puk sám pred opustenou slovenskou bránkou A. Kosticyn. Na opačnej strane sa po osi Bartovič - Bližňák dostal do skvelej streleckej príležitosti obranca Jánošík, jeho strelu z bezprostrednej blízkosti vyrazil Lalande. Následne sa neujali ani šanca Daňa a prienik Meszároša. S postupom času pribúdala na ľade nervozita, začali sa množiť šarvátky a kúskovať hra. V 32. min. Kopecký v oslabení v jasnej situácii nedokázal vyhodiť puk z obranného pásma, čo takmer potrestal Kulakov, Laco však ukázal svoje umenie. Na opačnom konci klziska zasa Lalande výborne zasiahol pri strele Draveckého. Bezgólový stav nezlomil ani Kopecký, ktorý v 38. minúte tiesnený nedokázal zblízka usmerniť puk do siete.

Slovenskí útočníci Tomáš Jurčo a Tomáš Tatar v tlaku na brankára Bieloruska Kevina Lalanda počas zápasu základnej B-skupiny Bielorusko - Slovensko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. Ostrava, 3. mája

Hrdina Meszároš

Na začiatku tretieho dejstva nezlomil Gáborík streleckú smolu, keď počas presilovky opäť stroskotal na výbornom Lalandeovi. Hráči s dvojkrížom na hrudi mali strelecky mierne navrch, no chýbala im presnosť v koncovke. V presilovke to skúšali z uhla Kopecký i po odrazenom puku Bartovič, Lalande bol v oboch prípadoch na mieste. Gólové čakanie ukončil až v 52. minúte S. Kosticyn, ktorý po učebnicovej kombinácii s Kaľužným a A. Kosticynom zakončoval prakticky do prázdnej bránky. Bielorusi sa tešili z vedenia iba 64 sekúnd, po prihrávke L. Hudáčka namieril presne k žrdi Meszároš a bolo 1:1. Vzápätí mohol strhnúť vedenia na slovenskú stranu Pánik, no vylámal si zuby na Lalandovi. Tri a pol minúty pred koncom fauloval Graňák a Bielorusi v presilovke zovreli Slovákov do klieští, Laco aj so šťastím odolal a tak duel dospel do predĺženia. V ňom rozhodol o triumfe SR hrdina stretnutia Meszároš.

.
.
Hlasy (zdroj: RTVS)

Andrej Meszároš, strelec oboch gólov SR: "Prvé góly v reprezentácii chutia vynikajúco. Keď sme vyhrali, je to o to lepšie. Som rád, že sme získali aspoň dva body. Zase sme nezložili zbrane, bojovali až dokonca. Mali sme veľa šancí, ale brankár súpera chytal vynikajúco. Ideme ďalej."

Ján Laco, brankár SR: "Od začiatku sme hrali dobre. Jazdili sme, prínos Tatara s Jurčom bol oživením. Mali sme silu, vypracovali si kopec šancí, akurát to nepadalo. Hoci sme inkasovali gól, stále som veril, že so zápasom ešte niečo urobíme."

Slovenský brankár Ján Laco a Bielorus Arťom Demkov počas zápasu základnej B-skupiny Bielorusko - Slovensko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. Ostrava, 3. mája 2015

Peter Oremus, asistent trénera SR: "Zápas bol veľmi náročný. Za prvé dve tretiny sme ich prestrieľali, gólik nám tam ale nepadol. Chlapcom sa nedá nič vyčítať, chceli to rozhodnúť už v riadnom hracom čase, ale vzhľadom na vzájomný zápas je dôležité každé víťazstvo. Andrej Meszároš potvrdil svoje kvality, dal dva góly, jeho prínos je obrovský. Je našou ústrednou postavou v obrane."

Na snímke zľava asistent trénera Peter Oremus, tréner Slovenského tímu tréner Vladimír Vůjtek, asistent trénera Vladimír Országh a lekár Ján Grauzel sa tešia po zápase základnej B-skupiny Bielorusko - Slovenskona majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. Ostrava, 3. mája 2015

Tomáš Jurčo, útočník SR, v zápase 0+1: "Zo začiatku to bolo pre mňa ťažké, potom sa to zlepšilo, ale ku koncu som bol unavený. Bol to ťažký prvý zápas, ale som rád, že sme to zvládli. Bielorusi boli dobrí v defenzíve, pre nás to bolo ťažšie. Máme obrovskú silu, perfektný kolektív a na ľade to je cítiť."

Na snímke zľava slovenský útočník Tomáš Jurčo počas predpoludňajšieho rozkorčuľovania pred zápasom s Bieloruskom v skupine B na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. Ostrava, 3. mája 2015

Tomáš Tatar, útočník SR, v zápase 0+1: "Na ľade som sa cítil zle. Zďaleka to nebolo ono. Nie som však prekvapený, čakal som to. Bol to náročný zápas, veľmi sa bojovalo, ale počíta sa víťazstvo. Nedali sme góly, hoci sme mali príležitosti. To sú ale detaily a šampionát je ešte dlhý. Máme dva body a ja som spokojný. Stále sme boli pozitívni na striedačke, máme super lídrov v kabíne. Bolo to o góle, ktorý sme strelili a situácia sa zlepšila. Máme deň pauzy, treba si oddýchnuť a sústrediť sa na ďalší zápas."

Na snímke zľava slovenský útočník Tomáš Tatar počas predpoludňajšieho rozkorčuľovania pred zápasom s Bieloruskom v skupine B na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. Ostrava, 3. mája 2015

Mário Bližňák, útočník SR: "Myslím si, že sme podali veľmi bojovný výkon, samozrejme, že aj oni. Na oboch stranách chytali výborne brankári. Hala nás stále hnala dopredu, aj keď sme prehrávali 0:1. Mali sme tam šance, no akoby nám to trošku odskakovalo. Nakoniec to musel vziať do rúk Andrej Meszároš, ktorý dal prvé dva góly v reprezentácii. Vytiahol to v správny čas."

Milan Jurčina, obranca SR: "Bol to hokej pre divákov. Mali sme 34 striel, veľké šance a zase sme spravili z brankára hrdinu, ale dosiahli sme ďalšie dva body. Už tu nie sú ľahkí súperi, Bielorusi veľmi dobre bránili. Zajtra máme voľno, oddýchneme si a potom ideme zase do roboty."

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Bol to veľký boj, od prvej do poslednej minúty. Nebolo veľa priestoru pre nejaké superkombinácie. Obe mužstvá hrali výborne v oslabení. Nakoniec sme sa šťastne dosiahli víťazstvo v predĺžení. Súper hral dôsledne v obrannom pásme, vedeli sme, že majú veľkú útočnú silu v prvej formácii a nakoniec to aj preukázala, keď dala jediný gól Bielorusov. Myslím si, že hokej bol na výbornej medzinárodnej úrovni."

Tréner Vladimír Vůjtek na striedačke Slovenska počas zápasu základnej B-skupiny Bielorusko - Slovensko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. Ostrava, 3. mája 2015

Dave Lewis, tréner Bieloruska: "Gratujulem súperovmu trénerovi za vynikajúci zápas, úžasnú výzvu a za víťazstvo v predĺžení po parádnej strele. Nebolo plánom hrať dnes nejako špeciálne agresívne, my musíme hrať hrať tvrdo, ak chceme na tomto turnaji prežiť. Máme robustných hráčov, od ktorých potrebujeme, aby hrali fyzicky."

Tréner Bieloruska Dave Lewis na striedačke počas zápasu základnej B-skupiny Bielorusko - Slovensko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. Ostrava, 3. mája 2015