< sekcia Šport

Celkovým víťazom Okolo Baskicka sa stal Roglič

Slovinec Primož Roglič, archívna snímka. Foto: TASR/AP

V záverečnej 6. etape obsadil druhú priečku, keď v úplnom závere prenechal dobrovoľne triumf kolegovi z úniku Francúzovi Davidovi Gauduovi zo stajne Groupama-FDJ.

Arrate 10. apríla (TASR) - Celkovým víťazom týždňových pretekov Okolo Baskicka sa stal Slovinec Primož Roglič z tímu Jumbo-Visma. V sobotňajšej záverečnej 6. etape obsadil druhú priečku, keď v úplnom závere prenechal dobrovoľne triumf kolegovi z úniku Francúzovi Davidovi Gauduovi zo stajne Groupama-FDJ. Tretia priečka v etape patrila Španielovi Alejandrovi Valverdemu z Movistaru s odstupom 35 sekúnd.

Líder pretekov pred záverečnou etapou Brandon McNulty z USA mal zlý deň. Nedokázal ani s pomocou celého tímu UAE Team Emirates zachytiť únik skupiny favoritov a vypadol napokon aj z prvej desiatky konečného poradia.

Roglič sa 48 km pred cieľom po náročnom stúpaní na Krabelin (dĺžka 5 km, priemerný sklon 9,5%) ocitol na čele v spoločnosti iba dvoch súperov, ktorými boli Gaudu a Hugh Carthy z EF Education-Nippo. Brit odpadol pri záverečnom stúpaní na Usartzu, ktoré malo 4,6 km a priemerný sklon 8,6 %. Slovinec sa potom odvďačil Francúzovi za to, že s ním v úniku spolupracoval a o víťazstvo v etape po dohode s ním nebojoval. "Som veľmi šťastný, že som dnes dokázal uspieť. Je to jedno z mojich najväčších víťazstiev kariéry. Etapa bola veľmi ťažká. Mal som veľkú motiváciu, chcel som nechať na trati úplne všetko. Samozrejme že veľkú zásluhu na mojom prvenstve mal Primož Roglič," tešil sa po etape podľa Eurosportu 24-ročný Francúz, ktorý už dokázal dvakrát zvíťaziť v etape na Vuelte.

Okolo Baskicka - záverečná 6. etapa (Ondarroa – Arrate, 111,9 km):


1. David Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) 3:05,42 hod,
2. Primož Roglič (Slov./Jumbo-Visma) rovnaký čas ako víťaz,
3. Alejandro Valverde (Šp./Movistar),
4. Adam Yates (V.Brit./Ineos Grenadiers), 5. Tadej Pogačar (Slov./UAE Team Emirates), 6. Jonas Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) všetci +35 s, 7. Pello Bilbao Lopez De Armentia (Šp./Bahrain Victorious) +1:03 min, 8. Esteban Chaves (Kol./BikeExchange), 9. Mikel Landa (Šp./Bahrain Victorious) obaja +1:05, 10. Mauri Vansevenant (Belg./Deceuninck-QuickStep) +1:55

Konečné poradie:
1. Roglič 19:11:36 hod,
2. Vingegaard +52 s,
3. Pogačar +1:07 min,
4. Yates +1:26,
5. Gaudu +1:27,
6. Bilbao +1:28,
7. Valverde +1:33,
8. Landa +2:17,
9. Chaves +2:38,
10. Jon Izagirre (Šp./Astana) +2:59