< sekcia Šport

Slovensko vyslalo na MS cestných cyklistov do Imoly šesť pretekárov

Na archívnej snímke Ján Andrej Cully. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Šampionát sa mal pôvodne uskutočniť vo švajčiarskych mestách Aigle a Martigny, no pre pandémiu nového koronavírusu ho presunuli.

Imola 23. septembra (TASR) - Slovensko vyslalo na majstrovstvá sveta cestných cyklistov do talianskej Imoly dokopy šesť pretekárov. Pri neúčasti jazdcov z WorldTour tímu Bora-Hansgrohe sa na náročných horských cestách predstaví pätica z Dukly Banská Bystrica a ženy bude zastupovať Tereza Medveďová zo švajčiarskej stajne WCC. Šampionát sa mal pôvodne uskutočniť vo švajčiarskych mestách Aigle a Martigny, no pre pandémiu nového koronavírusu ho presunuli.

"Keďže nejdú Peter a Juraj Saganovci a ani Erik Baška, tak sme zložili zostavu z jazdcov kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica. Postavili sme päť cyklistov a jednu cyklistku. Časovku pôjde len Ján Andrej Cully, hromadné preteky spolu s ním aj Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Haring a Juraj Bellan. Preteky majú 260 km a naši kontinentálni cyklisti jazdia zvyčajne etapy okolo 150-170 km, takže uvidíme, ako sa im bude dariť. Ale myslím si, že mali kvalitnú prípravu na pretekoch Okolo Slovenska. Zo žien pôjde Tereza Medveďová," uviedol pre TASR prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara.

Aigle a Martigny sa usporiadateľských práv vzdali po tom, čo švajčiarska vláda pre pandémiu koronavírusu predĺžila zákaz organizácie podujatí s viac než 1000 účastníkmi až do 1. októbra. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) narýchlo hľadala náhradné dejisko, na ponuku reflektoval department Haute-Saône v regióne Burgundsko - Franche-Comté vo francúzskych Vogézach. Francúzska cyklistická federácia (FFC) sa následne dohodla s predstaviteľmi regiónu na podmienkach organizácie šampionátu, UCI však napokon vybrala za dejisko Imolu. Šampionát sa uskutoční v termíne 24.-27. septembra, súťažiť budú iba muži a ženy v kategórii elite. Preteky juniorov a do 23 rokov sa neuskutočnia. "Celé MS sú trochu postavené na hlavu. Idú iba elite cyklisti časovku a hromadné preteky. Nejdú ani juniori, juniorky a muži a ženy do 23 rokov. V podstate je to spravené, aby bol na budúci rok dúhový dres," povedal Privara.

Vo štvrtok a v piatok sú na programe časovky žien a mužov zhodne na 31,7 km. V sobotu odštartujú hromadné preteky žien s dĺžkou 143 km, muži sa pobijú o titul v nedeľu na 258,2 km dlhej trati. Tá je nesmierne náročná a na cyklistov čaká vyše 5000 výškových metrov počas deviatich okruhov dlhých 28,8 km. Tie majú štart a cieľ na automobilovej dráha Enzo e Dino Ferrari a na trati dve stúpania. Mazzolano má dĺžku 2,8 km s priemerným sklonom 5,9% a maximom 13%, kopec Cima Gallisterna je dlhý 2,7 km so sklonom 6,4% a maximom 14%. "Trať je spravená tak, akoby ju stavali Kolumbijčania. Je ešte ťažšia ako tá pôvodná, ktorá mala byť vo Švajčiarsku. Takže to budú veľmi náročné majstrovstvá sveta. Myslím si, že ešte viac ako bol šampionát pred dvomi rokmi v Innsbruck," dodal Privara.

Okrem Petra Sagana, ktorý bude najbližšie štartovať na Giro d'Italia, budú chýbať aj úradujúci majster sveta Mads Pedersen z Dánska či Holanďan Mathieu van der Poel. Medzi najväčších favoritov patrí Wout van Aert. Dvadsaťšesťročný Belgičan vyhral tento rok Strade Bianche, Miláno - San Remo i dve etapy na Tour de France, kde predvádzal famózne výkony v špurtoch, na klasikárskych tratiach, v kopcoch i v náročnej časovke, v ktorej obsadil 4. miesto. V pretekoch s hromadným štartom má navyše k dispozícii silný tím, v ktorom nechýba olympijský víťaz Greg Van Avermaet. Francúzi vkladajú veľké nádeje do Juliana Alaphilippea, Švajčiari do mladíka Marca Hirschiho, ktorý si urobil na Tour výborné meno, v španielskej nominácii nechýba nestarnúci Alejandro Valverde. V slovinskom drese by nemali chýbať víťaz Tour Tadej Pogačar a druhý v poradí Primož Roglič, v domácom tíme figurujú Vincenzo Nibali či Diego Ulissi. Van Aert sa radí medzi favoritov aj v časovke spolu s Remom Cavagnom (Fr.), Tomom Dumoulinom (Hol.), Victorom Campenaertsom (Belg.), úradujúcim európskym šampiónom Stefanom Küngom či svetovým šampiónom z uplynulých dvoch rokov Rohanom Dennisom (Aus.).

Nominácia SR:

muži:

časovka: Ján Andrej Cully

preteky s hromadným štartom: Patrik Tybor, Marek Čanecký, Ján Andrej Cully, Martin Haring, Juraj Bellan

ženy:

preteky s hromadným štartom: Tereza Medveďováprogram:

štvrtok 24. septembra 14.40 h: časovka žien na 31,7 km

piatok 25. septembra 14.30 h: časovka mužov na 31,7 km

sobota 26. septembra 12.35 h: preteky s hromadným štartom žien na 143 km (5 okruhov)

nedeľa 27. septembra 9.45 h: preteky s hromadným štartom mužov na 258,2 km (9 okruhov)