< sekcia Šport

Cyklistika: Víťazom 64. ročníka Okolo Slovenska sa stal Steimle

Na snímke nemecký cyklista Jannik Steimle z tímu Deceuninck-Quick Step oslavuje na pódiu celkové víťazstvo po záverečnej 4. etape 64. ročníka pretekov Okolo Slovenska z Topoľčianok do Skalice (171,7 km) v sobotu 19. septembra 2020. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Otruba zobral na poslednej rýchlostnej prémii 28 km pred cieľom najviac bodov aj bonusové sekundy a posunul sa do Top10.

Skalica 19. septembra (TASR) - Celkovým víťazom 64. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa v sobotu stal Nemec Jannik Steimle a skompletizoval tak hetrik stajne Deceuninck-Quick Step na podujatí. Druhý bol s rovnakým časom jeho krajan Nico Denz (Sunweb). Záverečnú štvrtú etapu dlhú 171,7 km z Topoľčianok do Skalice vyhral Francúz Rudy Barbier z tímu Israel Start-Up Nation, ktorý sa presadil v hromadnom špurte. Najlepším domácim pretekárom sa stal Lukáš Kubiš z Dukly Banská Bystrica.

Dvadsaťštyriročný Steimle mal v cieli síce rovnaký čas ako druhý Denz, no po odpočítaní bonusových sekúnd rozhodoval celkový čas. Ten mal lepší jazdec Quick Stepu vďaka výhre v časovke v Žiline, v ktorej prekonal svojho konkurenta o šesť sekúnd. Denz potreboval v cieli bonifikačné sekundy, čo sa mu nepodarilo, keď obsadil ôsme miesto, Steimle skončil desiaty. Deceuninck-Quick Step triumfoval na Okolo Slovenska aj v predchádzajúcich dvoch ročníkoch vďaka Yvesovi Lampaertovi a Julianovi Alaphilippeovi.

Pre Steimleho to bol piaty triumf medzi profesionálmi, no prvýkrát sa stal celkovým víťazom pretekov: "Je to výborný pocit, som veľmi šťastný, že som vyhral etapák. Musím sa poďakovať celému tímu. Bolo úžasné, čo pre mňa urobili v posledných dňoch a špeciálne dnes. Tvrdo pre mňa dreli, takže toto víťazstvo nepatrí mne ale celému tímu. Myslím si, že sme všetkým ukázali našu silu a je super, že celomesačná robota priniesla svoje ovocie. Som šťastný a teším sa na ďalšie preteky."

Tretí v celkovom poradí skončil Shane Archbold z Nového Zélandu (Deceuninck-Quick Step). Zo slovenských pretekárov bol v celkovom poradí najlepší dvadsaťročný mladík Kubiš, ktorý obsadil v konečnej klasifikácii 41. miesto. "Veľmi ma to potešilo a potešilo to celý tím, že som najlepší zo Slovákov. No to celkové poradie nie je až také uspokojujúce, akoby mohlo byť. V danej chvíli sme však nevedeli spraviť nič viac, tak snáď o rok. Špeciálne by som sa cítil, keby som bol aspoň v najlepšej desiatke, to by bol dobrý výsledok," povedal v cieli Kubiš.

V záverečnom špurte sa presadil Barbier, pre ktorého to bolo druhé víťazstvo v sezóne. Druhý finišoval Kolumbijčan Alvaro Hodeg (Quick Step), tretí bol Estónec Martin Laas (Bora), ktorý získal aj zelený dres pre najlepšieho v bodovacej súťaži. Najlepším vrchárom a držiteľom bodkovaného dresu sa stal Belgičan Kenny Molly zo stajne Bingoal-Wallonie Bruxelles. Biele tričko pre najlepšieho pretekára do 23 rokov si odniesol domov Nór Andreas Leknessund z Uno-X Pro Cycling. Za najbojovnejšieho pretekára etapy i pretekov vyhlásili Nemca Jonasa Rappa z tímu Hrinkow.

Záverečná sobotňajšia etapa mala rovinatý profil s tromi rýchlostnými a tromi vrchárskymi prémiami 3. kategórie Skýcov (3,9 km, 3,8%), Havran (3,2 km, 4,8%) a Jablonka (1,9 km, 6,8%), pričom sa očakával hromadný dojazd do cieľa. Na rýchlostných prémiách sa udeľovali aj bonifikačné sekundy.

Keďže prvá vrchárska prémia nasledovala už po desiatich kilometroch, tak sa od úvodu veľa útočilo. O únik sa pokúšal aj desiaty muž celkového poradia Morten Hulgaard (Uno-X), takže popredné tímy museli reagovať a prvú skupinu chytili hneď za Skýcovom. Následne to vyskúšal dánsky majster v časovke do 23 rokov Julius Johansen (Uno-X), ktorý si vypracoval asi 25 s. Za ním sa vydala trojica aj s domácim Martinom Haringom (Dukla), ale tú pelotón ďaleko nepustil. Johansen mal najviac k dobru dve minúty, zobral osem bodov na prvej rýchlostnej prémii, no krátko po nej sa jeho pokus skončil. Na prémii bol druhý Nico Denz a priebežne sa tak dostal do žltého dresu. Jannik Steimle však bol hneď za ním.

Na čele pelotónu pracoval QuickStep, ktorý likvidoval jeden útok za druhým. Po 50 km to skúsil sám Jonas Rapp (Hrinkow), ktorý si pripísal najviac bodov (6) na druhej vrchárskej prémii. Na nej získal jeden bod aj Molly a zabezpečil si bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Rappovo sólo sa skončilo pred druhou rýchlostnou prémiou, na ktorej si pripísal osem bodov Steimle a Denz skončil hneď za ním (6 b). Rozostupy na čele celkového poradia sa tak vyrovnali a na čelo sa vrátil Steimle. Po tejto prémii už pelotón pustil dopredu únik, v ktorom sa opäť objavil Rapp a pridali sa k nemu Nikolaj Čerkasov (Gazprom), Kristián Hočevar (Adria Mobil) a Jakub Otruba (Elkov). Posledný menovaný figuroval pred etapou na 11. mieste poradia a priebežne sa dostal na čelo. Únik mal pred poslednou horskou prémiou na Jablonke, asi 80 km pred cieľom, k dobru vyše štyri minúty, o minútu za ním išiel sám Ján Andrej Cully. Jazdec Dukly však čoskoro svoj pokus vzdal. Pelotón v ďalšom priebehu zvýšil tempo a náskok štvorice na čele klesal.

Otruba zobral na poslednej rýchlostnej prémii 28 km pred cieľom najviac bodov aj bonusové sekundy a posunul sa do Top10. Už len trojčlenná skupina na čele však mala náskok na pelotón iba okolo 30 sekúnd, 6 km pred cieľom sa jeho pokus skončil a bolo zrejmé, že sa o celkovom víťazovi rozhodne v hromadnom špurte medzi Steimlem a Denzom. Z etapového triumfu sa nakoniec tešil Barbie a z celkového víťazstva Steimle.

"Som veľmi šťastný, že som vyhral, pretože v predchádzajúcich dvoch etapách som sa cítil veľmi dobre, ale nemal som šancu zabojovať o víťazstvo. Dnes sme to s tímom zvládli, je to dobré aj do ďalšej sezóny. O dva týždne idem na Giro d'Italia a Okolo Slovenska bola dobrá príprava. Veľmi sa mi tu páčilo, boli tu dobré etapy, cesty, asfalt a aj bezpečnosť," uviedol víťaz etapy.výsledky 4. etapy (Topoľčianky - Skalica, 171,7 km):

1. Rudy Barbier (Fr./Israel Start-Up Nation) 3:56:37 h, 2. Alvaro Hodeg (Kol./Deceuninck-Quick Step), 3. Martin Laas (Est./Bora-Hansgrohe), 4. David van der Poel (Hol./Alpecin-Fenix), 5. Adam Ťoupalík (ČR(Elkov-Fenix), 6. Erik Resell (Nór./Uno-X), 7. Jean-Pierre Drucker (Lux./Bora-Hansgrohe), 8. Nico Denz (Nem./Sunweb), 9. Sean de Bie (Belg./Bingoal), 10. Jannik Steimle (Nem./Deceuninck-Quick Step) všetci rovnaký čas, ... 45. Lukáš KUBIŠ všetci rovnaký čas, 58. Patrik TYBOR (obaja SR/Dukla Banská Bystrica) +22 s, 65. Juraj SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +48, 73. Marek ČANECKÝ (SR/Dukla) +1:07, 97. Ľuboš MALOVEC +6:18, 99. Samuel OROS (obaja reprezentácia SR), 100. Juraj BELLAN, 103. Martin HARING, 104. Ján Andrej CULLY (všetci SR/Dukla), 106. Simon NAGY (reprezentácia SR) všetci rovnaký časkonečné poradie:

1. Steimle 15:49:04 h, 2. Denz rovnaký čas, 3. Shane Archbold (N.Zél./Deceuninck-Quick Step) +18 s, 4. Andreas Leknessund (Nór./Uno-X Pro Cycling) +21, 5. Jasha Sütterlin (Nem./Sunweb) +23, 6. Chad Haga (USA/Sunweb) +26, 7. Drucker, 8. Yves Lampaert (Belg./Deceuninck-Quick Step) obaja rovnaký čas, 9. Jakub Otruba (ČR/Elkov-Kasper) +29, 10. Jenthe Biermans (Belg./Israel Start-Up Nation) rovnaký čas, ... 41. KUBIŠ +4:31, 73. MALOVEC +20:21, 83. CULLY +27:01, 85. BELLAN +28:10, 91. TYBOR +29:01, 93. ČANECKÝ +29:58, 96. SAGAN +31:34, 101. HARING +34:49, 102. NAGY +35:01, 105. OROS +36:06výsledky bodovacej súťaže: 1. Martin Laas (Nem./Bora-Hansgrohe) 52 b, 2. Denz 47, 3. Steimle 43, ... 29. BELLAN 3výsledky vrchárskej súťaže: 1. Kenny Molly (Belg./Bingoal-Wallonie Bruxelles) 57 b, 2. Mathijs Paasschens (Hol./Bingoal-Wallonie Bruxelles) 42, 3. Jonas Rapp (Nem./Hrinkow) 33, ... 8. HARING 15výsledky súťaže o biely dres do 23 rokov: 1. Leknessund 15:49:25 h, 2. Otruba +8 s, 3. Morten Hulgaard (Dán./Uno-X Pro Cycling) +10, ... 9. KUBIŠ +4:10poradie tímov: 1. Deceuninck-Quick Step (Belg.) 47:28:18 h, 2. Sunweb (Nem.) +2 s, 3. Elkov-Kasper (ČR) +39, ... 15. Dukla Banská Bystrica +46:16, 17. reprezentácia SR +1:17:50najlepší Slovák: KUBIŠnajbojovnejší jazdec etapy: Rapp