< sekcia Šport

Sagana vylúčili z Tour de France. Toto VIDEO dokazuje jeho nevinu

Pád Brita Marka Cavendisha po kolízii so Slovákom Petrom Saganom (vľavo) v záverečnom špurte štvrtej etapy cyklistických pretekov Tour de France z luxemburského Mondorf-les-Bains do francúzskeho Vittelu (207,5 km) 4. júla 2017. Foto: TASR/AP

Jury ho diskvalifikovala za vrazenie do Brita Marka Cavendisha v závere utorkovej 4. etapy.

Vittel 4. júla (TASR/Teraz.sk) - Slovenského cyklistu Petra Sagana vylúčili z tohtoročnej Tour de France. Jury ho diskvalifikovala za vrazenie do Brita Marka Cavendisha v záverečnom špurte utorkovej 4. etapy. Informovala o tom agentúra AP.

VIDEO: Petra Sagana vylúčili z TdF. Tento záznam dokazuje jeho nevinu


Jazdec tímu Bora-Hansgrohe približne 50 m pred cieľom etapy vystrčil lakeť, zasiahol vedľa neho šprintujúceho Cavendisha, ktorý vletel do ochrannej bariéry. Následne cez neho prepadli ďalší jazdci. Sagan sa hneď po finiši išiel Britovi k tímovému autobusu ospravedlniť, ale trestu sa nevyhol. Špurtér stajne Dimension Data skončil s krvavým zranením v nemocnici, pri nepríjemnom páde utrpel zranenie ramena.
Sagan finišoval v utorok pôvodne na druhom mieste za víťazným Arnaudom Demarom. Následne ale dostal 30-sekundovú penalizáciu a odobrali mu 80 bodov. Neskôr však pretekárska jury ešte niekoľkokrát preskúmala video z incidentu a rozhodla o úplnej diskvalifikácii dvojnásobného majstra sveta. Podľa nej Sagan priamo zavinil Cavendishov pád. Verdikt oznámila niekoľko hodín po finiši etapy na rýchlo zvolanej tlačovej konferencii v miestnom press centre. "Rozhodli sme sa vylúčiť Petra Sagana z Tour de France 2017 po búrlivom finiši vo Vitteli, kde svojím konaním ohrozil niekoľkých jazdcov, vrátane Marka Cavendisha a ďalších pretekárov, ktorí boli zapojení do pádu," citovala agentúra AP predsedu jury Philippa Mariena. "Aplikovali sme článok 12.104 o nesúmerných šprintoch, ktorý dovoľuje aj vylúčiť jazdca z pretekov a udeliť mu pokutu."
Cavendisha ležiac na zemi ešte prešli kolesami John Degenkolb (Trek-Segafredo) a Ben Swift (UAE Emirates). Podľa AP vyšetrenia v nemocnici ukázali, že Brit sa vyhol zlomeninám. Zatiaľ nie je známe, či sa postaví na štart 5. etapy. "Vychádzam s Petrom dobre. Jedna vec je, že ma predbehne, ale ten lakeť... Nie som fanúšikom toho, čo spravil. Pád je pád, ale potreboval by som skutočne vedieť, čo mal znamenať ten lakeť," povedal Cavendish o celom incidente.

"Bolo to dosť drastické, dosť veľa pádov. Dopadlo to tak, ako to dopadlo. Veľa ľudí sa tam natlačilo, mrzí ma to, lebo som ho nevidel, že ide z pravej strany. Veľa času tam na reakciu nebolo," konštatoval pre RTVS Peter Sagan.


\r\n
\r\n
\r\n

From this footage it looks like Cav was already going down after going into #Sagan Really bad call! #TDF2017 pic.twitter.com/JxeCxsXCAX

— NJC Masithela (@lifechancer) July 4, 2017

\r\n
\r\n
\r\n Sagan finišoval v utorok pôvodne na druhom mieste za víťazným Arnaudom Demarom. Následne ale dostal 30-sekundovú penalizáciu a odobrali mu 80 bodov. Neskôr však pretekárska jury ešte niekoľkokrát preskúmala video z incidentu a rozhodla o úplnej diskvalifikácii dvojnásobného majstra sveta. Podľa nej Sagan priamo zavinil Cavendishov pád. Verdikt oznámila niekoľko hodín po finiši etapy na rýchlo zvolanej tlačovej konferencii v miestnom press centre. \"Rozhodli sme sa vylúčiť Petra Sagana z Tour de France 2017 po búrlivom finiši vo Vitteli, kde svojím konaním ohrozil niekoľkých jazdcov, vrátane Marka Cavendisha a ďalších pretekárov, ktorí boli zapojení do pádu,\" citovala agentúra AP predsedu jury Philippa Mariena. \"Aplikovali sme článok 12.104 o nesúmerných šprintoch, ktorý dovoľuje aj vylúčiť jazdca z pretekov a udeliť mu pokutu.\"
\r\n
\r\n

#TDF2017 Peter Sagan about incident: \"I didn't know Mark (Cavendish) was behind... I was trying to get DEmare's wheel.\" pic.twitter.com/4hxtnuuzlu

— Brain on Wheels (@BrainOnWheels) July 4, 2017

\r\n
\r\n
\r\n Cavendisha ležiac na zemi ešte prešli kolesami John Degenkolb (Trek-Segafredo) a Ben Swift (UAE Emirates). Podľa AP vyšetrenia v nemocnici ukázali, že Brit sa vyhol zlomeninám. Zatiaľ nie je známe, či sa postaví na štart 5. etapy. \"Vychádzam s Petrom dobre. Jedna vec je, že ma predbehne, ale ten lakeť... Nie som fanúšikom toho, čo spravil. Pád je pád, ale potreboval by som skutočne vedieť, čo mal znamenať ten lakeť,\" povedal Cavendish o celom incidente.
\r\n
\r\n\"Bolo to dosť drastické, dosť veľa pádov. Dopadlo to tak, ako to dopadlo. Veľa ľudí sa tam natlačilo, mrzí ma to, lebo som ho nevidel, že ide z pravej strany. Veľa času tam na reakciu nebolo,\" konštatoval pre RTVS Peter Sagan.
\r\n
\r\n\t
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Jury ho diskvalifikovala za vrazenie do Brita Marka Cavendisha v závere utorkovej 4. etapy. "}