Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 2. október 2023Meniny má Levoslav
< sekcia Šport

UCI zrušila neutrálny štatút dvom ruským olympijským medailistkám

Ilustračná snímka. Foto: TASR – Milan Kapusta

UCI môže odoprieť neutrálny štatút pretekárom alebo funkcionárom, ktorí spolupracovali s ruskými alebo bieloruskými ozbrojenými zložkami, alebo vyjadrili podporu vojne.

Aigle 1. júna (TASR) - Medzinárodná cyklistická únia (UCI) zakázala dvom ruským dráhovým cyklistkám štartovať na vrcholných podujatiach, pretože porušili pravidlá monitorujúce ich neutralitu počas vojny na Ukrajine.

Anastasija Vojnovová a Marija Novolodská, ktoré získali bronzové medaily na OH 2020 v Tokiu, tak od štvrtka nemôžu štartovať na súťažiach UCI. Platí to aj pre majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v auguste v Glasgowe.

UCI môže odoprieť neutrálny štatút pretekárom alebo funkcionárom, ktorí spolupracovali s ruskými alebo bieloruskými ozbrojenými zložkami, alebo vyjadrili podporu vojne. Potrestať ich môže, aj keď sa zúčastnili na demonštráciách na podporu vojny, či nosili symbol "Z", ktorý sa spája s inváziou na Ukrajinu.

Vojnovová získala na OH 2020 bronz v tímovom šprinte, na predchádzajúcich hrách v Riu vybojovala v rovnakej disciplíne striebro a na konte má aj niekoľko titulov majsterky sveta. Novolodská získala v Tokiu bronz v madisone, v zbierke má aj striebro z ME a viacero medailí z juniorských šampionátov.