Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 12. jún 2024Meniny má Zlatko
< sekcia Šport

D. Alvesa uznal súd vinným zo sexuálneho napadnutia, dostal 4,5 roka

Brazílska futbalová hviezda Dani Alves sedí počas súdneho procesu v Barcelone, Španielsko, pondelok 5. februára 2024. Foto: TASR/AP

Alves podľa súdu sexuálne napadol svoju obeť 31. decembra 2022 v skorých ranných hodinách v kúpeľni luxusného barcelonského nočného klubu.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Barcelona 22. februára (TASR) - Bývalý brazílsky futbalista Dani Alves je vinný zo sexuálneho napadnutia mladej ženy v barcelonskom klube. Vo štvrtok o tom rozhodol trojčlenný senát španielskeho súdu, ktorý mu vymeral trest odňatia slobody na štyri roky a šesť mesiacov. Obeti musí navyše zaplatiť odškodné 150.000 eur. Alves vinu popiera a jeho právnička Ines Guardiolová uviedla, že sa voči rozsudku odvolajú.

Alves podľa súdu sexuálne napadol svoju obeť 31. decembra 2022 v skorých ranných hodinách v kúpeľni luxusného barcelonského nočného klubu. Brazílčanov opis skutočností sa v priebehu mesiacov menil. Najskôr vyhlásil, že so ženou ku sexuálnemu kontaktu nedošlo, neskôr skutok priznal, no tvrdil, že styk bol konsenzuálny. Tým, že sa spočiatku k styku nepriznal, sa údajne snažil zachrániť svoje manželstvo.

Obeť priznala, že s Alvesom tancovala a ochotne s ním vošla do kúpeľne v nočnom klube. Keď však chcela odísť, vraj jej to nedovolil. Uviedla, že jej dal facku, urážal ju a k sexuálnemu styku ju donútil proti jej vôli.

Súd so 40-ročným bývalým futbalistom sa začal v pondelok, prokurátor pre neho požadoval trest odňatia slobody na deväť rokov a právnik obete ešte o tri roky prísnejší trest. Na stredajšom pojednávaní Alves vyhlásil, že je nevinný a trval na tom, že žena s ním mala sexuálny kontakt dobrovoľne. "Obeť s tým nesúhlasila a existujú dôkazy, na základe ktorých možno znásilnenie považovať za preukázané," napísal barcelonský súd v odôvodnení rozsudku.

Podľa verdiktu sa Brazílčan deväť rokov nesmie priblížiť k bydlisku a pracovisku obete a akýmkoľvek spôsobom s ňou komunikovať. Po prepustení bude päť rokov pod dohľadom probačných úradov. Obeť pri vynesení rozsudku prítomná nebola.

Vo väzení je Alves už do svojho zadržania 20. januára 2023. Viaceré jeho žiadosti o kauciu zamietli z dôvodu obáv, že by mohol utiecť do svojej rodnej krajiny. Brazília nevydáva svojich občanov, keď sú odsúdení v iných krajinách, pripomenula agentúra AP.

Brazílčan pôsobil v Barcelone v rokoch 2008-2016 i v sezóne 2021/2022. Počas svojej kariéry si obliekal aj dresy FC Sevilla, Juventusu Turín, Paríža Saint-Germain či brazílskych tímov Esporte Clube Bahia a FC Sao Paulo. S FC Barcelona triumfoval trikrát v Lige majstrov, so Sevillou má na konte dve víťazstvá v niekdajšom Pohári UEFA.

V španielskej lige získal šesť titulov s Barcelonou, dva pridal s PSG v Ligue 1 a s Juventusom triumfoval raz v Serie A. V brazílskej reprezentácii odohral 126 stretnutí a dvakrát s ňou získal titul na Copa America.