< sekcia Šport

Davis Cup: Dominik Hrbatý sa spolieha na Kližana

Na archívnej snímke Dominik Hrbatý. Foto: TASR - Michal Svítok

Víťaz bratislavského duelu sa prebojuje do svetovej skupiny a vo februári nastúpi v kvalifikácii o postup na finálový turnaj zreformovanej súťaže proti Kanade alebo Kazachstanu.

Bratislava 23. októbra (TASR) - Kapitán slovenského daviscupového tímu Dominik Hrbatý si pochvaľuje prípravu na duel o postup do svetovej skupiny proti tenistom Bieloruska (26.-27. októbra v bratislavskom NTC). Šéf slovenskej lavičky ocenil fakt, že antukový kurt je úplne rovný a loptičky majú vysoký odskok.

"Vyhovuje to všetkým chalanom, najmä Martinovi Kližanovi a Norbertovi Gombosovi. Všetci naši hráči sú veľmi spokojní s povrchom. Doladíme ešte nejaké drobnosti, aby to bolo absolútne perfektné. Chalani hrajú v slušnej forme a spolu s trénerom daviscupového tímu Tiborom Tóthom sme sa zhodli, že sú v oveľa väčšej pohode ako na jar v dueli proti Bosne a Hercegovine," uviedol na predzápasovej tlačovej konferencii.Hrbatý musí vyriešiť dilemu, koho nominuje ako tímovú dvojku a aký pár postaví do štvorhry. "Je oveľa radostnejšie, keď človek má z čoho vyberať, ako keď nemá koho poslať na kurt. Máme štyroch veľmi vyrovnaných singlistov Nora Gombosa, Lukáša Lacka, Andreja Martina a Filipa Horanského, ktorý ma na tréningoch veľmi príjemne prekvapil. Každý z týchto hráčov má šancu nastúpiť v úvodných piatkových dvojhrách. Všetci sú mentálne nastavení tak, že sa ideme pobiť o víťazstvo, aby sme sa konečne dostali do svetovej skupiny. Uvidíme, či sa v Bratislave ukáže líder bieloruského tímu Iľja Ivaška, ktorý sa minulý týždeň na turnaji v belgických Antverpách zranil. Bude musieť byť na štvrtkovom žrebe, ináč nebude môcť nastúpiť. Možno sa budeme rozhodovať až do poslednej chvíle, koho nominujeme ako druhého singlistu. Ivaška hrá trochu taký španielsky antukový tenis. Liftuje, zatiaľ čo ostatní Bielorusi hrajú priame údery. Ak by Bielorusom vypadol hráč prvej svetovej stovky, bolo by to pre nich veľké oslabenie a dostali by sme sa do pozície miernych favoritov."Hrbatý sa spolieha najmä na Kližana, ktorý sa na antuke cíti ako ryba vo vode. "Martin je rozdielový hráč. Ak má kapitán v tíme tenistu z elitnej svetovej päťdesiatky, celému tímu to dodáva obrovskú psychickú silu. Z Martina vyžaruje rozvaha a odhodlanie. Je jedným z variantov aj do štvorhry, mohol by hrať po boku Filipa Poláška. Bude záležať aj od toho, ako sa budú chlapci cítiť po piatkových zápasoch."


Podľa bieloruského kapitána Vladimíra Volčkova je Ivaškov štart v Bratislave otvorený. "Iľjovi sa v Antverpách obnovilo zranenie z turnaja v Číne. Nie je stopercentne fit, preto zatiaľ neprišiel do Bratislavy, no mal by sa pripojiť k tímu. O prípadných zmenách v nominácii zatiaľ nechcem hovoriť. S podmienkami v Bratislave sme zatiaľ veľmi spokojní. Máme výborný hotel, veľmi sa nám páči NTC i mesto. V Bratialave som už viackrát bol počas aktívnej kariéry, vlani som tu mal jedno obchodné stretnutie. Vždy som si tu užil veľa zábavy. Slovensko má veľkú zbraň v osobe Martina Kližana, ktorý je veľmi silný v tímových súťažiach. Nový dvojdňový daviscupový formát so zápasmi na dva víťazné sety však prináša rôzne prekvapenia. Som presvedčený o tom, že v Bratislave máme šancu uspieť," zdôraznil wimbledonský semifinalista z roku 1999.Víťaz bratislavského duelu sa prebojuje do svetovej skupiny a vo februári nastúpi v kvalifikácii o postup na finálový turnaj zreformovanej súťaže proti Kanade alebo Kazachstanu. V daviscupovej histórii pôjde o druhý vzájomný zápas oboch krajín. V septembri 2010 v dueli 2. kola play off o záchranu v druhej lige v Minsku zvíťazili Slováci pod vedením kapitána Miloslava Mečířa 4:1. O dva body sa v singloch postaral Lacko, ďalšie pridali deblisti Michal Mertiňák s Poláškom a Kližan.