< sekcia Šport

D. RUSNÁK: Chýbajú mi strelci. Neviem, či Tatar s Pánikom budú stačiť

Hokejová legenda Dárius Rusnák v štúdiu TABLET.TV. Foto: Teraz.sk

Tohtoročný hokejový šampionát už pomaly klope na dvere, a tak sme si do televízneho štúdia TABLET.TV pozvali jedného z najpovolanejších - kapitána majstrov sveta z roku 1985 Dáriusa Rusnáka.

Bratislava 27. apríla (Teraz.sk) – Hokejová nálada na Slovensku stúpa, už o pár dní (10. – 26. mája) sa v Bratislave a Košiciach rozohrajú súboje 83. majstrovstiev sveta. Aj z toho dôvodu sme sa v televíznom štúdiu TABLET.TV rozprávali s legendárnym útočníkom Dáriusom Rusnákom o šanciach slovenského národného tímu na domácom šampionáte, najväčších favoritoch turnaja, o reprezentácii SR do 18 rokov, ktorá na MS vo Švédsku bojuje o záchranu, no v spomienkach sme sa vrátili aj k titulu majstrov sveta 1985 v podaní československého mužstva, ktorému ako kapitán velil práve dnes už 59-ročný rodák z Ružomberka.

Niektoré nedávne výsledky play off zámorskej NHL to zariadili tak, že slovenská reprezentácia by mohla mať na tohtoročných MS viac než solídne poskladaný tím. Mená ako Tatar, Pánik a Sekera, či trio mladíkov Jaroš, Černák alebo Marinčin sú nepochybne zárukou kvality. Ako sa Rusnákovi javí súčasné zloženie nášho národného mužstva? „Najviac ma teší, že budeme mať veľmi silnú obranu. Tá by mala byť naozaj veľkou oporou nášho mužstva. Brankári sú taktiež na solídnej úrovni. Na druhej strane mi v našom tíme chýbajú strelci. Traja-štyria útočníci, ktorí prednedávnom pribudli do kádra, pričom mám na mysli Tatara, Pánika, Studeniča a Daňa, nemusia byť až takou náhradou, ktorá by nám stačila na strieľanie väčšieho počtu gólov, ako tomu bolo v predchádzajúcich prípravných zápasoch,“ zamyslel sa na úvod Dárius Rusnák.

POZRITE SI CELÚ TELEVÍZNU DEBATU S DÁRIUSOM RUSNÁKOM:Zverencov kanadského trénera SR Craiga Ramsayho však v základnej skupine nečaká prechádzka ružovou záhradou. O kvalitách Kanady, USA, Fínska a Nemecka netreba polemizovať, no len do počtu zrejme nebudú ani Dáni s Francúzmi či nováčik z Veľkej Británie. „Považujem za našu povinnosť prebojovať sa do štvrťfinále. Rozhodujúce bude, ako odohráme na turnaji prvé štyri zápasy, v ktorých budú našimi súpermi papierovo najsilnejší súperi. Neskôr však nemôžeme podceniť ani Dánov s Francúzmi či Veľkú Britániu, ktorej dres obliekajú viacerí naturalizovaní Kanaďania,“ pokračoval Rusnák, ktorý počíta s tým, že v domácom prostredí bude na slovenských reprezentantov vyvíjaný oveľa väčší tlak ako zvyčajne. „Bude obrovský. Či už od fanúšikov alebo od médií. Aj preto si myslím, že v tom čase by hráči nemali čítať noviny, správy na internete alebo sledovať televíziu. Mali by sa vyslovene sústrediť iba na hokej, život v kabíne a jeden druhému si pomáhať.“

Na finále tipuje Rusov s Čechmi


Už niekoľko dní pred štartom májového svetového šampionátu je jasné, že sa na Slovensku predstaví viacero hokejových hviezd súčasnosti. Mimoriadne silní sa javia Rusi na čele s Ovečkinom, no v tomto smere nezaostávajú ani Švédi s ČR. A už tradične kvalitné budú na turnaji dozaista výbery Kanady a USA. „Obávam sa, že vo finále sa stretnú českí hokejisti s Rusmi. Česi budú mať na šampionáte naozaj silné mužstvo a po tom, čo som videl finále KHL, si to isté myslím aj o ruskom tíme. Ten ešte navyše posilnia mimoriadne kvalitní hokejisti z NHL. Favorizujme ich však aj z toho dôvodu, že oba tímy odohrajú svoje zápasy v Bratislave, kde im ich fanúšikovia vytvoria takmer domáce prostredie. Z českej strany dokonca očakávam podobnú inváziu priaznivcov, aká bola kedysi v podaní slovenských fanúšikov podporujúca slovenskú reprezentáciu v Ostrave,“ predpokladá Dárius Rusnák.

Rusnák je jedným z mála hráčov v histórii hokeja, ktorému sa z pozície kapitána podarilo zdvihnúť nad hlavu pohár pre majstrov sveta. Stalo sa tak v roku 1985 v Prahe. Čo bolo základom tohto veľkolepého úspechu? „Pred začiatkom šampionátu sa nám v príprave nedarilo. Zranili sa dôležití hráči, ako napríklad Klíma s Rosolom, a zrazu sme sa začali obávať, že nebudeme mať kvalitu na to, aby sme niečo na MS dosiahli. Napokon to však celé vypálilo opačne. Začali sme si jeden druhému viac pomáhať, nikto nikomu nič nezávidel, práve naopak, boli sme súdržnejší ešte oveľa viac ako kedykoľvek predtým. Stručne povedané, morálne sme boli veľmi silní, a preto sme aj uspeli,“ vrátil sa myšlienkami viac než tri desaťročia niekdajší vynikajúci útočník, ktorý nezabudol vyzdvihnúť vtedajších reprezentačných trénerov Luděka Bukača so Stanislavom Neveselým.

Kým seniorský tím SR má tohtoročný šampionát ešte len pred sebou, slovenská reprezentácia do 18 rokov má už pomaly po ňom. Na severe Európy bojuje v týchto dňoch o záchranu v elitnej kategórii MS. „To, že hrajú chlapci tento rok o záchranu, je nelichotivý jav, ktorý ma neteší. Objektívne však treba povedať, že súčasný ročník reprezentačnej osemnástky je slabší, ako po minulé roky. Stále však verím, že aj napriek prehre v prvom zápase o záchranu so Švajčiarskom, sa to Slovákom podarí otočiť. Ak by napokon predsa len vypadli, musíme urobiť všetko pre to, aby sa čo najskôr vrátili späť medzi elitu. V opačnom prípade stratí náš hokej kontakt s kvalitou a pôjde ešte viac nadol. A to určite nikto nechce,“ uzavrel debatu Dárius Rusnák.