Quantcast
< sekcia Šport

DAC ide piatykrát za sebou do Európy, tréner AS Ančic: Potrebujeme čas

Na snímke gólová radosť hráčov Dunajskej Stredy vo finálovom zápase fortunaligovej play off o Európsku konferenčnú ligu (EKL) DAC Dunajská Streda - AS Trenčín 27. mája 2022 v Dunajskej Strede. Foto: TASR - Edmund Örzsik

Začiatok sezóny nebol pre klub zo Žitného ostrova najlepší, DAC sa pohyboval v strede tabuľky.

Dunajská Streda 28. mája (TASR) - Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda si piatykrát za sebou zahrajú v pohárovej Európe. Miestenku v Európskej konferenčnej lige (EKL) si vybojovali piatkovým víťazstvom 2:1 nad AS Trenčín, napriek tomu po úspešnom zápase nebolo isté, či bude ich portugalský kouč Joao Janeiro sedieť na lavičke aj v ďalšej sezóne.

Začiatok sezóny nebol pre klub zo Žitného ostrova najlepší, DAC sa pohyboval v strede tabuľky. Po novembrovom príchode Janeira začal dosahovať lepšie výsledky, postup do Európy by tak v klube mali vnímať ako úspech. "Prišiel som v novembri, mužstvo bolo na šiestom či siedmom mieste. Keď tréner prevezme mužstvo na takom mieste a dosiahne Európu, musí byť spokojný. Keď som prišiel, vyhrali sme tri zápasy v rade. Potom v zime odišli Schäfer, Jedlička a nakoniec sme to dotiahli do Európy. Môžeme rozprávať o úspechu, aj keď veľa ľudí hovorilo veľa nepekných vecí. Pre klub je to piaty postup do Európy za sebou, každý by mal byť hrdý. Z môjho pohľadu fantastické obdobie. Pracoval som 365 dní v roku, okrem desiatich dní, keď som mal covid. S dvomi mužstvami som sa dostal do Európy, druhý je Kisvárda. Podarilo sa dosiahnuť to, čo sme chceli. Som hrdý, že som dostal šancu pôsobiť v tomto klube. Po zlom začiatku sa nám podarilo zdvihnúť ho a dostať tam, kam patrí," zhodnotil sezónu tréner Janeiro.

Portugalec na margo svojej budúcnosti uviedol, že si v prvom rade chce vychutnať oslavy. "Mám ešte kontrakt tri dni... Dnešný večer nie je o mne, ale o klube. Dosiahli sme naše ciele. Chcem si teraz užiť víťazstvo. Mám za sebou veľa dni tvrdej práce. Chcem si užiť tento úspech, porozprávať sa s rodinou, s priateľmi," uviedol Janeiro.

O prvý gól DAC vo finále fortunaligovej baráže o EKL sa postaral kapitán Dominik Kružliak, ktorý peknou strelou poslal loptu pod brvno. "Sme radi a aj ja som rád, že som pomohol mužstvu. Bola to v podstate naša povinnosť. Skončili sme v lige na štvrtom mieste, o rok chceme by vyššie. Sezóna nebola z našej strany najlepšia, ale sme radi, že sme vybojovali miestenku v Európe. Emócie boli po zápase veľké, lebo Trenčín má dobré mužstvo s rýchlymi hráčmi. Narobili nám problémy. Keby sme prehrali, boli by sme za hlupákov. Tlak bol veľký, cítili sme ho. V druhom polčase sme sa začali strachovať o výsledok, viac sme sa stiahli. Trenčín dobre kombinoval, posielal nebezpečné centre do našej šestnástky, niečo pochytal Veszelinov. Som rád, že nakoniec Krstovič odmietol predĺženie," poznamenal Kružliak.
Na snímke vpravo Nikola Krstovič (Dunajská Streda) a Juha Pirinen (AS Trenčín) vo finálovom zápase fortunaligovej play off o Európsku konferenčnú ligu (EKL) DAC Dunajská Streda - AS Trenčín 27. mája 2022 v Dunajskej Strede.
Foto: TASR - Edmund Örzsik

Hráči Trenčína boli sklamaní, domácim boli minimálne vyrovnaným súperom. Podľa trénera Juraja Ančica bude jeho tím potrebovať čas, aby sa dostal späť na popredné priečky. "Od začiatku zimnej prípravy sme sa snažili vštepiť do hráčov zásadné princípy, ako by mali hrať. Do jari sme išli s vierou postúpiť do prvej šestky. Chalani ukázali, že treba s nimi rátať. Trenčín si zaslúži byť v prvej šestke. Snažili sme sa, aby mužstvo rástlo, hralo dominantne, malo veľa striel. Tento tím môže dokázať veľké veci. Môže sa vrátiť tam, kde bol, len treba čas a trpezlivosť," konštatoval Ančic.