Davidová triumfovala vo vytrvalostných pretekoch, Fialková končila 39.

Na archívnej snímke česká biatlonistka Markéta Davidová. Foto: TASR/AP

Davidová sa na trať vydala so štartovým číslom 37 a okrem výborného behu ťažila z bezchybnej streľby na všetkých štyroch položkách.

Östersund 27. novembra (TASR) - Česká biatlonistka Markéta Davidová sa stala suverénnou víťazkou úvodnej súťaže novej sezóny Svetového pohára. Vo švédskom Östersunde ovládla sobotné vytrvalostné preteky na 15 kilometrov časom 42:43,5 minúty.

Na druhom mieste skončila Rakúšanka Lisa Theresa Hauserová s priepastným odstupom 1:17,7 min, tretiu pozíciu obsadila Nemka Denise Herrmannová (+1:23,0 min). Spomedzi troch Sloveniek na štarte si najlepšie počínala 39. Paulína Fialková (+4:31,4 min). Jej sestra Ivona bola 89. (+7:41,6 min), Henrieta Horvátová skončila o stupienok pred ňou (+7:36,6 min).

Davidová sa na trať vydala so štartovým číslom 37 a okrem výborného behu ťažila z bezchybnej streľby na všetkých štyroch položkách. Pripísala si druhý individuálny úspech na podujatiach SP, v januári 2019 vyhrala šprint v talianskej Anterselve. Okrem nej sa všetkých dvadsať terčov podarilo vybieliť zo 116-člennej štartovej listiny už iba trom biatlonistkám. Do Top 10 to z nich dotiahla len Anna Weidelová, Nemka však výrazne zaostala v bežeckej časti a s mankom takmer dva a pol minúty na Davidovú skončila na 9. priečke.

Talianka Dorothea Wiererová netrafila štyrikrát a navyše ju na tretej položke na štyridsať sekúnd zastavili technické problémy s puškou. Jej krajanka Lisa Vittozziová netrafila na prvej streľbe tri terče a hoci v ďalšom priebehu bola bezchybná, stačilo jej to len na 13. miesto. Tri chyby, všetky na ležkách, predviedla aj napokon desiata Marte Olsbuová Roiselandová.

"Sama neviem, ako sa mi to podarilo. Určite je to fajn z pohľadu psychiky, ale musím tvrdo pracovať ďalej. V ľahu sa mi strieľalo dobre, v stoji som si ranami nebola istá, ale som rada, že spadli," citoval Davidovú portál idnes.cz. Strelecky najlepšou z trojlístka Sloveniek bola Horvátová, ktorá minula dva terče. Paulína Fialková netrafila trikrát a jej sestra spravila na strelnici až šesť chýb.

V sobotu o 15.00 SEČ sú na programe vytrvalostné preteky mužov na 20 km. V nedeľu sa v Östersunde uskutočnia šprinty (11.00 ženy na 7,5 km, 13.45 muži na 10 km).