Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Šport

Daviscupový duel Holandsko - SR otvoria Griekspoor s Kleinom

Na snímke tím Slovenska zľava Igor Zelenay, nehrajúci kapitán Tibor Tóth, Lukáš Klein, Jozef Kovalík, Alex Molčan a Norbert Gombos počas žrebu zápasu 1. svetovej skupiny Davisovho pohára Slovensko – Rumunsko v Bratislave 15. septembra 2022. Foto: TASR - Jakub Kotian

Rozhodol o tom piatkový žreb.

Groningen 3. februára (TASR) - Holandská tenisová jednotka Tallon Griekspoor a slovenská dvojka Lukáš Klein nastúpia v sobotu o 14.00 h proti sebe v úvodnej dvojhre kvalifikačného duelu o postup na finálový turnaj Davisovho pohára. V druhom singli si na harde v Groningene zmerajú sily Tim van Rijthoen a Alex Molčan. Rozhodol o tom piatkový žreb.

Nedeľňajší program otvorí o 13.00 h štvorhra, v ktorej Holanďania vyrukujú s tandemom Wesley Koolhof, Marwe Middelkoop. Slovenský kapitán Tibor Tóth nominoval pár Klein, Jozef Kovalík. Nasledovať bude súboj tímových jednotiek Griekspoora a Molčana. V záverečnej dvojhre by si mali skrížiť rakety Van Rijthoven a Klein.

Slováci nastúpia bez deblového špecialistu Igora Zelenaya, ktorý ochorel. "Igor sa už po prílete do Groningenu necítil najlepšie. Vo štvrtok mal aj horúčku. Rozhodol som sa, že odletí domov, aby nenakazil niekoho ďalšieho z tímu. Ako piaty hráč bude k dispozícii Peter Benjamín Privara. Vo štvorhre máme dva varianty, Luki nastúpi s Jojom Kovalíkom alebo s Alexom. Uvidíme, ako sa bude zápasy vyvíjať a aký bude stav po prvom dni," uviedol pre oficiálnu webovú stránku Slovenského tenisového zväzu kapitán tímu Tibor Tóth.

Šéf slovenskej lavičky dal vo dvojhrách prednosť Kleinovi pred Kovalíkom: "Všetci chalani hrali na tréningoch výborne. V prospech Lukiho rozhodlo to, že povrch je stredne rýchly, odskoky loptičiek sú nižšie, čo mu sedí viac ako Jojovi. Alexa sme sa snažili pripraviť čo najlepšie a vyladiť mu formu, aby sa na kurte cítil dobre. Už po prvých tréningoch hovoril, že má dobrý pocit z tajmingu aj odskoku loptičiek. Dúfam, že podá čo najlepšie výkony. Holanďanov sme sledovali na tréningoch. Potvrdili veľkú kvalitu vo dvojhre i vo štvorhre, ničím nás neprekvapili. Malo by byť vypredané, očakávam výbornú atmosféru."

Klein sa teší na zápas s Griekspoorom. "Na tréningoch sa mi hralo dobre. Budem sa snažiť preniesť do aj do zápasov, potvrdiť oprávnenosť nominácie a získať prvý bod." V domácom tíme v piatok nenastúpi Botic van de Zandschulp, ktorý je momentálne rebríčkovo najvyššie postavený holandský singlista.

Postup na finálový turnaj si zaistia víťazi dvanástich kvalifikačných duelov. Minuloroční finalisti Kanada a Austrália majú účasť zabezpečenú automaticky. Vďaka voľným kartám od Medzinárodnej tenisovej federácie ITF si na prestížnom podujatí zahrajú aj Španielsko a Taliansko.

Slováci neuspeli v kvalifikácii trikrát za sebou. Vlani v marci prehrali v bratislavskom NTC s favorizovaným Talianskom 2:3, v roku 2020 podľahli Česku 1:3 a v roku 2019 Kanade 2:3. S Holanďanmi majú priaznivú bilanciu 1:0. V roku 2005 ich zdolali vo štvrťfinále svetovej skupiny 4:1 a postúpili až do finále bojov o "šalátovú misu", v ktorom prehrali v NTC s Chorvátskom 2:3.kvalifikačný zápas o postup na finálový turnaj Davisovho pohára:

Holandsko - SLOVENSKO


sobota: 14.00 Tallon Griekspoor- Lukáš Klein, Tim van Rijthoven - Alex Molčan

nedeľa: 13.00 Wesley Koolhof, Marwe Middelkoop - Klein, Jozef Kovalík

Griekspoor - Molčan, Van Rijthoven - Klein