< sekcia Šport

DL: Duplantis na námestí v Lausanne skočil svetový výkon roka

Svetový rekordman v skoku o žrdi Armand Duplantis zo Švédska počas mítingu atletickej Diamantovej ligy, ktorý sa konal v centre švajčiarskeho mesta Lausanne v stredu 2. septembra 2020. V dôsledku koronavírusovej pandémie sa konala len súťaž mužov a žien v skoku o žrdi. Foto: TASR/AP

Stále iba dvadsaťročný Švéd vyššie skočil iba v hale, svetový rekord skočil vo februári v Glasgowe.

Lausanne 3. septembra (TASR) - Švédsky žrdkár Armand Duplantis skočil na stredajšom atletickom mítingu Diamantovej ligy vo švajčiarskom Lausanne svetový výkon roka 607 centimetrov. Svetový rekordér zlepšil najlepší výkon Diamantovej ligy a vytvoril si aj nové osobné maximum pod holým nebom.

Stále iba dvadsaťročný Švéd vyššie skočil iba v hale, svetový rekord skočil vo februári v Glasgowe. Duplantis prekonal v Lausanne 607 cm hneď na prvý pokus. Potom sa ešte raz pokúsil zlepšiť najlepší výkon pod holým nebol Sergeja Bubku (614), no neuspel.

Podnik pod hlavičkou Diamantovej ligy mal označenie ako exhibícia, no iba preto, že sa nekonal na štadióne a skok o žrdi bol jedinou disciplínou. Na Námestí Európy v Lausanne sa však v mužskej žrdi zišla kompletná svetová špička. Druhý skončil úradujúci majster sveta Sam Kendricks z USA výkonom 602 cm, tretí bol olympijský šampión z Ria de Janeiro 2016 Thiago Braz (572). Obaja si zlepšili tohtoročné maximum.

V súťaži žien triumfovala Švédka Angelica Bengtssonová výkonom 472 cm.

Míting Diamantovej ligy v Lausanne - žrď:

muži:
1. Armand Duplantis (Švéd.) 607 cm,
2. Sam Kendricks (USA) 602,
3. Thiago Braz (Braz.) 572

ženy:
1. Angelica Bengtssonová (Švéd.) 472 cm,
2. Holly Bradshawová (V. Brit.) 464,
3. Angelica Moserová (Švaj.) 464