< sekcia Šport

Do finále basketbalovej ligy vstúpili lepšie Spišskí Rytieri

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V prvom stretnutí zvíťazili na palubovke Patriotov Levice 87:81 a v sérii sa ujali vedenia 1:0 na zápasy.

Levice 15. mája (TASR) - Do finále Niké Slovenskej basketbalovej ligy vstúpili lepšie Spišskí Rytieri, v prvom stretnutí zvíťazili na palubovke Patriotov Levice 87:81 a v sérii sa ujali vedenia 1:0 na zápasy. Ďalšia finálová konfrontácia je na programe v stredu 19. mája o 16.00 h v Spišskej Novej Vsi.

Niké SBL - 1. zápas finále:

Patrioti Levice - Spišskí Rytieri 81:87 (37:31)

zostavy a body:

Patrioti: Wade-Chatman 25, Abrhám a Bojanovský po 14, Krajčovič a McCallum po 10 (Danielič 6, Juríček 2, Černokojev a Volárik 0)

Rytieri: Spencer 22, Ihring 20, Stevanovič 19, Nikolič 11, Baťka 5 (Mrviš 5, Čekovský 3, Antoni 2, Krajňák 0)

TH: 14/11 - 26/18, fauly: 25 - 19, trojky: 12 - 9, rozhodovali: Ženiš, Fuska, Margala, štvrtina: 19:19, 18:12, 34:23, 10:33, 250 divákov (vypredané).

/stav série - 0:1/
Úvod finálovej série patril Leviciam, v rýchlom slede sa trio Krajčovič, McCallum a Bojanovský postaralo o to, že domáci viedli 8:0. Prítomnosť divákov im však v prvej štvrtine mierne zväzovala ruky, čo sa ukázalo v ostatných minútach. Spišiaci sa totiž bodovým úsekom 12:2 nielenže otriasli z počiatočného tlaku, ale v 8. minúte prvýkrát v zápase viedli. Patrioti odpovedali na to 7 bodmi po sebe, no koncovka prvej časti patrila Rytierom. Hosťujúci Ihring takmer súčasne s klaksónom upravil na 19:19. V druhej desaťminútovke sa pridalo na intenzite a nasadení, lepšie zareagovali Patrioti. Wade-Chatman sa dostal do streleckého laufu a opäť dostal domácich do bodového trháku. Ten bol dokonca necelé tri minúty pred prestávkou prvýkrát v zápase dvojciferný - 35:25. Napokon sa išlo na polčasovú prestávku za stavu 37:31.

Do druhého polčasu tiež vstúpili lepšie Patrioti, za pár okamihov mali opäť dvojciferné vedenie vo svojej moci. Veľmi im k tomu pomáhal aj súper, ktorý sa strelecky trápil z diaľky. Zápas sa postupne lámal, kolektívne poňatie Levíc prinieslo kontrolu diania na palubovke. Keď sa k tomu pridala trojková streľba Abrháma, tak po troch štvrtinách svietilo na tabuli 71:54. V záverečnej časti sa Spišská Nová Ves snažila zvrátiť negatívny vývoj duelu, ale súper ich k výraznejšiemu náporu nepustil. To všetko sa však s blížiacou koncovkou postupne menilo, 115 sekúnd pred koncom upravil Baťka na 80:81 z pohľadu hostí. Hneď na to Mrviš poslal Rytierov po dlhom čase do vedenia v zápase a razom sa sily na palubovke zmenili. Spišiaci predviedli perfektnú koncovku a získali prvý finálový bod.

Michal Madzin, tréner Patriotov: "Veľmi to mrzí, pretože sme to mali vo svojich rukách. Spišská Nová Ves ukázala svoju kvalitu, nevzdali sa, zdvihli sa a zvýšili stupeň svojej hry. Možno aj ťažkými strelami preklopili skóre, gratulujem im k víťazstvu. Do ďalšieho zápasu si to musíme zobrať na svoju stranu."

Boris Bojanovský, hráč Patriotov: "Podľa mňa sme 30-35 minút určite boli lepším tímom. Na konci, strely čo nedali, tak im padli. Možno to bolo aj päť ťažkých trojok. Nám to v útoku prestalo padať, mali sme aj niektoré celkom dobré strely. Mali sme aj zopár ťažkých, mohli sme to lepšie zakončiť. Taký je basketbal."

Teo Hojč, tréner Rytierov: "Nehrali sme dobre a vyhrali sme. S tým musíme byť spokojní, lebo v play off sa počítajú víťazstvá. Levice boli väčšinu zápasu vpredu, boli výborne pripravení. Hrali dobrý basketbal. My sme to charakterom a určitou kvalitou otočili. Musíme sa z tohto víťazstva tešiť, ale keď chceme rozmýšľať o tom, aby sme túto sériu vyhrali, tak musíme hrať jednoznačne lepšie."

Michal Baťka, hráč Rytierov: "Vedeli sme, že aj oni nehralo dlho. My sme boli tiež vyše týždňa bez zápasu. Prvý polčas tak vyzeral, bol trochu nervóznejší z našej strany. Nedokázali sme trafiť strely z vonku, mali sme 0/8 v prvom polčase za tri body. Som rád, že v druhom polčase sme niečo trafili a stále verili v to, že sa to dá otočiť. Teší ma, že sme zabojovali, o tom je play off a také sú zápasy. Stačí aj o bod, je jedno, či sa prehrá o 20, je to 1:0 pre nás. Za to som veľmi rád."