Quantcast
< sekcia Šport

DORČÍKOVÁ: Posunula som sa o level vyššie, a rovno pri Villeneuveovi

Slovenská automobilová pretekárka Michaela Dorčíková v TABLET.TV. Foto: Teraz.sk

Slovenská automobilová pretekárka Michaela Dorčíková si pred pár dňami splnila sen - štartovala v európskej edícii pretekov NASCAR. A najmä o tom sme sa s ňou rozprávali v štúdiu TABLET.TV.

Bratislava 8. októbra (Teraz.sk) – Automobilová pretekárka Michaela Dorčíková je prvá Slovenka, ktorá dostala šancu štartovať v legendárnom seriáli NASCAR. Konkrétne išlo o jeho európsku edíciu NASCAR Whelen Euro Series, pričom konfrontáciu svojich schopností s renomovanými jazdcami, medzi ktorými sa najviac vynímalo meno Jacquesa Villeneuvea, označila za skúsenosť na nezaplatenie. Aj o tom, aké je to súperiť s majstrom sveta F1 z roku 1997, sme sa pred pár dňami s 29-ročnou rodáčkou z Banskej Bystrice rozprávali v televíznom štúdiu TABLET.TV.

K historickej udalosti prišlo v predposledný septembrový víkend na nemeckom Hockenheimringu. Čo premiéra v týchto prestížnych pretekov pre Michaelu znamená? „Keď sa človeku naskytne takáto príležitosť, rozhodne by nemal váhať, ale chopiť sa jej. Ja som tak učinila, vďaka čomu sa mi splnil sen a v kariére som sa zasa posunula o level vyššie. NASCAR som predtým nejaký čas sledovala, a hoci to nebolo až tak intenzívne, vždy ma tie silné americké stroje fascinovali. Teraz som mala možnosť zažiť to na vlastnej koži a musím sa priznať, že pred samotným štartom som mala aj trému. Keď ma posadili do auta, pripútali, naštartovala som a mechanik sa odo mňa vzdialil, tlkot môjho srdca sa zrýchlil. Postupne som však sa skoncentrovala a v pretekoch vydala zo seba maximum,“ rozhovorila sa Michaela Dorčíková, ktorá v konkurencii 28 jazdcov obsadila veľmi solídnu 17. priečku a na školskej stupnici ohodnotila svoj výkon na trojku.

POZRITE SI CELÚ TELEVÍZNU DEBATU S MICHAELOU DORČÍKOVOU:Michaela hájila na pretekoch v Nemecku farby talianskej stajne Alex Caffi Motorsport. Jej šéf je bývalý pretekár Formuly 1 Alessandro Caffi, ktorý v rokoch 1986 – 1991 odjazdil v seriáli kráľovskej disciplíny motoristického športu 77 veľkých cien. Lenže omnoho zvučnejšie meno stálo vedľa nej na štarte, keďže jedným zo súperov bol majster sveta F1 spred 22 rokov Kanaďan Jacques Villeneuve. „Úžasný zážitok, o niečom takom sa mi kedysi ani nesnívalo,“ skonštatovala 29-ročná Slovenka a svoj zážitok zo stretnutia s niekdajšou hviezdou Formuly 1 rozmenila na drobné: „Vzhľadom na to, že s Alexom sú kamaráti, častokrát sa objavil v našej stajni. Tentokrát som sa s ním však nefotila, keďže som to absolvovala už počas testovania v decembri minulého roka v Taliansku. Celkovo mám z Villeneuvea výborný pocit, je to fantastický pilot a pretekať s ním bola pre mňa obrovská česť. V neposlednom rade sa musím priznať, že práve on bol jednou z motivácii, prečo som šancu zajazdiť si v NASCAR chcela stoj čo stoj využiť,“ prezradila Michaela, za ktorou prišiel dnes už 48-ročný kanadský jazdec na druhý deň po pretekoch aj osobne, aby sa jej opýtal na pocity z premiéry.

Dorčíková bola v 29-člennom štartovom poli jedinou ženou. Šetrili ju na trati jej mužskí kolegovia? „Kdeže, práve naopak. Motoršport je totiž už pomaly vo fáze, že aj ženy sú v ňom rešpektované. Predsa len, za iných okolností jazdí NASCAR Ellen Lohr, ktorá je majsterkou v rámci nemeckého DTM. A to je pani pretekárka s veľkým meno i rešpektom. Pôvodne som mala pretekať na Hockenheimringu aj s ňou, no napokon počas spomínaného víkendu neštartovala. Ale stretli sme sa. Aby som sa však vrátila k ženám na automobilových pretekoch všeobecne, niekedy sú brané s rezervou, inokedy pozitívne i negatívne. Čoraz viac je však oceňovanejšie, keď sa ženy na štart vôbec postavia,“ vysvetlila Michaela Dorčíková, ktorej najväčší vzor bol je a vždy bude Michael Schumacher.

Hrávala sa s autíčkami


Sympatická pretekárka si atmosféru pretekov NASCAR dokonale užívala, a preto by si niečo podobné v dohľadnej budúcnosti rada zopakovala. „Pevne dúfam, že sa tak stane už čoskoro. Ide totiž o auto, ktoré sa chcem naučiť dokonale ovládať a taktiež sa mi páči to široké štartové pole. Takisto ma láka veľkoleposť pretekov a priateľská atmosféra všetkých tímov. No všetko je otázka peňazí, pričom vôbec nejde o malú čiastku. Tú si však každý musí zohnať sám, či už od sponzorov alebo z vlastného vrecka. Čiže, verím aj tomu, že sa mi ich podarí zohnať a aj keby to nemalo byť na celú sériu, chcela by som budúci rok absolvovať aspoň jedno alebo dve podujatia,“ zaželala si Dorčíková, ktorá je s motorizmom spätá roky, pričom už dlhší čas zastáva post tímovej manažérky v stajni ARC Bratislava Miroslava Konôpku. „Práve Mirovi Konôpkovi vďačím za to, že som mala možnosť zažiť aj atmosféru Le Mans a ázijskej Le Mans Série, čo mi otvorilo dvere do sveta veľkého motošportu a zákulisia najúžasnejších pretekov na svete,“ jedným dychom dodala.Banskobystrická rodáčka si vzťah k autám vytvorila už v útlom detstve, počas ktorého ju omnoho viac lákalo hrať sa s autíčkami ako s bábikami. „Vždy som viac inklinovala k autíčkam, nevedela som sa dočkať, kedy budem môcť v ozajstnom aute sedieť vpredu, a potom som zasa niekoľko rokov snívala o vodičáku. Akonáhle som ho mala v rukách, tak som v podstate nonstop jazdila. Súťažne som začínala na motokárach, v ktorých sa mi podarilo získať aj titul majsterky sveta. Ale o nejakej dedičnej láske k tomuto športu sa v mojom prípade nedá hovoriť, veď rodičia dovtedy ani poriadne nevedeli, čo motokáry sú. O svojom prvom aute som im taktiež povedala asi až dva-tri mesiace po tom, čo som si ho kúpila,“ uzavrela Michaela Dorčíková s tým, že mama s otcom jej motorizmus nikdy nezakazovali, no ako všetci rodičia aj oni sa o svoju ratolesť báli.