< sekcia Šport

Dr. Steel Hammer poslal k zemi ďalšieho súpera, Leapai nemal šancu

Volodymyr Kličko v súboji proti Alexovi Leapaiovi. Kličko zasadzuje Leapaiovi úder. Foto: TASR/AP

Leapai pôsobil miestami ako boxovací mech. Počas celého zápasu sa mu nepodarilo dostať na telo Klička. O 15 cm vyšší Ukrajinec si ho po celý čas držal na dištanc.

Bratislava 27. apríla (TERAZ.sk/TASR) - Ukrajinský pästiar Volodymyr Kličko poslal austrálskeho rivala Alexa Leapaia suverénne k zemi. Technickým k. o. v piatom kole obhájil titul v ťažkej váhe. Šampión v IBF, IBO, WBA a WBO absolvoval v König-Pilsener-Arene v nemeckom Oberhausene jeden z najľahších súbojov v kariére. Leapai pôsobil miestami ako boxovací mech. Počas celého zápasu sa mu nepodarilo dostať na telo Klička. Dlhoruký o 15 cm vyšší Ukrajinec si ho po celý čas držal na dištanc.

Leapai ukázal odhodlanie a neostal nič dlžný svojej prezývke - Levie srdce, no v súboji pôsobil unavene a ťažkopádne. Volodymyr zložil Austrálčana na zem kombináciou pravého a ľavého úderu priamo do hlavy. Údery už nevládal ustáť. Leapai nebol na zemi prvýkrát. Už v prvom kole po direkte priamo do hlavy rozhodca začal odpočítavať. Bola teda iba otázka času, kedy sa zápas skončí. V piatom kole rozhodca Leapaiovi začal počítať tretíkrát, čo podľa pravidiel znamená koniec - technické K.O.. Televízne zábery ukázali, že je Leapai otrasený a zbitý.Leapai si získal rešpekt, keď vlani v novembri porazil v ťažkej váhe neporazeného Rusa Denisa Bojcova v kategórii WBO. Bojcova porazil v dvanástom kole na body. To ho oprávňovalo vyzvať Volodymyra Klička.

Alex Leapai je rodák zo Samoy a momentálne žije v austrálskom Logan City. Je úradujúcim majstrom WBO v Ázii a Tichomorí. Profesionálnym boxeristom je od roku 2004, vtedy utrpel väčšinu z piatich prehier. Posledným víťazstvom proti Bojcovi si vylepšil svoj rekord 30 víťazstiev, z ktorých 24 skončili k. o. v jeho prospech.

Volodymyr Kličko v súboji proti Alexovi Leapaiovi. Kličko zasadzuje Leapaiovi úder.
Foto: TASR/AP


38-ročný Volodymyr Kličko bol neochvejným favoritom aj v zápase s Leapaiom. Titul šampióna v ťažkej váhe drží už dlhé roky. Poslednú porážku utrpel v roku 2004 v zápase s legendárnym Lennoxom Lewisom. Ako amatér získal zlatú olympijskú medailu v roku 1996 v Atlante. Vlani v októbri 2013 doviedol v moskovskej olympijskej aréne do víťazného konca duel proti Rusovi Alexandrovi Povetkinovi, keď vyhral na body. Duel v ťažkej váhe proti Leapaiovi bol jeho jubilejný dvadsiaty piaty. Doposiaľ aj so zápasom proti Leapaiovi zaznamenal 62 víťazstiev, z ktorých 53 skončili K.O. systémom. Počas svojej dlhej kariéry prehral iba trikrát.

Kličko vyhral v profiringu 62. zápas, z toho až 53-krát súperom uštedril KO. Na konte má aj tri prehry a tri remízy. Toto bol jeho 25. duel ako majstra sveta, obhájil v ňom tituly svetového šampióna verzií WBA a IBF, resp. WBO a IBO. Napriek tomu, že Austrálčan nemal šancu, Kličko po zápase tvrdil: "Súboj nebol ľahký, myšlienkami som bol na Ukrajine. Dúfam, že tam nie je vojna a ľudia neumierajú. Som pyšný na ľudí na Ukrajine. Ukrajina sa nebude deliť, zostane jednotná."

Tridsaťosemročný Kličko v súboji s rodákom zo Samoy dokonale využil svoju výškovú prevahu o 15 cm a bodoval ľavými direktmi a priamymi ranami pravou rukou. Leapai spadol na zem po kombinácii úderov ľavá-pravá. Po chvíli sa síce postavil na nohy, ale o 58 sekúnd ho Kličko definitívne knokautoval. Leapai tak upravil svoju osobnú štatistiku na 30 výhier, päť prehier a tri remízy. "Alex Leapai, viem, že to nebolo jednoduché pre teba súperiť s najlepším boxerom na svete. Napriek svojim 38 rokom som sa cítil perfektne. Dnes večer som bol v ringu v top forme. Dlho a poctivo som trénoval, takže víťazstvo nebolo zadarmo," povedal Kličko, ktorý prehral naposledy v apríli 2004 s Lamonom Brewsterom.

Tridsaťštriročný relatívne neznámy Leapai spôsobil senzáciu v novembri minulého roka, keď zdolal vtedajšiu svetovú jednotku vo verzii WBO, Rusa Denisa Bojcova a vybojoval si tak právo vyzvať Klička. V sobotňajšom súboji v nemeckej hale König Pilsener Arene mal však Leapai šancu len pri boji zblízka, lenže Kličko si svojho súpera efektívnymi direktmi príliš často na telo nepúšťal. "Snažil som sa s ním pobiť, ale nefungovalo to. Čakal som na svoju príležitosť, ale on je šampión a skvelý bojovník. Teraz sa vrátim opäť k tréningu, pretože ešte som neskončil a plánujem sa vrátiť," povedal Leapai.

Kličkov starší brat Vitalij, ktorý ukončil boxerskú činnosť kvôli politickej kariére v Kyjeve, bol aj tentoraz v rohu pri Vladimirovi. Ukrajinskú národnú hymnu napokon spievala pred súbojom manželka Vitalija Natalia. "Pre Vladimira to bola učebnica bojovania. Neurobil žiadnu chybu," reagoval Vitalij.