Quantcast
< sekcia Šport

Draftová lotéria NHL sa uskutoční 2. júna

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Od draftu 2022 bude platiť pravidlo, že lotériu nebudú môcť vyhrať tímy viac ako dvakrát v priebehu piatich rokov.

New York 20. mája (TASR) - Tohtoročná draftová lotéria zámorskej hokejovej NHL sa uskutoční 2. júna. Samotný draft sa bude konať virtuálne, prvé kolo je na programe 23. júla a o deň neskôr si budú tímy vyberať hráčov z 2. až 7. kola.

Draftová lotéria určí poradie prvých 16 výberov v úvodnom kole. Zúčastní sa jej pätnásť klubov, ktoré sa neprebojovali do play off a nový tím Seattle Kraken, ktorý od budúcej sezóny odštartuje svoje účinkovanie v profilige.

Tento rok prebehne lotéria už s miernymi úpravami. V snahe čo najviac zvýhodniť najslabší tím základnej časti sa v lotérii budú vyberať len prvé dve pozície namiesto pôvodných troch. Prvý žreb určí, ktorý tím si bude vybrať z prvého miesta, druhý to, kto bude mať druhú voľbu. Keďže sa budú losovať len dve pozície, znamená to, že najhorší tím sezóny Buffalo Sabres si bude vyberať prinajhoršom z 3. miesta. K zmenám viedla vedenie súťaže skúsenosť z minuloročného draftu, keď Detroit Red Wings vyberal až zo štvrtej pozície, hoci skončil beznádejne posledný.

Seattle vstúpi do lotérie ako tretí nasadený tím rovnako, ako to bolo v prípade Vegas Golden Knights v roku 2017. Kraken má istotu, že si v 1. kole nebude vyberať z horšieho ako piateho miesta draftu.

Od draftu 2022 bude platiť pravidlo, že lotériu nebudú môcť vyhrať tímy viac ako dvakrát v priebehu piatich rokov. Ďalšou novinkou je, že tímy sa nebudú môcť posunúť o viac ako desať miest vyššie.

Šance na výhru v prvom žrebovaní draftovej lotérie:1. Buffalo Sabres 16,6%
2. Anaheim Ducks 12,1%
3. Seattle Kraken 10,3%
4. New Jersey Devils 10,3%
5. Columbus Blue Jackets 8,5%
6. Detroit Red Wings 7,6%
7. San Jose Sharks 6,7%
8. Los Angeles Kings 5,8%
9. Vancouver Canucks 5,4%
10. Ottawa Senators 4,5%
11. Arizona Coyotes 3,1%
12. Chicago Blackhawks 2,7%
13. Calgary Flames 2,2%
14. Philadelphia Flyers 1,8%
15. Dallas Stars 1,4%
16. New York Rangers 1,0%