Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Šport

Dráhová cyklistika: Van Dijková prekonala svetový rekord v hodinovke

Holandská cyklistka Ellen van Dijk pózuje s transparentom po prekonaní hodinového svetového rekordu v cyklistike na velodróme, v pondelok 23. mája 2022. Foto: TASR/AP

Van Dijková sa od roku 2012 venuje najmä cestnej cyklistike, no predtým jazdila na dráhe. Na nej si vybojovala zlato na MS 2008 v scratchi a striebro z ME v omniu.

Grenchen 23. mája (TASR) - Holandská cyklistka Ellen van Dijková stanovila nový svetový rekord v hodinovke. Tridsaťpäťročná pretekárka prešla v pondelok na velodróme vo švajčiarskom meste Grenchen vzdialenosť 49,254 km.

Van Dijková tak vylepšila doterajšie maximum, ktoré držala Britka Joscelin Lowdenová. Vlani v septembri prešla za hodinu 48,405 km. Medzi mužmi drží rekord v hodinovke Belgičan Victor Campenaerts, ktorý v mexickom Aguascalientes prešiel 55,089 km.

Van Dijková sa od roku 2012 venuje najmä cestnej cyklistike, no predtým jazdila na dráhe. Na nej si vybojovala zlato na MS 2008 v scratchi a striebro z ME v omniu. Na ceste získala v súčasnosti jazdkyňa tímu Trek-Segafredo tituly v časovke na MS (2013, 2021), ME i na Európskych hrách. Na vlaňajších ME v Trentine získala zlato v cestných pretekoch a striebro v časovke. Van Dijková je aj štvornásobná majsterka sveta v tímovej časovke. Informovala agentúra DPA.