Družstvo slovenských juniorov skončilo na MS tímov na 8. mieste

Ilustračné foto. Foto: TASR - Dušan Hein

Jediná Slovenka v súťaži žien na 20 km Hana Burzalová (tréneri Roman Benčík a Ľuboš Machník) došla v premiére na MS tímov na 31. priečke.

Maskat 4. marca (TASR) - Zo štvorice slovenských reprezentantov, ktorá sa v piatok ráno predstavila v juniorských súťažiach na MS tímov v chôdzi v ománskom Maskate, si najlepšie počínal Tomáš Mencel. Zverenec trénerov Pavla a Zuzany Zemkovcov v AK ZŤS Martin skončil v pretekoch na 10 km na 17. mieste časom 48:10 min. Informoval o tom portál atletika.sk.

Sedemnásťročný chodec vyrovnal tretie najlepšie slovenské umiestenie na MS tímov (predtým SP) v tejto kategórii, ktoré patrilo Michalovi Blažekovi z roku 2004. Lepší boli len Dominik Černý (12. – 2016) a Miroslav Úradník (16. – 2014).

Podmienky boli veľmi náročné, teplo a kopcovitá trať nám dali všetkým riadne zabrať. V prvej polovici som sa snažil držať v čelnej skupinke s ostatnými a neprepáliť to. Druhá bola už veľmi náročná. Som rád, že som to na začiatku neprepálil a išiel s rozvahou. S trénerom sme v príprave, či už v Tatrách alebo na aklimatizačnom sústredení v Dubaji, spravili maximum. Premiérový štart na pretekoch svetovej úrovne bol pre mňa obrovský zážitok, k tomu 17. miesto je úžasné,“ tešil sa Mencel, vlani 26. na juniorských ME v Tallinne.

Tomáš Mencel bol v polovici pretekov na náročnej kopcovitej trati (jej profil sa odrazil aj na výkonoch všetkých chodcov) na méte 5 km dvadsiaty (23:23), potom sa dlho držal na 19. priečke a v záverečnom kilometri zdolal ešte dvoch súperov. „Lepší vstup do svetovej atletiky sme si ani nemohli predstaviť. Tomáš v plnej miere zúročil náročnú prípravu, a keďže chôdzi sa venuje len štvrtý rok, sme aj s trénerkou s jeho výkonom spokojní,“ vravel spokojne kouč Pavol Zemko. „Postupne napreduje, stáva sa z neho rozvážny pretekár. V Maskate nepodľahol atmosfére, presne dodržal dohodnuté tempo v úvode. Záverečné kilometre boli už len o ňom – o jeho hlave a trénovanosti," citovala Pavla Zemka stránka atletika.sk.

Druhý Slovák v 35-člennom štartovom poli Michal Duda (ŠK BCF Dukla B. Bystrica, tréner Ľuboš Machník) obsadil 25. miesto výkonom 50:24 min. Aj on – podobne ako Mencel – dosiahol lepšie umiestenie ako bolo jeho tabuľkové postavenie. V družstvách klasifikovali Slovákov na ôsmej priečke.

V súťaži junioriek na 10 km došla do cieľa Karin Devaldová na 31. mieste (56:34) a jej klubová kolegyňa z košickej Slávie TU Stanislava Hakulinová bola 35. (57:45). V tímovej súťaži skončili Slovenky jedenáste. Devaldová po pretekoch nespokojne krútila hlavou: „Preteky boli nesmierne náročné, okrem stúpania ma zabrzdili aj napomenutia za techniku. Dnešok bol pre mňa obrovská skúsenosť,“ tvrdila Karin.

Dievčatá začali v teple a na kopcovitej trati opatrene s tým, že v posledných kilometroch sa pokúsia zrýchľovať. Karin po ôsmom kilometri dostala tretiu červenú, musela ísť na minútu do ´pit lane´ a povinne pauzovať. V poslednom kole sa snažila ešte predbehnúť súperku z Rumunska a vyšlo to. Bojovala až do konca,“ komentovala Devaldovej vystúpenie trénerka Henrieta Rusnáková.

Jediná Slovenka v súťaži žien na 20 km Hana Burzalová (tréneri Roman Benčík a Ľuboš Machník) došla v premiére na MS tímov na 31. priečke. Odchovankyňa dubnickej chôdze v službách Dukly si rozumne rozložila sily a v záverečných 5 km predstihla až 9 súperiek.

Burzalovej medzičasy – 5 km: 45./26:43, 10 km: 42./54:06, 15 km: 40./1:21:06, 20 km: 31./ 1:46:51. Z nich vyplýva, že druhú polovicu išla za 52:45 a záverečných 5 km za 25:45 min bolo jej najrýchlejších v celej dvadsiatke. O náročnosti maskatských podmienok svedčí fakt, že na miesto v prvej desiatke stačil aj výkon 1:37:19 h.

Vzhľadom na to, že Hanka mala v závere prípravy problémy so ´železom´ a niektoré dôležité tréningy nedopadli podľa mojich predstáv, s jej výkonom som veľmi spokojný,“ komentoval Burzalovej tréner Roman Benčík. „Kúra na zvýšenie hodnoty železa v krvi, zdá sa, včas zabrala. Do bodky splnila i taktické pokyny: do 16. kilometra nemala riskovať, na úsekoch s klesaním neprekračovať anaeróbny prah. V záverečných štyroch kilometroch už mala za úlohu súťažiť naplno a snažiť sa čo najviac si vylepšiť umiestenie," dodal.

JUNIORI (10 km, 35 štartujúcich): 1. Chung-žen Wang (Čína) 44:06, 2. Giampaolo (Tal.) 44:14, 3. Jü Ceng (Čína) 44:14,… 17. Tomáš Mencel 48:10, 25. Michal Duda (obaja SR) 50:24.

DRUŽSTVÁ (9): 1. Čína 4, 2. Taliansko 10, 3. Španielsko 13,… 8. Slovensko (Mencel, Duda) 42.

JUNIORKY (10 km, 36 štartujúcich): 1. Jün-jen Ťiang 47:48, 2. Ťin-jen Ťiang (obe Čína) 48:03, 3. Veikkolová (Fín.) 48:11,… 31. Karin Devaldová 56:34, 35. Stanislava Hakulinová (obe SR) 57:45.

DRUŽSTVÁ (11): 1. Čína 3, 2. Austrália 12, 3. Španielsko 20,… 11. Slovensko (K. Devaldová, Hakulinová) 66.

ŽENY (20 km, 49 štartujúcich): 1. Čen-sia Ma 1:30:22, 2. Ťia-jü Jang (obe Čína) 1:31:54, 3. Garcíová-Leónová (Peru) 1:32:27,… 31. Hana Burzalová (SR) 1:46:51.

DRUŽSTVÁ: 1. Čína 10, 2. Grécko 30, 3. India 61.