Rýchlostní kanoisti vypádlovali v Szegede 2 medaily, striebro a bronz

zľava Martin Jankovec a Juraj Tarr Foto: TASR/Michal Svítok

Striebro vybojoval na úvodnom podujatí Svetového pohára v Szegede dvojkajak v zložení Martin Jankovec, Juraj Tarr. Bronz pridal Rusnák v C1 na 5000 m .

Szeged 12. mája (TASR) - Slovenský dvojkajak v zložení Martin Jankovec, Juraj Tarr získal na úvodnom podujatí Svetového pohára v Szegede striebro v K2 na 500 m, keď v A-finále finišoval na druhom mieste za srbským tandemom Simo Boltič, Marko Dragosavljevič.

Jankovec s Tarrom mali skvelý štart a po prvej 250-ke viedli, napokon ich od zlata v cieli delilo iba 24 tisícin. "Chvíľu sme si mysleli, že sme prví! Ale aj druhé miesto je skvelé, pretože to boli celkom ťažké preteky. Pre mňa je to prvá medaila zo seniorského podujatia, takže som maximálne spokojný. Som rád, že sa krok po kroku zlepšujem a tento výsledok mi to potvrdil," povedal pre oficiálnu stránku Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky www.canoe.sk Jankovec.

Pre Tarra to je ďalšia medaila z mnohých, ktoré už má vo svojej zbierke. „Každá ma teší rovnako, nabudí ma to do celej sezóny a dúfam že nám to vydrží čo najdlhšie. V K2 na 500 m budeme štartovať aj v Račiciach, ale K4-ka bude samozrejme prioritou. Ak sa bude dať a časový plán to umožní, budeme štartovať aj na ostatných podujatiach spolu v jednej lodi," povedal skúsený slovenský reprezentant. Druhá slovenská kádvojka s posádkou Peter Gelle, Erik Vlček skončila v B-finále tretia, čo v konečnom účtovaní znamená 12. priečku.

výsledky A-finále:

K2 500 m: 1. Simo Boltič, Marko Dragosavljevič (Srb.) 1:30,114, 2. Martin JANKOVEC, Juraj TARR (SR) 1:30,138, 3. Fernando Pimenta, Eduardo Silva (Port.) 1:30,444
.

XXXXX

Rusnák pridal bronz v C1 na 5000 m

Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Matej Rusnák získal na úvodnom podujatí Svetového pohára v Szegede bronz v C1 na 5000 m. Vo finále finišoval tretí za maďarským duom Attila Vajda, Tamás Kiss. Ďalší Slovák Marián Ostrčil skončil desiaty. Rusnák sa postaral o druhý cenný kov pre slovenské farby v Szegede, dvojkajak v zložení Martin Jankovec, Juraj Tarr vybojoval v K2 na 500 m striebro. Kajakárka Simona Šamková skončila na 5000 m siedma.

Rusnák sa od úvodu trate pohyboval vpredu, v poslednom kole zaútočil na tretie miesto a na záverečnej obrátke definitívne predstihol Číňana Riwei Wanga. Zdolali ho iba dvaja domáci kanoisti Vajda a Kiss. "Zo začiatku to nevyzeralo moc ružovo pre mňa, ale postupne som sa dostal do tempa, ktoré mám natrénované a stihol som súperov v závere predbehnúť. Tá únava už bola cítiť po finálových jazdách na 500 a 1000 m, ale človek sa musí cez to dostať a zabrať naplno,“ povedal pre oficiálnu stránku Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky www.canoe.sk Rusnák.

Pre slovenského singlkanoistu je bronz zo Szegedu treťou medailou na 5000 m zo Svetových pohárov. Predtým bol dvakrát druhý. Okrem toho vlani získal na ME bronz. „Je to pre mňa asi najúspešnejších víkend v kariére, veď na kilometri som skončil piaty a na päťstovke ôsmy. Možno bude aj nejaká malá oslava, ale hlavne sa treba sústrediť na ďalšie preteky v Račiciach, ktoré ma čakajú už najbližší víkend," dodal Rusnák.

C1 5000 m: 1. Attila Vajda (Maď.) 22:37,946, 2. Tamás Kiss (Maď.) 23:22,645, 3. Matej RUSNÁK (SR) 23:37,082...10. Marián OSTRČIL (SR) 25:01,742

XXXXX

Rusnák 8., dvojkajak Beňo, Zaťko siedmy

Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Matej Rusnák navyše obsadil v A-finále C1 na 500 m na úvodnom podujatí Svetového pohára v Szegede ôsme miesto. Dvojkajak v zložení Ľubomír Beňo, Miroslav Zaťko finišoval v K2 na 200 m na siedmej priečke.